Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Grahor satrica

Sinonim: - | Engleski naziv: Pea vine | Latinski naziv: Lathyrus sativus L.

Grahor satrica

Grahor satrica se upotrebljava kao stočna hrana. U sjemenu ima 23 – 34 % bjelančevina, 24 – 45 % ugljikohidrata, 0,5 – 0,7 % masti, 4 % celuloze i oko 3 % pepela. Zelena masa i sijeno grahora su bogati bjelančevinama i dobro ga jedu sve vrste stoke. Grahor se može koristiti i za zelenu gnojidbu.

Morfološka i biološka svojstva grahor satrice

Grahor satrica je grmolika biljka sastavljena od 5 – 10 glavnih stabljika, koje narastu od 25 – 100 cm. Stabljika je u presjeku četverokutna, nježna i često poliježe. Listovi su sastavljeni od jednog para uskih plojki i završavaju običnom ili trogranatom viticom. Na mjestu gdje se list odvaja od stabljike nalaze se uski, šiljasti zalisci. Iz pazušca listova izbija jedan, a rijetko dva cvijeta svijetloplave ili svijetloljubičaste boje. Grahor je u pravilu samooplodna biljka, ali se mogu naći i križanci nastali stranooplodnjom. Vegetacija grahora traje 60 – 115 dana, ovisno o sorti i uvjetima uzgoja. U jednoj mahuni razvija se 2 – 5 sjemenki nepravilnog oblika. Masa 1 000 zrna varira u širokom rasponu od 50 – 600 grama. Postoje sorte sitnog i sorte krupnog zrna. Boja sjemena je različita – bijela, siva, smeđa, a sjeme može biti i pjegavo.

Agroekološki uvjeti uzgoja grahor satrice

U sušnoj godini grahor daje bolje rezultate od ostalih leguminoznih usjeva. Osjetljiv je na sušu početkom cvatnje. Skromnih je zahtjeva što se tiče tla i može se uzgajati na slanim, pjeskovitim i lakim tlima. Najbolje uspijeva u umjereno hladnoj klimi, a optimalna temperatura za rast i razvoj iznosi od 16 – 20 °C.

Agrotehnika u proizvodnji grahor satrice

Ukoliko se uzgaja za zelenu masu ili sijeno, tada se obično koristi združena sjetva sa zobi, ječmom ili sudanskom travom. Prinos sijena kreće se od 2 – 4 t, a zelene mase od 10 – 15 t/ha. Tretiranje sjemena nitrginom pred sjetvu znatno povećava prinos grahora.

Gnojidba

Grahor se u prosjeku gnoji s 40 – 80 kg/ha dušika, oko 60 kg/ha fosfora i oko 100 kg/ha kalija.

Sjetva

Sije se u redove razmaka 20 – 25 cm. Na lakšim tlima se sije na dubini od 8 – 10 cm, a na težim tlima od 4 – 5 cm. Za sjetvu u čistoj kulturi troši se od 100 – 200 kg sjemena/ha. U kombinaciji sa zobi sije se 150 – 200 kg/ha grahora i 100 kg/ha zobi.

Izvor: Dr. S. Mađar, dr. V. Kovačević, dr. I. Jurić; Postrne kulture - proizvodnja i korištenje - ; Sarajevo, 1984.

Grahor satrica - Sorte

ukupno: 1, aktivno: 0, neaktivno: 1

DOMAĆA