Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zarazne bolesti
  • 06.08.2026. 13:30

Afrička svinjska kuga zaustavila isporuku prasadi iz Baranje, Belje pronašlo rješenje za kooperante

Kako bi spriječila prekid proizvodnje i očuvala dugogodišnju suradnju s partnerima, Podravka Agri, odnosno Belje, odlučila je osigurati prasad svojim kooperantima  iz područja koja nisu zahvaćena afričkom svinjskom kugom.

Afrička svinjska kuga zaustavila isporuku prasadi iz Baranje, Belje pronašlo rješenje za kooperante
Foto: Mislav Liović

Širenje afričke svinjske kuge na području Baranje donijelo je nove izazove domaćim proizvođačima svinja. Zbog važećih ograničenja, prasad proizvedena na farmama unutar zone III više se ne može otpremati na tov na farme izvan zaraženog područja, što je ozbiljno ugrozilo kontinuitet proizvodnje brojnih kooperanata.

Kako bi spriječila prekid proizvodnje i očuvala dugogodišnju suradnju s partnerima, Podravka Agri, odnosno Belje, odlučila je osigurati prasad svojim kooperantima iz područja koja nisu zahvaćena afričkom svinjskom kugom.

Riječ je o 18 kooperanata izvan zone ograničenja čiji ukupni kapacitet doseže gotovo 22.000 tovljenika. Nabavom prasadi iz nezaraženih područja omogućit će im se nastavak proizvodnje, unatoč epidemiološkim ograničenjima.

Više od desetljeća uspješne suradnje

Jedan od kooperanata kojem će ova odluka omogućiti nesmetan nastavak rada je Đuro Golubić iz Donjeg Marinkovca u općini Dubrava Vrbovečka. Njegova obitelj svinjogojstvom se bavi 16 godina, a jednako toliko traje i suradnja s Beljem, danas Podravkom Agri.

"Situacija s afričkom svinjskom kugom vrlo je ozbiljna. Više nismo mogli dobavljati prasad s područja Baranje, odakle smo ih godinama nabavljali. Bez alternativnog rješenja morali bismo zatvoriti proizvodnju. Srećom, pronađeno je rješenje pa će nam Podravka Agri osigurati prasad iz područja koja nisu zahvaćena bolešću", kaže Golubić.

prasad
Kooperanti izvan zone ograničenja neće ostati bez prasadi

Njegova farma u kooperaciji ima kapacitet od 1.450 tovljenika, dok u vlastitom uzgoju ima još oko 500 svinja. Na tov stižu prasad teška između 20 i 25 kilograma, koja za otprilike 90 dana dosegnu oko 115 kilograma.

"Godinama smo prasad dobivali s farmi u Andrijaševcima i drugim lokacijama u vlasništvu Belja. Zbog zabrane prometa životinja iz zaraženih područja ostali smo bez mogućnosti punjenja farmi. Već idućeg tjedna očekujemo novu isporuku, što nam omogućuje nastavak rada", ističe.

Kooperanti pozdravljaju potez Podravke Agri

Sličnu poruku šalje i Ivica Kušec, vlasnik OPG-a Kušec iz Kusijevca u općini Sveti Petar Orehovec. Svinjogojstvom se bavi više od dva desetljeća, dok s Beljem surađuje oko 12 godina.

Na dvije farme u kooperaciji trenutno ima oko 2.000 tovljenika, dok na vlastitom gospodarstvu uzgaja još oko 500 svinja.

"Naša suradnja s Beljem oduvijek je bila korektna i dugoročna. U ovako teškoj situaciji pokazalo se da tvrtka vodi računa o svojim kooperantima. Već imamo informaciju da će nam tijekom idućih dana stići prasad iz područja koja nisu pod ograničenjima, što je za nas iznimno važan potez", kaže Kušec.

Dodaje kako vjeruje da će se stanje s afričkom svinjskom kugom stabilizirati te da će proizvodnja ponovno funkcionirati u punom opsegu.

Osim posljedica afričke svinjske kuge, domaći svinjogojci suočavaju se i s izrazito nepovoljnim tržišnim okolnostima. "Cijena tovljenika trenutačno je znatno ispod proizvodne cijene i ostvaruju se veliki gubici. To dodatno otežava poslovanje svih proizvođača", upozorava Kušec. Ističe kako je upravo zato važno očuvati proizvodnju i održati partnerske odnose između velikih sustava i kooperanata.

Biosigurnost ključna u borbi protiv bolesti

Kušec smatra da svi proizvođači moraju dosljedno provoditi biosigurnosne mjere kako bi se spriječilo daljnje širenje afričke svinjske kuge.

"Svi ulažemo velike napore kako bismo zaštitili svoje farme. Teško je gledati kada zbog zaraze ljudi moraju eutanazirati cijela stada. Međutim, jednako je opasna i nelegalna trgovina životinjama iz područja pod ograničenjima. To nije samo trgovina na crno, nego i širenje bolesti. Takve slučajeve treba odlučno spriječiti jer ugrožavaju sve proizvođače koji posluju odgovorno i poštuju propisane mjere", poručuje.

Vlajčić najavio potpuno uklanjanje svinja u četiri općine - čekanje ih više ne spašava

Odluka Podravke Agri da kooperantima osigura prasad iz nezaraženih područja predstavlja važan korak u očuvanju domaće proizvodnje svinjskog mesa. U uvjetima kada afrička svinjska kuga i nepovoljne tržišne prilike snažno opterećuju sektor, ovakav model suradnje mogao bi pomoći proizvođačima da održe proizvodnju do stabilizacije situacije.


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojen oglas

KLUB

Mir koji se ne može ispričati riječima...
#RuralFoto #selo