Problemi naših proizvođača mlijeka, kao i raspolaganje poljoprivrednim zemljištem pomno se motri i iz EU, tvrdi Marijana Petir.
U prva četiri mjeseca ove godine, proizvodnja mlijeka u Hrvatskoj je pala za 5%, a propalo je čak 1.200 malih proizvođača mlijeka. Sol na ranu ovih je dana po tom pitanju dalo i Belje, otkazavši ugovore sa 600 proizvođača mlijeka u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. To su samo neki podaci koje je na današnjoj konferenciji za novinare, održanoj u Zagrebu, iznijela naša zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir.
"O svemu sam izvijestila i povjerenika Europske komisije za poljoprivredu i ruralni razvoj Phila Hogana koji će istražiti cijeli ovaj slučaj s raskidima ugovora na bjelovarsko-bilogorskom području i provjeriti o kakvim ugovorima je riječ. Pozvala sam i luksemburškog ministra poljoprivrede, koji predsjeda Vijećem u kojem sjede ministri poljoprivrede, da uputi i hrvatskog ministra Tihomira Jakovinu na donošenje ciljanih, kriznih mjera za sektor mljekarstva, koji je doista ugrožen. Žalosti me što je u ovome slučaju izostala bilo kakva reakcija ministra Jakovine, jer je Belje tvrtka - kćer koncerna Agrokor, koji je jedan od najvećih korisnika hrvatskog poljoprivrednog proračuna. Smatram nedopustivim da se na ovakav način raskidaju ugovori s malim proizvođačima mlijeka", kazala je Petir.
Na konferenciji za novinare sudjelovao je i Robert Hadžić, član Izvršnog odbora Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Život. Govorio je o iskustvima s terena te upozorio kako postoje slučajevi u kojima su, tokom postupka dodjele državnog poljoprivrednog zemljišta, korisnici preko noći i bez obrazloženja, ostali bez zemlje koje su dotad koristili.
"Agencija za poljoprivredno zemljište raspodjelu vrši u korist velikih sustava. Osim toga, agencija ne raspolaže stvarnim podacima o zemljištu te se događa da dodjeljuje površine neprikladne za poljoprivrednu proizvodnju, posebno stočarsku, odnosno ratarsku. U mljekarskom sektoru veliki je pak problem što Ministarstvo poljoprivrede kasni s donošenjem regulative za proizvođačke organizacije, preko kojih bi se moglo utjecati na stabilnost tržišta, budući da bi kroz takve organizacije proizvođači mogli zajedno nastupati prema otkupljivačima, dok se sada događa da ovako pojedinačno svi imaju nisku otkupnu cijenu mlijeka", istaknuo je Robert Hadžić.
Petir je također navela, kako je zajedno s kolegama iz Europske pučke stranke tražila od povjerenika Hogana, da zbog produljenja ruskog embarga, Europska komisija produži i mjere obeštećenja za poljoprivrednike. Komisija je udovoljila njihovom zahtjevu i potvrdila da će i hrvatski proizvođači jabuka i mandarina dobiti obeštećenje.
Petir je istaknula kako su proizvodnja mlijeka i raspolaganje poljoprivrednim zemljištem i na razini Europske unije, vrlo osjetljivi sektori. Naime, studija koja je napravljena na razini EU, za 13 zemalja, a tiče se raspolaganja s poljoprivrednim zemljištem, pokazala je da u Poljskoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i Mađarskoj, dolazi do doslovnog otimanja zemljišta od strane inozemnih tvrtki koje putem investicijskih fondova, osiguravajućih društava i kojekakvih džepnih ugovora kupuju zemlju preko posrednika, zbog čega mala obiteljska gospodarstva ostaju bez poljoprivrednih površina koje su im nužne za proizvodnju i opstanak.
"Na taj je način u samo u jednoj regiji Poljske, ove godine otuđeno 200.000 hektara poljoprivrednog zemljišta. S obzirom da u toj studiji nema podataka za Hrvatsku, jer smo još uvijek relativno nova članica EU, zatražila sam da se takvi pokazatelji naprave i za našu zemlju. A, najžalosnija je činjenica da je zapravo javna tajna, da se takve stvari u Hrvatskoj već događaju, unatoč zabrani koja je na snazi do 2016. godine, a koja govori da se strancima zemlja ne smije prodavati", kazala je Petir, te dodala kako su to teme koje danas dominiraju hrvatskom poljoprivredom, a u kojoj vidimo slabost i izostanak reakcije resornog ministra. Zbog toga je Jakovinu još jednom pozvala da se jače aktivira u sektoru kojem je na čelu.
"Jer, ako se nastavi voditi poljoprivreda na način da lokalno i domaće stanovništvo ostaje bez zemljišta, da mladi poljoprivrednici ne vide perspektive na selu, pa ga napuštaju, sve to neminovno vodi do umiranja hrvatskog sela. A ako nema sela i seljaka, znamo da nema niti hrane, niti suvereniteta, niti čuvanja hrvatskog prostora. A to predstavlja smrt, ne samo za selo nego i za cijeli jedan narod", zaključila je Marijana Petir na konferenciji za novinare, kazavši kako se nada da će naše Ministarstvo poljoprivredne konačno početi ozbiljno shvaćati te poruke.
