Sandrina farma ima 17 hektara ekoloških livada, broji 20 konja, deset njezinih američkih kasača i još deset koji su tu na pansionu, kasački klub Bjelovar pokrenula je 1998, godine, a u suradnjI s Udrugom OSIT bavi se i terapijskim jahanjem
Sandra Cerjanec iz Bjelovara zaljubila se u konje kada je za sedmi rođendan dobila Astra, američkog kasača koji je s njom bio skoro skoro puna tri desetljeća.
"Nakon završene agronomije u Križevcima odlučila sam pokrenuti OPG na kojemu uzgajam ove plemenite životinje i usput se bavim ekološkom poljoprivredom kako bi ih prehranila“, priča nam Sandra.
Njezina farma danas broji 20 konja, deset njezinih američkih kasača i deset koji su tu na pansionu. Kasački klub Bjelovar osnovala je 1998. godine, a u suradnji s Udrugom OSIT bavi se i terapijskim jahanjem.
"Moj tata Dražen imao je OPG još od trenutka kada sam dobila prvog konja. Zajedno smo radili sve do 2014. godine, kada sam odlučila otvoriti vlastiti, dok se on posvetio voćarstvu“, ističe Sandra.
Danas ima ekološke livade, gotovo 17 hektara na kojima proizvodi sijeno za životinje. No, kaže, do njih nisu stigli jendostavno.
"Imala sam sreću što je tata kupovao komadić po komadić zemlje, pa smo ih u konačnici uspjeli okrupniti. Najveći izazov je proizvodnja hrane, jer se trudimo biti samodostatni“, priča.
Radni dan joj započinje u 6.30 sati čišćenjem štale i bokseva te hranjenjem konja, nakon čega slijede treninzi, škola jahanja i rad s konjima do otprilike pola deset.
"Nakon toga imam malu pauzu do podneva, kada se uglavnom bavim papirologijom i svim ostalim što ide uz OPG, a toga ima dosta“, kaže.
U podne počinje druga smjena u štali, a radni dan završava, ovisno o sezoni, u zimskim mjesecima negdje oko 18, dok se ljeti može produžiti do 20 sati.
"Školu jahanja imamo cijele godine. Tako da nema slobodnih dana. Najizazovniji su periodi, posebno od svibnja do srpnja, kada prikupljamo sijeno i kosimo livade. Trudimo se imati dva dobra otkosa. Treći je kod nas nemoguć zbog klime i uvjeta“, ističe.
Na samom OPG-u Sandra je jedina zaposlena, ali zahvaljujući brojnim volonterima, u klubu se organiziraju razne aktivnosti.
"Osim škole, imamo turistička i terapijska jahanja, održavamo sportske radionice, koje se sastoje od teorijskog i praktičnog djela, koji obuhvaća čišćenje konja i jahanje. Održavamo i Dane otvorenih boxeva, potpuno besplatne za sve koji žele obići OPG i probati jahati“, pojašnjava nam.
Kao svoj najveći uspjeh ističe konja kojega je uzgojila - Cezar Bitter Oaka, dobro poznatog ljubiteljima utrka. S obzirom da situacija s hrvatskim utrkama nije bila na nivou koji je željela, poslala ga je 2015. godine u Nizozemsku kako bi nastupao na jačim natjecanjima.
"On je hrvatski rekorder, koji je osvajao utrke u Nizozemskoj i Njemačkoj te mi otvorio put za ozbiljnije bavljenje uzgojem. Izbrendirao je štalu, otvorio mi puno vrata i zaslužan je da se hobi pretvorio u dobar biznis“, priča nam.
S devetnaest godina danas uživa zasluženu mirovinu. Njegov "nasljednik“ zove se Caudalie Bitter Oak koji je u trening kampu u Austriji, gdje je osvojio dvije utrke u Beču, te jedno drugo i jedno treće mjesto.
"S obzirom da sam dugi niz godina u ovom sportu imam dosta dobre kontakte u Europi, pa poznajem vrhunske inozemne trenere i trudim se da najbolje konje koje uzgojimo pošaljemo u velike trening centre i da se natječu tamo“, otkriva.
Sandrin OPG ostvario je potporu iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014.-2020. u iznosu od 88.943,17 eura te koristeći Mjeru 22 "Izvanredna privremena potpora poljoprivrednicima i MSP-ovima koji su posebno pogođeni učinkom ruske invazije na Ukrajinu“, Mjeru 11 “Ekološki uzgoj” te Mjeru 18 “Financiranje dodatnih nacionalnih izravnih plaćanja za Hrvatsku”.
Vjeruje da se od poljoprivrede može živjeti, ali samo uz stalni razvoj i nove ideje. Zato neprestano osmišljava projekte koji osiguravaju održivost i rast njezina gospodarstva.
"Ništa ne ide preko noći, ali mislim da polako, ako imate skromne i realne ciljeve te ako radite kvalitetno, rezultati će doći. Ja bih ovaj posao, na koji zapravo tako ni ne gledam, svakome preporučila. Meni je moj prekrasan. Ali ako netko misli da je to od 7 do 15, da je lagano te da će imati sigurne prihode - e pa, neće“, naglašava.
Poljoprivreda je zahtjevna i nepredvidiva jer uvelike ovisi o vremenskim uvjetima i brojnim drugim faktorima. Sandra ima mnoštvo planova za budućnost – trenutno ima pet rasplodnih kobila, ali planira proširiti njihovu brojnost.
"Fokus mi je uzgoj visoko kvalitetnih životinja. Genetski materijal koji je poželjan i orijentirati se prema Europi koliko god je to moguće, ali da bazu imam ovdje u Hrvatskoj“, zaključuje.
Fotoprilog
Tagovi
Autor