Pretraga tekstova
Samo u Francuskoj, do 6. studenoga zabilježeno je ukupno 7.311 slučajeva bolesti.
Virus plavog jezika tipa 3 (BTV3) nastavlja se širiti Francuskom, sa 189 novih slučajeva od 30. listopada, izvijestilo je tamošnje Ministarstvo poljoprivrede u petak. Kako navodi La France Agricole, u razdoblju do 6. studenoga zabilježeno je ukupno 7.311 slučajeva bolesti.
Prisutnost smrtonosnijeg BTV3 potvrđeno je početkom kolovoza ove godine, a danas je raširen u 43 departmana na sjeveroistoku zemlje. Osim tipa 3, prisutan je serotip 8 (BTV8) koji se ponovno pojavio 2015., nakon što je iskorijenjen cijepljenjem, ali i serotip 4 (BTV4) otkriven krajem 2017. godine.
Početkom kolovoza, nakon izbijanja u belgijskim općinama uz granicu krajem srpnja, uvedena je regulirana zona s ograničenjima kretanja za goveda, koze i ovce. Transport je moguć samo uz prethodnu dezinsekciju najmanje dva tjedna prije polaska te uz negativan nalaz probirnog testa ili dokaz o cijepljenju.
Zbog izbijanja bolesti plavog jezika u Liechtensteinu, Kina je zabranila izravan i neizravan uvoz preživača i povezanih proizvoda iz te mikrodržave, navodi se u priopćenju carinske uprave od 8. studenog, objavio je Reuters.
Kako navode, odluka je donesena nakon što su 28. listopada prijavljena tri slučaja bolesti, prema izvješću dostavljenom Svjetskoj organizaciji za zdravlje životinja.
Uz to, Kina je već ranije zabranila sličan uvoz iz Sjeverne Makedonije, Italije, Iraka, Belgije i Nizozemske iz istih razloga. Bolest, čiji simptomi uključuju i groznicu te čireve u ustima, može biti izrazito opasna za ovce i goveda.
Prošlog tjedna u Nizozemskoj su zabilježena 143 nova virusna oboljenja, što je smanjenje u odnosu na prijašnje razdoblje. Od ukupnog broja, 142 slučaja odnose se na BTV-3, dok je jedan povezan s BTV-12 serotipom, prenosi Nieuwe Oogst.
Najnoviji podaci nizozemske Agencije za sigurnost hrane i potrošačkih proizvoda (NVWA) pokazuju da je od srpnja otkriveno više od 10.000 slučajeva, ali dolaskom hladnijeg vremena očekuje se daljnji pad aktivnosti mušica prijenosnika, pa se čini da će se broj slučajeva napokon smanjiti.
Tagovi
Bolest plavog jezika Bolest preživača Francuska Kina Nizozemska Liechtenstein
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kabola na VinoComu Malvazije 2009. i 2007. Unica i Amfora? Žive, živahne i još mlade! Radionica "Kabola: Marino Markežić, pionir dugih maceracija" održana je 28. studenog, prvog dana 17. Međunarodnog festivala vina i kulinarstva VINOcom koj... Više [+]
Kabola na VinoComu
Malvazije 2009. i 2007. Unica i Amfora? Žive, živahne i još mlade!
Radionica "Kabola: Marino Markežić, pionir dugih maceracija" održana je 28. studenog, prvog dana 17. Međunarodnog festivala vina i kulinarstva VINOcom koji je u hotelu Esplanade u Zagrebu i trajem do 1. 12. 2024.
Kabola, nadimak je obitelji tog vinara, koji je na radionicu donio arhivska vina iz 2009. i 2007. godina.
Malvazije Unica i Amfora iz 2009. i 2007. mirišu na med od bagrema i orašaste plodove, tople su i meke i pune slasti. Imaju više od 14 posto alkohola, a još su svježe, mineralne, ukusne, dugog i pamtljivog završetka. Amfora 2009. jantarne je boje i u početku nudi likerski miris koji se ubrzo pretvara u herbalno orašast.
U mirisu još se osjeti masulj, odnosno kožice grožđanih bobica. Vino je i danas svježe i ukusno. Amfora 2007. okus je više voćan, nego vinozan.. Unica malvazije iz obje berbe umjerenijih su mirisa i podatnijih okusa s vrlo malo pokazatelja kako je riječ o vinima u 15. i 17. godini.
Poslije Unica i Amfore stigao je Amfora Teran 2020., izvedba divlje sorte koja je smirena odležavanjem u glinenoj posudi.. Finale je, bio suhi Amfora Muškat momjanski , nježnog sortnog mirisa i mineralnog okusa.
Pripremio: Tomislav Radić
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje