Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Održiva uporaba pesticida
  • 14.12.2016. 10:30

Inovacije za sigurnu uporabu pesticida

Održana Međunarodna konferencija i radionica o sigurnoj i održivoj uporabi pesticida!

1.818
171
0

U Lisabonu je ovog ljeta održana Međunarodna konferencija o sigurnoj i održivoj uporabi pesticida. Uz činjenicu da su nedavna istraživanja pokazala da bi se proizvodnja hrane do 2050. godine trebala povećati i do 60% (FAO) te da je podcijenjena uloga pesticida u proizvodnji hrane po prihvatljivim cijenama, teme na konferenciji su bile usmjerene na smanjenje rizika uporabe pesticida.

Uvriježeno je mišljenje da je nemogućnost zaštite usjeva od bolesti i štetnika u direktnoj korelaciji s cijenom hrane na svjetskom tržištu. "Ako poljoprivredni proizvođač ne može zaštiti svoje usjeve, cijene proizvoda će neizbježno rasti", rekao je Graeme Taylor.

Međunarodna konferencija o uporabi pesticida

Sigurna i održiva uporaba pesticida daje savjete o sigurnom rukovanju, pravilnom skladištenju i primjeni pesticida, kao i o gospodarenju opasnim otpadom.

Projekti za poticanje održive poljoprivrede

Projektom "Sigurna primjena sredstava za zaštitu bilja", Europska udruga za zaštitu bilja - ECPA podiže svijest korisnika i aktivnu zaštitu njihovog zdravlja i okoliša. Projekt se provodi više od desetljeća u 16 zemalja Europske unije. Europska unija zahtijeva obveznu izobrazbu profesionalnih korisnika sredstava za zaštitu bilja.

Hrvatska udruga za zaštitu bilja - CROCPA i Savjetodavna služba, partneri na ovom važnom poslu učinili su sve da bi se radne metode dobre poljoprivredne prakse, korištenje osobnih sredstava zaštite u svakodnevnim poslovima u polju i nasadu pravilno primjenjivali u svrhu osobne zaštite i zaštite okoliša.

CROCPA (članica ECPA-e), već nekoliko godina vrlo uspješno provodi nekoliko projekata kojima se potiče održiva poljoprivreda. To su projekt CROCPA EKO MODEL - skupljanja i zbrinjavanja prazne ambalaže SZB, Sigurna primjena pesticida i Sprječavanje nezakonitih pesticida.

Smanjenje rizika od pesticida korištenjem tehničkih sustava

Preporuke na uputstvima na upotrebu pesticida za upotrebu osobne zaštitne opreme ovise o karakteristikama proizvoda i potencijalnih izlaganjima štetnom djelovanju pesticida. Postojanje tehničkih sustava u opremi za primjenu pesticida smanjuje potencijalno izlaganje opasnim tvarima.

Dobro je poznata važnost zatvorenih kabina opremljenih filterima za udobnost i sigurnost rukovatelja, i kako anti-drift mlaznice mogu smanjiti ne samo izloženost rukovatelja, već i štetan utjecaj na okoliš.

Sigurna uiporaba pesticida

Zatvoreni sustav prijenosa (Closed Transfer Systems CTS) omogućuje prijenos pesticida direktno iz originalne ambalaže u spremnik prskalice ili raspršivača bez kontakta rukovatelja. Upotreba zatvorenog sustava prijenosa trenutno nije uobičajena, ali u budućnosti će biti standard u Europi, i ova radionica je bila značajan doprinos upotrebi inovativnih tehničkih rješenja u poljoprivredi. Jedna od tema na konferenciji ECMA bila je i modifikacija pneumatskih sijačica.

Manji rizik od uporabe pesticida

Standardi za traktorske kabine

Na ovoj radionici imali smo priliku vidjeti rezultate istraživanja, praktične demonstracije i komentirati prikazane tehničke sustave, isto tako i na koji način poboljšati znanje i vještine poljoprivrednika u sigurnoj i održivoj uporabi pesticide.