Tagovi
Autorica
Sandra Špoljar
prije 9 godina
Poštovani Pero, također lijep pozdrav i Vama i drago mi je da se čitamo! A nigdje ne piše da si nesmemo i zapopevati, jel tak? https://www.youtube.com/watch?v=Gw8wqGhsUbU
Ivana Nađ
prije 9 godina
Poštovana Vesna, smatramo da je svaka informacija koja se tiče poljoprivrede vrijedna te ju prenosimo bez obzira na "političku konotaciju". Autorica Špoljar je silom prilike zadužena za taj dio pa smatram da nije potrebno prozivati ju. Isto tako, kada se i drugi naši europarlamentarci, npr. Tonino Picula, Davor Škrlec angažiraju po nekom pitanju zaštite proizvoda ili primjene zajedničke poljoprivredne politike u HR, i te informacije uvijek prenesemo. Možda je zapravo pravo pitanje, zašto nitko osim dotične političarke ne čini ništa u EU parlamentu pa da i mi imamo što za objavljivati? Ovako možda izgledamo pristrani, ali ne našom voljom. Slažem se da je dobro postavljati pitanja, no linkove na druge stranice (u primjeru se navodi službena stranica g. Petir) ne navodimo gotovo nikad upravo zato što želimo pružiti cjelovitu informaciju na portalu.
Vesna Mijat
prije 9 godina
Poštovana gđo Špoljar, Nažalost se ne slažem s Vama:-smatram da je dobro postavljati pitanja,-smatram da je još bolje javno postavljati pitanja,-i na kraju smatram da bi svi mi koji ponekad učestvujemo u formiranju sadržaja nekog medija trebali javno reći što mislimo u nadi da ćemo poboljšati kvalitetu istog, a ne šutiti u strahu da nam ne raskinu suradnju ili da ne uvrijedimo nekog neugodnim pitanjem.I pitanje za Agroklub: Što se tiče citata gđe Petir, zar nije dovoljno navesti samo poveznicu na službenu stranicu gđe Petir? Nije li danas tanka granica između informativnih i samopromotivnih izjava? A što je s kritikom?
Sandra Špoljar
prije 9 godina
Poštovana gđo. Vesna Mijat (mozebolje)! S obzirom da i Vi povremeno napišete nešto za Agroklub, mogli ste mi to pitanje uputiti i u privatnoj poruci, kao kolegici npr. ili pitati uredništvo. No, niste, pa odgovaram javno. Neznam koliko pratite portal za koji ponekad napišete i sami tekst, ali ako ga sadržajno malo bolje proanalizirate, vidjet ćete da je svatko u principu zadužen za nešto. Netko npr. prati prezentacije novih kombajna i druge poljoprivredne mehanizacije, netko sajmove, netko treći nešto treće. Izuzetak su naravno odskakanja kad jedan drugom izlazimo u susret, zbog bolesti, godišnjeg, nemogućnosti da se poprati nešto. Tako je, eto, meni, ajmo to tako nazvat, dodjeljeno praćenje poljoprivrednog sektora u EU. Ne sjedim u Briselu, nego doma u Koprivnici. Gospođa Marijana Petir je, sviđalo se to nekome ili ne, trenutno jedina hrvatska članica EU Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj, a kako Agroklub prati poljoprivredu, zanima nas što se događa po tom pitanju. Neki naši drugi EU zastupnici su u odborima druge tematike i njih vjerojatno prate portali koji se tom tematikom bave. Također, gđa. Petir ima jako dobro organizirani sustav Odnosa s javnošću. Neznam tko su joj suradnici, jer nisam nikad bila u njezinom uredu u Briselu, koji svim zainteresiranim redakcijama u HR, brzo šalju priopćenja, najave, fotografije, video i audio snimke sjednica na kojima gđa. Petir istupa, što novinarima puno znači, jer ne moraju milijun puta nekog zivkati ili slati mailove, da bi dobili neki najbanalniji podatak ili informaciju. I u tome je cijeli "misterij". Znači trenutno to pratim ja, za mjeseca ili tjedan dana pratit će možda netko drugi, kao što je i gđa. Petir u ovome mandatu članica Odbora za poljoprivredu Europskog parlamenta, a u slijedećem će možda biti netko drugi ili ga Hrvatska uopće neće imati. A do tada, što i koliko će se objavljivati nečiji citati, slike ili što već, prepustite uredništvu Agrokluba. Usput da dodam i to, da i sama često proslijedim uredništvu pozive za neke događaje, presice i slično koji dođu na moj privatni mail, a vezani su uz razne političke opcije. I vidim da se poprati sve što je moguće s obzirom na broj Agroklubovaca. U slučaju još nekih nejasnoća, slobodno me kontaktirate na moj mail, da uređivačkom politikom ne zamaramo čitatelje. S poštovanjem.
Vesna Mijat
prije 9 godina
Mene zanima zašo gđa Špoljar u svakom drugom članku na Agroklubu prenosi citate gđe Marijane Petir i fotke gđe Marijane Petir. Razumijem interes političara da se promoviraju u sezoni prije izbora, ali novinari i mediji će ostaviti ozbiljniji dojam ako budu informirali javnost jednakom zastupljenošću i drugih politički-poljoprivrednih struja. Ovako, čovjek se počne pitati...
Zea mays
prije 9 godina
Poštovani administratore, molim Vas da se blokira korisnički račun komentatora (hrvoja). Ovakvo ponašanje sa svojim komentarima na pojedine članke je nedopustivo i nije mi jasno da to dozvoljavate. Pozdrav i hvala!