Pretraga tekstova
Cijene svinjetine su vrlo niske pa države članice EU traže podršku. Koje su posljedice?
Europska komisija ne isključuje uvođenje potpora za privatno skladištenje svinjetine, rečeno je na ovotjednoj, neformalnoj video konferenciji ministara poljoprivrede Europske unije.
Janus Wojciechowski, povjerenik EU za poljoprivredu tada je otkrio kako mnoge države članice traže ovaj vid podrške za vrlo niske proizvođačke cijene ove vrste mesa. Ipak, upozorio je i na moguće posljedice. Kako piše Agrarheute, najviše se boji da će subvencionirane zalihe otežati naknadni oporavak tržišta.
Naime, rekao je kako je EU od siječnja do prosinca prošle godine uspjela povećati izvoz svinjskog mesa u treće zemlje s 3,5 na pet milijuna tona, a u odnosu na prethodnu godinu. No, afrička svinjska kuga u Njemačkoj dovela je do zabrane uvoza svinjetine iz te zemlje u Kinu što je čitavo europsko tržište dovelo do velike krize.
Sjetimo se samo prosvjeda u Poljskoj gdje su poljoprivrednici želeći dokazati koliko svinja dolazi iz Njemačke u tu zemlju noću dežurali na granicama i brojali kamione koji prevoze žive svinje za klanje.
Na sastanku je Wojciechowski napomenuo da postoji strukturni problem koji je uzrokovan ponekad vrlo visokom koncentracijom uzgoja svinja u pojedinim državama članicama. Kao primjer spomenuo je Dansku gdje prosječno stado ima 3.700 ovih životinja po svinjogojcu dok je u Rumunjskoj taj broj gotovo neusporediv - tek četiri svinje po uzgajivaču. "Nije lako pronaći rješenje pravedno za se", izjavio je.
Ovo ne bi bila prva takva potpora uzrokovana pandemijom. U svibnju prošle godine takve su mjere provedene za privatno skladištenje obranog mlijeka u prahu, maslaca, određenih sireva, svježeg ili rashlađenog mesa goveda i ovčjeg i kozjeg mesa s ciljem neposrednog učinka na tržište i stabilizacije cijena.
Tagovi
Privatno skladištenje Svinjetina Niske cijene Europska komisija Tržište
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
PODUZETNICI u djelatnosti proizvodnje vina prošle su godine ostvarili neto dobit od 5.7 milijuna eura, što je na godišnjoj razini porast za 141.6 posto, pokazuje analiza koju je danas objavila Financijska agencija (Fina). Prema podacima iz... Više [+]
PODUZETNICI u djelatnosti proizvodnje vina prošle su godine ostvarili neto dobit od 5.7 milijuna eura, što je na godišnjoj razini porast za 141.6 posto, pokazuje analiza koju je danas objavila Financijska agencija (Fina).
Prema podacima iz obrađenih godišnjih financijskih izvještaja, u djelatnosti proizvodnje vina od grožđa u 2023. godini poslovalo je 275 poduzetnika koji su imali 1542 zaposlenih, što je u odnosu na prethodnu godinu povećanje broja zaposlenih za 1.9 posto.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/hrvatskim-vinarima-jako-skocila-dobit/2614521.aspx
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje