Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Kim

Sinonim: kumin, kimelj, komin, pitomi kumin, obični kim | Engleski naziv: Caraway | Latinski naziv: Carum carvi L.

Kim

Kim se upotrebljava kao začin u kulinarstvu i prehrambenoj industriji. Može biti jednogodišnja, dvogodišnja ili višegodišnja biljka. U pučkoj medicini upotrebljava se protiv bolova u želucu, smetnji zbog nadutosti i ublažavanja grčeva, a eterično ulje kima (Carvi aetheroleum) sprečava razvoj bakterija Esherichia coli. Najveći svjetski proizvođač kima je Nizozemska, zatim Poljska, Njemačka, SAD, Egipat i neke zemlje Azije.

Morfološke karakteristike kima

Korijen je promjera 1,5 – 2 cm, prodire duboko u tlo, crvenosmeđe boje, a na presjeku bijel. U prvoj godini razvije se lisna rozeta, a u drugoj stabljika visoka 1 – 1,5 m. Listovi su žutozeleni, a cvjetovi su u štitastim cvatovima i bijele su do blijedoružičaste boje. Plod je kalavac s dvije blago savijene tamnocrvene do sivosmeđe sjemenke. Masa 1 000 sjemenki iznosi 2 – 3,5 g. Plod dvogodišnjeg kima sadrži 3 – 7 % eteričnog ulja, a plod jednogodišnjeg kima samo 2 – 3 %. Cvate 25 – 30 dana tijekom svibnja, a plodovi dozru krajem kolovoza, početkom rujna i lako se osipaju.

Agroekološki uvjeti za uzgoj kima

Kim nije osjetljiv na temperaturu ni u kojem stadiju razvoja, pa niče već pri temperaturi od 7 – 8 °C, a za oplodnju mu je dovoljna temperatura od 16 – 20 °C. Mnogo je osjetljiviji na svjetlost. Ako u prvoj godini nema dovoljno svjetlosti, u drugoj godini neće oblikovati cvjetne stabljike. U drugoj godini najviše mu je padalina potrebno pri stvaranju cvjetnih stabljika i pri oplodnji. Godišnja količina padalina mora biti 600 – 650 mm. Najbolji prinos daje na vlažnim aluvijalnim tlima i toplim tlima s dovoljno vlage.

Tehnologija uzgoja kima

Plodored

Kim je dobar kao predusjev jer rano dozrijeva, a nakon berbe nema korova. Pretkulture mu mogu biti kulture koje također rano dozrijevaju i nakon kojih nema korova (ozime žitarice). Na istu površinu može se sijati nakon 4 godine.

Ishrana biljke (gnojidba)

U jesen se provede gnojidba s 50 – 70 kg/ha fosfora i 40 kg/ha kalija. Ako se kim sije krajem ljeta, aplicira se 50 – 60 kg/ha dušika, a u drugoj godini nije potrebna dodatna gnojidba.

Priprema tla

Kim ima sitno sjeme koje sporo niče, pa ga treba sijati u temeljito usitnjeno i vlažno tlo. Za proljetnu sjetvu obavezno je jesensko dubinsko oranje, da bi se prije sjetve površina pripremila sa što manje prohoda i održala vlaga tla. Nakon sjetve u kolovozu površinu treba povaljati.

Sjetva kima

Veći prinosi postižu se krajem ljeta (kolovoz-rujan) ili ako se sije u proljeće (ožujak-travanj). Sije se sijačicom u redove na razmaku 36 – 40 cm. Na dužnom metru tla treba posijati 80 – 100 klijavih zrna, za što će biti potrebno 10 – 12 kg sjemena/ha.

Jednogodišnji se kim sije u redove na razmaku 20 – 24 cm, i to na isti broj zrna po dužnom metru u redu, što zahtijeva od 12 – 15 kg sjemena/ha. Da bi jednolično nicao, ne smije se sijati dublje od 2 cm.

Dvogodišnji kim se sije na veći razmak, kako bi mogao razviti veću stabljiku, čime se poboljšava kvaliteta i povećava prinos ploda.

Njega usjeva kima

Poslije sjetve, a prije nego što kim nikne, valja suzbiti korov i razbiti pokoricu (ako se razvije).

Žetva kima

Zbog osipanja plodova žetva se obavlja rano ujutro ili predvečer, kada se zbog vlage u zraku sjeme manje osipa. Obavlja se kada je 65 – 75 % plodova u voštanoj zriobi, a žanje se žitnim kombajnom. U našem podneblju (kontinentalni istočni dio RH) prosječan prinos ploda iznosi 1,1 – 1,3 t/ha ili 10 – 12 kg eteričnog ulja. 

Izvor:

  • BIOPA; Ljekovito bilje
  • Dr. I. Šilješ, ing. Đ. Grozdanić, mr. I Grgesina; Poznavanje, uzgoj i prerada ljekovitog bilja; Osijek, 1992.

Kim - Sorte

ukupno: 3, aktivno: 0, neaktivno: 3

DOMAĆI RANI

KUMINA K 1082

NIEDERDEUTSCHER

Kim @ KLUB

Stiglo nam je astronomsko proljeće. Jedna zanimljivost: sve do 2050. godine počinjat će 20.3. Između 2050. i 2100. godine naizmjence 19. i 20. ožujka, a tek nakon 2100. se početak proljeća opet vraća na 21. ožujka, piše na FB stranici Kad će kiša. Je li bilo mraza jutros kod vas?

+3

Tužne slike ljudskog nemara i danas stižu sa reke Lim kod Priboja. Voda gotovo da se ne vidi od smeća, ali je ponovo spas od eksplodiranja ekološke bombe bila postavljena lančanica i odgovorni ekolozi. - Trenutno je u koritu reke Lim, na Potpećkom jezeru, lančanica uspela da zadrži oko 10.000 kubika...

+4

Mladi poduzetnik svoje BIO ulje konoplje plasirao na police velikog trgovačkog lanca Mladi poljoprivrednik iz Đakova, Zvonimir Kalić, prije nekoliko godina preuzeo je obiteljski OPG. Danas se 2000 komada njegovog Croaticanna BIO ulja konoplje, nakon narudžbe kompanije SPAR Hrvatska, nalazi na polica...

+3

Dok ju drugi mediji ne vole, mi baš kontra. Pripadamo izuzetnoj rijetkoj kategoriji portala koja baš uživa u sezoni kiselih krastavaca ;) #Agroklub #Domaće #Krastavci #Povrće #Mediji

+3

😡I dok cela Srbija bruji o krijumčarenju divljih vrsta zbog smrti mladunčeta lava Kiki, izvesna muška osoba iz Zemuna, javno nudi na prodaju čitavu kožu leoparda po ceni od 1000 evra! ❌Za prethodna četiri meseca, ovo je treća koža leoparda, vrste međunarodno zaštićene CITES konvencijom, koja se po...

+4

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je da do 30. januara organizuje i sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa, započet 8. januara, navodeći da je ovo istraživanje jedno od najstarijih i najmasovnijih aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu. "Zahvaljujući do...

Hrvatska vinska kultura dobila kapitalnu znanstvenu monografiju autorice Tanje Baran Objavljena je „Hrvatska vinska kultura“, znanstvena monografija naslovne doc. dr. sc. Tanje Baran. Knjiga je rezultat autoričina proučavanja hrvatske tradicijske vinske kulture te vinske nematerijalne baštine. Nakon...

+3

Što mislite koliko kilograma ima najteži istarski vol? Saznajte sutra u našem video prilogu sa smotre boškarina!

Indijan u Zagrebu Vina vinarije Indijan predstavio je u Vinskm klubu u Zagrebu sommelier Tomislav Jakopovića. Vinarija braće Ivana i Juraja Violića i ime Indijan govori o tome kako se prezimena na Pelješacu upotpunjuju. Obiteljski su nadimak „Indijani“ Violići dobili na osnovi priče o pretcima, pomo...

+4

#RuralFoto #Proizvodnja Ribanje zelja i priprema za kiseljenje. Na starinski način..