Pretraga tekstova
Prijeteće bolesti koje sa životinja mogu prijeći na čovjeka su: groznica doline Rift, visceralna lajšmanijoza, infekcije izazvane virusom zapadnog Nila i leptospiroza.
Od pedesetih godina prošlog stoljeća konstantno su uočljive promjene u klimi, a posebno kada je riječ o zagrijavanju planete. Toplija je za stupanj, a mora i oceani za 1.5°C (0.1°C). Temperatura atmosfere i oceana se povećala, smanjene su količine snijega i leda, a razina mora se povećala za 23 cm.
"Ove klimatske promjene ogledaju se u sušama i poplavama, ugrožavaju gradove kraj mora i oceana, a voda postaje kiselija, događaju se promjene u odnosu na to gdje koju vrstu možemo uzgajati, a javljaju se i bolesti", istaknuo je prof. dr Vladimir Dimitrijević.
Dimitrijević: Promjene utiječ na ljude i životinje
Bakterije, virusi i protozoe, kao uzročnici i krpelji, komarci, pješčana mušica kao prenositelji, omogućavaju da se šire infektivne bolesti. To su malarija, groznice, bolest Zapadnog Nila, lajmska bolest, tularemija, encefalit, lajšmanioza, kolera i druge.
Prijeteće infektivne bolesti, koje pogađaju životinje, su one koje se prvi put pojavljuju ili su i ranije bile prisutne, ali sada pogađaju veći broj jedinki, domaćina, vektora ili veću oblast. Neke od njih su zoonoze - mogu prijeći sa životinje na čovjeka
Najopasnije su:
Foto: Tumisu / Pixabay
Autorica
Aleksandra Kekić
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Sezona trešanja polako se privodi kraju. 🍒 Iza nas su sedmice ranih jutara, puno rada, brige oko vremenskih prilika i brojnih ubranih gajbi. Naš kombi je još jednom pun plodova koji su rezultat mjeseci rada i truda. Hvala svima koji podrža... Više [+]
Sezona trešanja polako se privodi kraju. 🍒
Iza nas su sedmice ranih jutara, puno rada, brige oko vremenskih prilika i brojnih ubranih gajbi. Naš kombi je još jednom pun plodova koji su rezultat mjeseci rada i truda.
Hvala svima koji podržavaju domaću proizvodnju.
Kakva je bila vaša godina s trešnjama?
Dalila Ivanković Memić
prije 3 tjedna
Damir Senjan, baš mi je žao zbog mraza i svog uloženog truda. Nadam se da će dogodine priroda biti milostivija i da će grane zaista pucati od voća. 😊 Damir Senjan, baš mi je žao zbog mraza i svog uloženog truda. Nadam se da će dogodine priroda biti milostivija i da će grane zaista pucati od voća. 😊
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Danila Ivanković Memić Grane su trebale pucati itekako na voću, sin se namućio u obrezivanju, milovao vočke, cvat odličan, plod na plodu i udari mraz Više [+] i ode sve u čokoladu. Prije je otac vodio račun o voću ali kako sada više njega nema sin preuzeo i uči na svakakve načine, prvo po skren shotu, sada se već uhodao ali vidi i sam da nam svake godine uzme mraz vočnjak, odlučili jedan dio isčupati, nema smisla više.
Dalila Ivanković Memić
prije 3 tjedna
Damire, držim palčeve da dogodine i kod vas grane pucaju od trešanja. 😊 Damire, držim palčeve da dogodine i kod vas grane pucaju od trešanja. 😊
Damir Senjan
prije 4 tjedna
Pa naš super, kod svih rodilo a moj kraj bogu zgriješio da se sve smrzlo, pa meni i one žute što mi najukusnije.😤 Pa naš super, kod svih rodilo a moj kraj bogu zgriješio da se sve smrzlo, pa meni i one žute što mi najukusnije.😤
Maja Celing Celić
prije 4 tjedna
I moja je bila dobra. Kod prijatelja su lijepo rodile ;) I moja je bila dobra. Kod prijatelja su lijepo rodile ;)
Vedran Stapić
prije 4 tjedna
Kod mene su baš lijepo rodile ove godine ;) Kod mene su baš lijepo rodile ove godine ;)