Povodom Svjetskog Dana seoskih žena, u Zagrebu je održana konferencija "Žene za poljoprivredu budućnosti" u organizaciji tvrtki IPS Konzalting i Zaokret (portal Moj novac)
"Izazovi žena u poljoprivredi uključuju otežan pristup zemljištu, ekonomsku ovisnost te slabiju uključenost u donošenje poslovnih odluka, kao i nedovoljna financijska sredstva koja bi potaknula snažnije uključenje u poljoprivredu", rekla je Ana-Marija Špicnagel, direktorica tvrtke IPS Konzalting, na konferenciji "Žene za poljoprivredu budućnosti", održanoj povodom Svjetskog Dana seoskih žena.
Špicnagel je dodala kako su žene, prema stilu vođenja, sklonije donošenju manje riskantnih odluka, stvaranju proizvoda s dodanom vrijednošću, kao i uzgoju visokoprofitabilnih kultura i diversifikaciji djelatnosti. EU fondovi nose sa sobom priliku za ulaganja u poljoprivredu, no bitno je za početak provjeriti preduvjete prijave na natječaje te osigurati dovoljno vremena za pripremu dokumentacije.
Istaknula je da, kada govorimo o poljoprivredi budućnosti, ona se prvenstveno bazira na održivosti, implementaciji digitalnih rješenja, ali i daljnjoj edukaciji poljoprivrednika o dobrim praksama.
"Uzimajući u obzir da je 23. svibnja.2007. bio dan kad je omjer gradskog i ruralnog stanovništva bio 50:50 posto, evidentno je koliko je ključno ulagati u poljoprivredu", naglasila je na konferenciji održanoj u organizaciji tvrtki IPS Konzalting i Zaokret (portal Moj novac).
Aleksandra Berić ovogodišnja je najuzornija hrvatska seoska žena!
Svjetski dan seoskih žena čestitala je predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora Marijana Petir koja je naglasila kako one čuvaju tradiciju, kulturu, identitet, vrijednosti i jezik našeg naroda učeći to i svoju djecu. Podsjetila je kako bez njih ne bi bilo niti lokalne zajednice te društva u cjelini. Osim toga, smatra kako neprepoznavanje i nepriznavanje njihove prevažne uloge predstavlja svojevrsnu diskriminaciju, što potvrđuje i dubinska analiza položaja seoskih žena u Europi, koja govori da su diljem EU priznate kao čuvarice seoske tradicije, ali ne i kao poslovne žene i donositeljice odluka na seoskom gospodarstvu.
"Više od jedne trećine žena na prostoru Europske unije uključeno je u proizvodnju hrane, te više od polovice u usluge povezane s proizvodnjom hrane, dok među vlasnicama poljoprivrednih zemljišta u Europi žene čine svega 30 posto", rekla je Petir.
Problem, složili su se na konferenciji, leži u obrazovanju i informiranosti, a tek onda u pristupu financijskim sredstvima. Kako je pojasnila, činjenica da žene primaju manje financijske pomoći iz Zajedničke poljoprivredne politike mogla bi biti posljedica slabe usredotočenosti ZPP-a na pitanje ravnopravnosti između žena i muškaraca. No treba uzeti u obzir i da države članice EU, nisu u prošlom proračunskom razdoblju uvele potprograme za žene poljoprivrednice iako su imale tu mogućnost u okviru Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, a participacija žena u povlačenju sredstava iz Programa u proteklom razdoblju bila je niska.
Kako stoji u priopćenju, na inicijativu zastupnice Petir kao i Odbora za poljoprivredu uvedene su mjere za unaprjeđenje položaja žena u ruralnom prostoru u okviru Strategije poljoprivrede, Nacionalnog strateškog plana u okviru ZPP-a, Nacionalnog plana za ravnopravnost spolova kao i Zakona o poljoprivrednom zemljištu, što može omogućiti uključivanje seoskih žena u moderne poljoprivredno-prehrambene lance vrijednosti i korištenje usluga financijskih institucija, a u konačnici ojačati položaj žena na ruralnim područjima i usmjeriti ih prema prodaji i promociji proizvoda na lokalnoj razini.
To bi utjecalo i na otvaranje radnih mjesta za žene na ruralnim područjima, doprinijelo razvoju poljoprivrednih gospodarstava, te potaknulo razvoj potrebne infrastrukture, a sve s ciljem osiguranja primjerene razine dostupnosti osnovnih usluga za žene na ruralnim područjima.
"Vidjeli smo koliko je važno da žene postanu financijski neovisne i u poljoprivredi, ali smatramo i kako je jako važno govoriti i o brendiranje proizvoda te o tome kako razviti ozbiljan biznis od svog OPG-a", poručila je Kristina Ercegović, serijska poduzetnica i osnivačica portala Mojnovac.hr.
Poručila je kako je misija portala Moj Novac zdrav odnos s novcem i financijska pismenost, a misija Žene i Novac VIP kluba su financijski neovisne žene, te se i ova konferencija uklapa u njihovu misiju.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica