Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • OPG Lagator
  • 03.10.2020. 13:30
  • Osječko-baranjska , Osijek

Medovi s tinkturama i prahovima, prerađevine od aronije i lješnjaci s OPG-a Lagator

Radi cijela obitelj. Svima je to dodatan posao, a dan nam je ispunjen od jutra do mraka, kaže nam vlasnik Zdravko Lagator koji je proizvode izložio na 23. Osječkom jesenskom sajmu.

Medovi s tinkturama i prahovima, prerađevine od aronije i lješnjaci s OPG-a Lagator
Foto: Lucija Bencarić

Proizvodnja aronije, lješnjaka i pčelinjih proizvoda, ono je čime se bavi obitelj Lagator iz Viškovaca. Posluju od 2015. godine, a proizvode svog OPG-a predstavljaju i na 23. Osječkom jesenskom sajmu.

Kako nam otkriva vlasnik Zdravko Lagator iza svega stoji cijela obitelj, a pomažu mu supruga Ružica, sinovi Damir i Goran, snaha i kćerka. "Ovo je svima nama dodatan posao, a vrijeme ispunjeno od jutra do mraka", našalio se on.

Široka paleta proizvoda na njihovom štandu

"Imamo posađeno 3.200 sadnica aronije, a od nje radimo razne prerađevine poput soka, pekmeza, čaja, praha, likera i meda o sve je ekološka proizvodnja", otkriva nam vlasnik. 

Uvjerili smo se da je zaista široka paleta proizvoda ovog gospodarstva. U ponudi imaju 10-ak vrsta meda, a vlasnici su čak 100 košnica. Cvjetni, bagremov, kestenov, livadni med i propolis, samo je dio onoga što prave vrijedne ruke ove obitelji. 

Otvoren je 23. Osječki jesenski sajam: 200 izlagača predstavilo je svoje proizvode

Osim toga nude i cvjetni prah te medove s tinkturama i prahovima više od 10 vrsta trava. Cijene meda su od 35 do 60 kn, ovisno o vrsti, a najskuplji je "imuno" kojeg čine med, 19% cvjetni prah i 2% propolis.

Lješnjaci s OPG-a Lagator 

Zdravko je komentirao proizvodnu godinu, a kaže da je solidna što se tiče aronije. Međutim, napominje da je proizvodnja meda u proljeće krenula dobro, a kasnije je oslabila. "Bagremov med nije bio tako izdašan kao cvjetni, ali sve u svemu i nije tako loše", dodao je.

"Imamo i mali nasad lješnjaka, oko 100 stabala. Ove godinu su dobro rodili, ali zbog suše i nedostatka oborina nešto su sitniji", pojašnjava nam.

Prodaja i nedostatak sajmova muče proizvođače

Ono što muči većinu proizvođača je prodaja, pogotovo u ovoj korona godini. Lagator potvrđuje da je bila lošija nago inače. "Nije bilo sajmova, događanja, čak ni tržnice jedno vrijeme nisu radile, a na kućnom pragu nije se baš puno moglo prodati", kaže nam razočarano.

Ali, nisu sve prepustili slučaju. I oni su se poput brojnih drugih poljoprivrednih proizvođača okrenuli online prodaji. Tako imaju svoju Facebook i web stranicu gdje ih kupci mogu pronaći i kontaktirati, a proizvode šalju u cijelu Hrvatsku.

"Međutim, imam osjećaj da svi rade tako te da je tržište zasićeno“, smatra Zdravko. Kaže da otkad je korone, nisu bili ni na jednom sajmu – jer ih nije ni bilo. "Sudjelovali smo samo na Vinkovačkim jesenima."

Bogat štand vrijedne obitelji 

Već 4 godine dolaze na osječki jesenski sajam pa im je drago da se barem on održao, a na pitanje kakva su mu očekivanja, odgovara: "Malo sam prošetao sajmom i vidim da ima dosta izloženih proizvoda koji su slični našima, tako da je konkurencija velika“.

"Na sajmu, kao i na Vinkovačkim jesenima, ima izlagača i proizvoda, ali nema posjetitelja jer se vjerojatno boje zaraze. Međutim, vidjet ćemo do nedjelje predvečer kako će sve proći“, zaključio je Zdravko.


Fotoprilog


Autorica

Martina Pavlović

Više [+]

Magistra agronomije sa specijalizacijom zaštite bilja i članica Društva agrarnih novinara Hrvatske. Aktivno djeluje u području agrara kroz struku, medije i projekte.


Partner

Osječki sajam d.o.o.

Osječki sajam d.o.o.

Izdvojen oglas

KLUB

Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu p... Više [+]