Pretraga tekstova
Jedan svinjogojac opisuje da provodi kontrolna vaganja otprilike kada grla dosegnu 60 kg. Pojasnio je i zašto.
Prodaja svinja u pravo vrijeme, odnosno kada dostignu odgovarajuću težinu, ključan je faktor za ekonomski uspjeh. U tom slučaju jedan alat nikako ne biste smjeli zanemariti, iako on obično stoji u nekom zabačenom prostoru farme.
Riječ je o vagi, a Agrarheute je objavio nekoliko motivirajućih argumenata za njenu upotrebu u pravu svrhu – vaganje svinja.
Prenoseći iskustva svinjogojaca koji mjere težinu svakog svog grla, navode kako to je mukotrpan posao, ali se isplati. Vaganje u različitim fazama starosti može biti velika pomoć u upravljanju, ali i značajno za poboljšanje zdravlja životinja i produktivnosti, čime se povećava i prihod farmera.
Jedan svinjogojac opisuje da provodi kontrolna vaganja otprilike kada grla dosegnu 60 kg. Na temelju toga određuje trenutak kada počinje sa završnim hranjenjem.
Na kraju, ono može biti čak i korak prema većoj održivosti u uzgoju. Primjerice, ako znate koliko su u prosjeku teške vaše krmače, redovnim mjerenjem težine možete ranije uočiti probleme, prilagoditi strategiju hranjenja i izbjeći rasipanje hrane.
Također možete pravovremeno reagirati ako krmače ne dobivaju dovoljno na težini, jer to negativno utječe i na zdravlje prasadi i može dovesti do toga da krmače daju premalo mlijeka. Posljedice mogu uključivati manji broj uzgojene prasadi ili veće troškove veterinara.
Vaganje svinja je ponavljajuća, ponekad iritantna rutina. No, znati koliko one teže, bez obzira u kojoj su fazi starosti, pomaže u održavanju njihovog zdravlja i poboljšanju dobrobiti.
U konačnici, to povećava efikasnost i vaš prihod te je također alat za veću održivost.
Povezana stočna vrsta
Svinjogojstvo predstavlja granu stočarstva kojoj je cilj proizvodnja i snabdijevanje tržišta svinjskim mesom i prerađevinama. Posebna se pozornost posvećuje kvaliteti mesa, a pod... Više [+]
Tagovi
Vaganje svinja Svinjogojstvo Tov svinja Mjerenje težine svinja
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka i digitalna marketing menadžerica, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje