Pretraga tekstova
Cijene svinjetine su vrlo niske pa države članice EU traže podršku. Koje su posljedice?
Europska komisija ne isključuje uvođenje potpora za privatno skladištenje svinjetine, rečeno je na ovotjednoj, neformalnoj video konferenciji ministara poljoprivrede Europske unije.
Janus Wojciechowski, povjerenik EU za poljoprivredu tada je otkrio kako mnoge države članice traže ovaj vid podrške za vrlo niske proizvođačke cijene ove vrste mesa. Ipak, upozorio je i na moguće posljedice. Kako piše Agrarheute, najviše se boji da će subvencionirane zalihe otežati naknadni oporavak tržišta.
Naime, rekao je kako je EU od siječnja do prosinca prošle godine uspjela povećati izvoz svinjskog mesa u treće zemlje s 3,5 na pet milijuna tona, a u odnosu na prethodnu godinu. No, afrička svinjska kuga u Njemačkoj dovela je do zabrane uvoza svinjetine iz te zemlje u Kinu što je čitavo europsko tržište dovelo do velike krize.
Sjetimo se samo prosvjeda u Poljskoj gdje su poljoprivrednici želeći dokazati koliko svinja dolazi iz Njemačke u tu zemlju noću dežurali na granicama i brojali kamione koji prevoze žive svinje za klanje.
Na sastanku je Wojciechowski napomenuo da postoji strukturni problem koji je uzrokovan ponekad vrlo visokom koncentracijom uzgoja svinja u pojedinim državama članicama. Kao primjer spomenuo je Dansku gdje prosječno stado ima 3.700 ovih životinja po svinjogojcu dok je u Rumunjskoj taj broj gotovo neusporediv - tek četiri svinje po uzgajivaču. "Nije lako pronaći rješenje pravedno za se", izjavio je.
Ovo ne bi bila prva takva potpora uzrokovana pandemijom. U svibnju prošle godine takve su mjere provedene za privatno skladištenje obranog mlijeka u prahu, maslaca, određenih sireva, svježeg ili rashlađenog mesa goveda i ovčjeg i kozjeg mesa s ciljem neposrednog učinka na tržište i stabilizacije cijena.
Tagovi
Privatno skladištenje Svinjetina Niske cijene Europska komisija Tržište
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Dodijeljene nagrade za WOW vino godine! Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode članice Udruge WOW (Žene i vino). Osnivačica, novinarka Sanja Muzaferi... Više [+]
Dodijeljene nagrade za WOW vino godine!
Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode članice Udruge WOW (Žene i vino). Osnivačica, novinarka Sanja Muzaferija rekla je da Udruga ima više od 400 članica i da uz pomoć ogranaka u Rijeci za Istru i Kvarner (vodi ga Margita Belušić) i dalmatinskog ogranka u Splitu (vodi ga Adela Visković), uspješno promoviraju dobra vina i umjereno uživanje u njima, te žensku snagu i ulogu u vinskom svijetu.
Izbor se provodi već 12 godina u tri razine od kojih je prva predselekcijska lista vina koju svake godine autorski sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier. On/ona selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja listu u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena/crna i desertna vina. Do sada su u selektori bili sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug, Darko Lugarić i - Josip Orišković. Nakon toga sve WOW članice i simpatizerke mogu glasovati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalista (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). Konačnu odluku donose tri članice Udruge WOW vinske stručnjakinje, kušanjem naslijepo.
Vinari čija su vina pobijedila svake godine u organizaciji Udruge WOW-ica putovali su u neku vinsku regiju svijeta. Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, vinarija Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano, vinarija Benvenuti u talijanski Piemonte, a posljednji, Ivan Enjingi nedavno je putovao u Veneto i posjetio vinarije Villa Sandi ,Borgo Conventi i Bottega.
Pobjednici u kategorijama : Pjenušci: Pavlomir 1288. Povjernstvo: „Sitne perle, lijepo izražena kiselina, dugotrajan aftertaste. Dominiraju citrusi i bijelo voće. Pjenušac je kompleksan i traži hranu.!
Nagrada je predana Miroslavu Palinkašu .
Bijela vina: Dvorac Belaj, Malvazija selection 2020. Povjerenstvo: „Na nosu medne note, zrelo voće, maslac, akacija. Na nepcu je kremozno, kompleksno, lijepo izbalansirano vino. Nos i nepce se prate.“
Nagradu je primila Adriana Belay.
Roséi: Rosé Bastian 2023. Povjerenstvo: „Boja lososa, na nosu lijepe arome muškatne ruže. Ima lijepu kiselinu, voćnost; jagoda i malina, na aftertasteu blaga i ugodna gorčina.„
Nagradu je Petri Leko dodijelila Sanja Muzaferija, osnivačica festivala ružičastih vina PINK DAY Zagreb.
Crna vina: Degrassi Petit verdot 2015. Povjerenstvo: „Na nosu zrelo crveno voće, višnja i začinske note. Na nepcu je vino uravnoteženo, fino, užitno. Tanini su blagi. Začini, voće, kremozno i vrlo kompleksno.“
Nagradu je primio Moreno Degrassi
Slatka vina: Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Povjernstvo: „Gusto vino, na nosu medne note. Na nepcu jabuka, kruška, suhe smokve.“
Nagradu je primio Petar Marincil.
Ukupni pobjednik WOW GRAND PRIX : Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Nagradu je iz ruku prošlog pobjednika, Ivana Enjingija, primio Petar Marincil.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Rene Karaman
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje