Kada je u pitanju hranidba stoke, u vremenu vrlo visokih cijena krmiva, svaki oblik iskorištavanja TDS-a, (travno djetelinskih smjesa) donekle popravlja rentabilnost.
Cilj svake proizvodnje je postići rentabilnost, smanjiti troškove na minimum, a zadržati željenu razinu proizvodnje. Kada je u pitanju hranidba stoke, u vremenu vrlo visokih cijena krmiva, svaki oblik iskorištavanja TDS-a, (travno djetelinskih smjesa) donekle popravlja rentabilnost. Nakon sjetve TDS-a, farmeri nemaju mnogo ulaganja i dodatne obrade čime se uštedi i vrijeme i novac. Pravilna mješavina i odabir trava i djeteline pri sjetvi je ključ uspjeha potpunog iskorištavanja TDS-a, koje predstavljaju dobar izvor hranjivih tvari, a puni potencijal ostvaruju samo u mješavini, kombinaciji.
U skupini stočnih krmiva, najskuplja su proteinska, stoga nekoliko načina iskorištavanja zelene mase s pašnjaka, livada i kultiviranih TDS-a može idealno poslužiti kao zamjena za skupa proteinska krmiva, posebice ljeti, kada se zelena masa koristi u svježem obliku. Pašni tip korištenja, napasivanje, košeni tip ili kombinacija oba tipa su neki od načina korištenja trava najčešće: talijanskog i engleskog ljulja, mačjeg repka, ježevice, livadske vlasulje i livadarke, te crvene djeteline, lucerne i smiljkite iz grupe djetelina.
Za idealnu kombinaciju pri planiranju sjetve TDS-a su tri do četiri vrste trava i jedna od djetelina. Bitno je osigurati da u omjeru djetelina bude zastupljena od 30% do 40%.
Odabir trava i djetelina koje će se sijati ovisi od tla, ali i od samog lokaliteta. Trave i djeteline samo u kombinaciji daju puni potencijal za iskorištavanje hranjivih tvari u hranidbi stoke. Odgovor zašto je to tako, leži u mogućnosti usvajanja hranjivih tvari korijenovog sistema i usvajanja dušika. Dublji korijenov sistem djetelina omogućava im da crpe hranu iz dubljih slojeva tla, te na završetcima korijenovog sistema imaju kvržične bakterije (fiksatore dušika) pomoću kojih vežu atmosferski dušik i obogaćuju tlo. Dok druga skupina, a to su trave imaju slabo razvijen korijenov sistem, te hranjiva crpe iz plićih gornjih slojeva tla, te usvajaju i iskorištavaju dušik.
Upravo iz tih razloga se kombiniraju trave i djeteline, i vrlo često uspijevaju na prostorima gdje su loša tla, a u idealnim uvjetima kvalitetnog zemljišta daju puni prinos i visok postotak zelene mase čak i do 80t/ha. Ako se već ne koristi samo pašni tip iskorištavanja, već sjetveni i kasnije košeni tip, iz prethodnih obavljenih analiza i istraživanja nabolji omjer pri sjetvi je kombinacija djetelina do 30% i ostatak trave.
Osim što u pogledu hranidbe stoke TDS-e osiguravaju visokokvalitetnu zelenu masu u svježem obliku, siliranu ili kao sjenažu smjese trava i djeteline imaju i druge pozitivne učinke:
Tagovi
Autor
1269
Glasova: 1071
Da, treba podnijeti ostavku. 84,4%
Glasova: 115
Ne, nije učinila ništa pogrešno. 9,1%
Glasova: 83
Ne zanima me. 6,5%