Pretraga tekstova
Na dvije farme utvrđen je patogeni soj virusa H5N1. Uvedene su i nove mjere
Mađarski laboratorij Nacionalnog ureda za sigurnost hrane Nébih potvrdio je visoko patogeni virus ptičje gripe na dvije farme u županiji Bač-Kiskun.
Uzgajivač u mjestu Bugac je u jatu od 450 jedinki primijetio porast mortaliteta i simptome poremećaja živčanog sustava. U mjestu Kiskunmajsa, 30 km južnije, bolest se pojavila u jatu od 800 gusaka. Laboratorij Nebih je u oba slučaja potvrdio podtip virusa H5N1.
Zaražene guske su usmrćene.
Ponovna pojava epidemije je rezultirala primjenom novih mjera koje se odnose na kretanje. Obavezno je držanje peradi u zatvorenom prostoru na komercijalnim farmama u dvije županije.
Naime, određena je zaštitna zona u radijusu od 3 km oko zaraženih gospodarstava, kao i zona nadzora, koja se proteže i na teritorij županije Čongrad-čanadska.
U ovim županijama, a na područjima koja nisu zahvaćena ograničenjem, zabranjeno je unošenje i prijevoz peradi. Izuzetak je transport za hitno klanje. U tom slučaju je obavezno 72 h ranije poslati briseve s 20 kloaka i 20 ždrijela u Nébihov dijagnostički laboratorij.
U više županija, za komercijalne farme vrijedi pravilo držanja peradi u zatvorenom prostoru. Na drugim, manjim gospodarstvima se preporuča hranjenje i pojenje na natkrivenom mjestu, kako hranilice i pojilice ne bi došle u dodir s divljim pticama koje mogu prenijeti virus.
U cijeloj zemlji na snazi je obavezno testiranje prije transporta peradi.
Tagovi
Mađarska Ptičja gripa Perad H5N1 Farma gusaka Usrmćena perad
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje