Pretraga tekstova
Zabilježen rast u prvoj polovici godine je 0,8 posto, u većini država. Na kojem mjestu je Hrvatska?
U posljednjem izvješću o stanju na tržištu mlijeka koje je objavila Europska komisija ističe se da je ukupna ponuda u EU u prvih šest mjeseci 2023. porasla za 0,8 posto, u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Prema izvješću, od siječnja do lipnja, proizvodnja mliječnih proizvoda, s izuzetkom punomasnog mlijeka u prahu, rasla je u 14 EU država.
Na prvom je mjestu Rumunjska s rastom od 12, posto, a najveći pad u proizvodnji zabilježen je u Hrvatskoj, od gotovo -5,9%.
Iako je proizvodnja punomasnog smanjena za 2,7%, u 2023., za ostale je kategorije proizvoda porasla, uključujući proizvodnju sira za 1,2%, maslaca za 1,7% i obranog mlijeka u prahu za 3%.
Istovremeno, cijene nisu slijedile istu putanju.
U prvih šest mjeseci ove godine, prosječne cijene su pale ispod onih iz 2022. EU prosjek je bio 44,40 eura za 100 kg mlijeka. Najviša je bila u Cipru (63,6 €/100kg), a najniža u Latviji 33,90€/kg.
![]()
Dakle, cijene u više od polovice EU zemalja su bile ispod prosjeka.
Autorica
Više [+]
Agrarna novinarka s dugogodišnjim iskustvom u lokalnim i specijaliziranim medijima te projektima zajednice. Urednica je Agrokluba, članica Hrvatskog novinarskog društva i Društva agrarnih novinara Hrvatske. Vrtlarica, aktivistica i ljubiteljica prirode i životinja.
Minimalistički prikaz baranjskog polja iz zraka. #RuralFoto #priroda
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Vau! Podsjetilo me na one stare šokačke ponjave, zelene prošarane zlatnim, kao nekakav karo uzorak. Vau! Podsjetilo me na one stare šokačke ponjave, zelene prošarane zlatnim, kao nekakav karo uzorak.
Damir Senjan
prije 2 godine
Normalno da se pad dogodio u proizvodnji mljeka, sama cijena 1 kg mljeka nije mogla pokriti ulazne troškove. Poslovanje gdje imaš gubitak i poslovanje gdje imaš dobitak nedu zajedno, jednog se od taga moraš riješiti. ( sory ja se riješio tog djela gubita = veliki minus ) Što i kako će dalje biti, odredit će Amer, Rus, Kinez i Brisel i kad to sabereš ne miriše na dobro.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Razočarao si me SASA ; nase vlasti ? Pa ja režim u Zagrebu ne smatram NAŠIM ! Od industrijske relativno razvijene SRH i racionalno ustrojene , sa UNIŠTENJEM industrije u ratu i lopovskom privatizacijom , sa osnivanjem 155 općinica i gradića , HRVATSKA je ispod siromašnijih država AFRIKE ! Životarimo nešto od turizma i radom u inozemstvu , više je Hrvata sada vani nego za vrijeme Tita ! Vezano za proizvodnju mlijeka , većina obitelji sa jednom do 3 krave od te proizvodnje je ODUSTALA ! U Hrvatskoj od 1945 nije bilo moguće uspostaviti veću farmu radi zemljišnog maksimuma ! 1991 UKINUT je maksimum i od tada je sve prepušteno snalaženju pojedinca ! OPG od 2001 NE može dobiti državnu zemlju na kupnju i duži zakup , jer ovu karikaturu od 2001 vode besposličari ; Račan , Sanader , Kosorica , Milanović , Plenković , sa bezvrijednim predsjednicima ; Mesić , Josipović , Kolinda i sada ovaj lakrdijaš Milanović ! A o BAGRI u saboru ne treba ništa pisati !
SASA FRANIC
prije 2 godine
na zadnjem mjestu !!! jos velikih uspjeha nase vlasti
mali poljoprivrednik
prije 2 godine
Prvi smo odozada.