Park se nalazi u Pustari Zlatna Greda 30 km od Osijeka na samom sjevernom rubu parka prirode Kopački rit. Pustara Zlatna Greda (Bokroshàt) nastala je sredinom 19. st.
Povodom održanog design thinking panela "Pustare" na Građevinskom fakultetu imali smo prilike razgovarati sa Dinkom Pešićem koji je glasnogovornik centra Zlatna Greda.
U razgovoru s njime saznali smo da Pustara Zlatna Greda nudi i turističko-kreativne sadržaje u skopu razvoja eko turizma, točnije Adrenalinski park.
Gdje se nalazi i tko je idejni pokretač priče Zlatna Greda?
Nalazi se u Pustari Zlatna Greda 30 km od Osijeka na samom sjevernom rubu parka prirode Kopački rit i to u sklopu NATURA 2000 područja uz Dunav i Prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. Pustara Zlatna Greda (Bokroshàt) nastala je sredinom 19. stoljeća.
Idejni začetnik je Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek koja je od povratka Baranje u teritorij Hrvatske počela provoditi edukativne programe na području Kopačkog rita, ali i neke pionirske korake u razvoju eko-turizma. U 2003. godini Udruga uzima u najam bivšu upravnu zgradu pustare Zlatna greda koji pretvara u svoj centar za djelovanje. Riječ "greda" odnosi se na uzvišeni teren u šumskom poplavnom području dok pridjev "zlatna" najvjerojatnije dolazi zbog hrastovih šuma.
Koji je koncept centra Zlatna Greda?
Zlatna greda je najprije funkcionirala kao centar zatvorenog tipa za edukaciju prirode i kulture baštine, a sada funkcionira od prošle godine kao izletište i edukacijski centar za zaštitu, promocije biološke raznolikosti, kulturnih vrijednosti Baranje i Srednjeg Podunavlja. Imamo zabavno-edukativni centar za posjetitelje svih dobnih skupina.
Možete li nešto reći o Kući u prirodi Zlatna Greda i koji je njen cilj?
Otvoren je hostel sa 46 soba, restoran, prvi adrenalinski park Istočno od Zagreba koja je zanimljiva atrakcija za posjetitelje. Ona funkcionira vikendom za otvorene skupine u periodu od travnja do lisopada, jer je relativno lijepo vrijeme, a ostalim danima u tjednu funkcionira prema najavi. Ima jedinstven edukativno-turistički sadržaj koji pruža zabavu i edukaciju.
Koji su vaši dosadašnji projekti i tko sve sudjeluje u radu centra?
Projekte uglavnom prijavljuje Udruga Zeleni Osijek koja je osnivač, ali i vlasnik Zlatne Grede i dosada smo proveli oko 50 projekata. Projekti su uglavnom bazirani na zaštiti prirode, razvoju ekološkog turizma, prekograničnoj suradnji sa Mađarskom, Srbijom, zaštitom Dunava, Kopačkog rita i ostalih prirodnih resursa. Imamo trenutno nekih tekućih projekata i još nekih u planu.
Koje sadržaje nudite posjetiteljima?
Nudimo adrenalinski park, školu u prirodi, veslanje kanuima, vožnja biciklima, šetnja poučnom stazom. Imamo i eko turističku agenciju tako da povezujemo sve turističke sadržaje u okolici i imamo u ponudi i razgledavanje Osijeka, turističko vođenje po Baranji, posjete vinskim cestama, vožnju čamcem.
Možete li reći nešto o proglašenju Zlatne Grede kulturnom baštinom?
Ministarstvo kulture je 2011. pustaru proglasilo zaštićenom kulturnom baštinom. U obnovu Zlatne Grede uloženo je pola milijuna eura kroz brojne projekte EU, Ministarstva turizma i Hrvatske turističke zajednice. Nakon trogodišnje obnove i samo šest mjeseci rada Kuća u prirodi Zlatna Greda dobitnica je nagrade Hrvatske turističke zajednice, Ministarstva turizma i Hrvatske gospodarske komore, u kategoriji Najbolji projekt održivog turizma u 2016. godini.
Jeste li dobili neku nagradu dosada?
Ministarstvo turizma, Hrvatska turistička zajednica i Hrvatska gospodarska komora na svečanoj dodjeli nagrada 26.10.2016. u Bolu na Braču, dodijelilo je našoj Kući u prirodi Priznanje za najuspješniji projekt u kategoriji Održivi turizam. Nagrada se dodjeljuje pojedincu, udruzi, tvrtki ili lokalnoj zajednici koja pokazuje iznimnu uključenost na području brige za okoliš. U ovog kategoriji natjecali su se subjekti koji imaju posebno iskazan utjecaj održivog turizma kroz doprinos očuvanju prirode i okoliša, zaštite bioraznolikosti te očuvanje kulturne baštine.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica