ZAHUKTAVA SE REFORMA HRVATSKOGA MLJEKARSKOG SEKTORA PREMA ZAHTJEVIMA EUROPSKE KOMISIJE
Hrvatska u ovoj godini, prema zahtjevima Europske komisije, ima obvezu ukinuti ciljnu cijenu mlijeka i prepustiti njezino formiranje tržištu, kaže Krešimir Kuterovac, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede ribarstva i ruralnog razvoja.
Cijena mlijeka, navodi Kuterovac, formira se (do donošenja Uredbe kojom će se ukinuti ciljna cijena) na tržištu Republike Hrvatske na temelju udjela mliječne masti i bjelančevina. - Vrijednost masne jedinice iznosi 0,284 kune, a jedinice bjelančevine 0,41 kunu. Na temelju tih parametara cijena mlijeka standardne kvalitete iznosi trenutno 2,3628 kn/kg. Osim te vrijednosti, mljekare isplaćuju proizvođačima i tzv. tvorničku premiju koja je inače predmet ugovora između mljekare i proizvođača i razlikuje se od slučaja do slučaja. U pravilu veće isporuke mlijeka bolje kvalitete znače i veće tvorničke premije - kaže Kuterovac.
Hrvatsko mliječno govedarstvo, napominje Kuterovac, u fazi je restrukturiranja, te mu valja osigurati stabilne uvjete proizvodnje. - S druge strane, treba uvažavati i činjenicu da se mliječna industrija nalazi u uvjetima otvorenog tržišta, gdje potrošačima stoje na raspolaganju mliječni proizvodi različitih proizvođača i cijena. Sigurni smo da jedino dugoročna osnova daljnjeg razvoja sektora, međusobno uvažavanje interesa proizvođača mlijeka i mliječne industrije, osigurava opstanak i konkurentnost mliječnog prerađivačkog sektora - kaže Kuterovac, te naglašava kako se mljekare u Hrvatskoj trebaju okrenuti više domaćoj proizvodnji jer se dugoročno neće moći oslanjati na uvoz.
Od 1. siječnja na snazi je i novi način klasiranja mlijeka, odnosno ukinute su dosadašnje četiri klase mlijeka, a uvedene su nove, samo dvije klase. Kako ističu u osječkoj mljekari Meggle Hrvatska d.o.o., promjene, koje su nastupile, određene su Pravilnikom Republike Hrvatske, a novi obračun mlijeka izravna je posljedica usklađivanja s načinom rada u EU.
- Otkupna cijena mlijeka za 1. razred (dosadašnja extra i 1. klasa) povećana je za 7,27 posto, pri čemu je, naravno, najveća promjena onim proizvođačima s 1. klasom, kojima je cijena narasla za 16,8 posto. Za mljekare je to sigurno pozitivan pomak, ali i poticaj da rade na kvaliteti mlijeka, koja im jedina donosi veću i sigurniju zaradu. No, do samog ulaska u EU sve mljekare u Hrvatskoj će otkupljivati i procesuirati i mlijeko II. klase, za koje nikako ne bio trebalo koristiti termin "ne valja" jer i mlijeko II. klase također mora zadovoljiti neke kvalitativne standarde kako bi bilo podobno za otkup i daljnju preradu - kaže Sanja Šijanec, iz Odjela za odnose s javnošću i razvoj ljudskih potencijala u MEGGLE Hrvatska d.o.o.
Mljekari tvrde da je novim obračunom mlijeka zapravo došlo do povećanja cijene mlijeka jer se na nju još obračunavaju i državne premije. Međutim, proizvođači mlijeka kako ističe Ivica Miketek, predsjednik Udruge proizvođača mlijeka Osječko-baranjske županije, strahuju od svih novina u mljekarskom sektoru, pa tako i od novog načina obračuna mlijeka jer smatraju da bi ih mljekare mogle ucjenjivati.
- Čini se da sve novo što se poduzima u području mljekarstva ide isključivo u smjeru smanjivanja otkupne cijene mlijeka - kaže Miketek - te dodaje kako se šuška i da pojedine mljekare planiraju ukinuti tvorničke premije.
U mljekarama nisu htjeli potvrditi imaju li u planu ukinuti tvorničke premije. Međutim, premije, one koje po litri predanog mlijeka isplaćuje država, kako doznajemo, ostaju.
- Na temelju Zakona o državnoj potpori u poljoprivredi, ribarstvu i šumarstvu proizvođačima mlijeka isplaćuju se poticaji za isporučene količine mlijeka u iznosu od 0,65 kuna po litri, odnosno za proizvodnju na području s težim uvjetima gospodarenja 1,05 kuna po litri, kojima je osnovna namjena potpora razvoju mliječnog govedarstva i doprinos su njegovoj dohodovnoj stabilnosti - kaže Krešimir Kuterovac te dodaje kako će se od sada otkupna cijena mlijeka dogovarati između proizvođača i tvornica za preradu mlijeka.
Zdenka RUPČIĆ