Zatvorena traktorska kabina štiti rukovatelja do neke mjere (ne u potpunosti). Traktorske kabine ili kabine samohodnih prskalica igraju važnu ulogu u zaštiti rukovatelja od štetnog djelovanja pesticida. Standard EN 15695 razlikuje četiri razine zaštite: Bez definirane zaštite, Zaštita od prašine, Zaštira od prašine i aerosola, Zaštita od aerosola i para.

Traktori mogu biti opremljeni filterima koji pročišćiju zrak (unutar kabine i zrak koji ulazi u kabinu). Ugljeni filteri su često dodatna oprema na traktorima i trebaju se mijenjati prema uputama proizvođača da bi zadržali razinu pročišćavanja zraka u kabini. Ali često se postavlja i pitanje kontaminacije (izlazak/ulazak u kabinu npr. kod zamjene ili čišćenja mlaznice prilikom prskanja), unatoč primjeni osobne zaštite.

Veličina kapljica i tip mlaznice

Veličina kapljica je jedan od glavnih čimbenika kod primjene pesticida, kojom uz radni tlak i određeni tip mlaznice postižemo željeni rezultat - kvalitetnu zaštitu uz smanjeno zanošenje. Standardne mlaznice možemo koristiti samo kad nam to vremenski uvjeti dozpuštaju (relativna vlažnost zraka veća od 50%, temperatura ispod 20°C i brzina vjetra manja od 4 m/s.

Primjena anti- drift mlaznica je važan dio održive uporabe pesticida i u velikoj mjeri poboljšava kvaltetu zaštite bilja, zaštitu okoliša i ljudi (rukovatelja). Različite izvedbe ant-drift mlaznica, s većim promjerom kapljica omogućuju sigurniji rad i u uvjetima kada zaštita bilja s klasičnim mlaznicima ne bi bila moguća radi zanošenja (drift).

Zatvoreni sustav prijenosa (CTS)

Priprema škropiva potencijalni je rizik kontaminacije rukovatelja i onečišćenja okoliša. CTS sustav omogućuje siguran prijenos pesticida iz originalne ambalaže u spremnik prskalice/raspršivača uz obvezno ispiranje prazne ambalaže čistom vodom - što osigurava sigurno zbrinjavanje, uz minimalno dozvoljen ostatak pesticida u ambalaži.

Od ambalaže do spremnika prskalice

Predstavljena su dva sustava sa inovativnim i sigurnim rješenjima punjenja i ispiranja ambalaže, koja će uz daljnji razvoj i suradnju s industrijom ambalaže i proizvođača strojeva za primjenu pesticida zasigurno donijeti nove standarde u sigurnoj primjeni pesticida. Trenutno se u svijetu većina proizvoda za zaštitu bilja koristi u malim spremnicima (ambalaži).

Novi standardi u primjeni pesticida

Postoje razni rizici kontaminacije prilikom mjerenja i punjenja spremnika prskalice/raspršivača (onečišćena folija, zatvarač, ispiranje ambalaže). Easy flow sustav se može prilagoditi svim vrstama ambalaže i pruža potpunu zaštitu korisnika uz dobro ispiranje prazne ambalaže i sigurno skladištenje.

Video prikaz easy flow (Agrotop)

Sjetva tretiranog sjemena predstavlja potencijalnu opsanost po zdravlje rukovatelja i onečišćenja okoliša. Dokazano je da će se sjetvom i manipulacojom loše tretiranog sjemena povećati broj slobodno lebdećih čestica. Pneumatske sijačice koje rade na principu podtlaka potrebno je modificirati na način da se struja zraka iz turbine smanjuje i usmjerava prema tlu, kako bi se smanjila emisija opasnih čestica u zraku.


Tagovi

CROCPA ECPA Pesticidi


Autor

Ivica Prpić

Više [+]

Stručni savjetnik za poljoprivrednu mehanizaciju, član Udruge voćara, vinogradara i vinara općine Kaptol te predsjednik Županijske udruge za organizaciju natjecanja orača Požeško-slavonske županije. Donosi nam inovacije iz svijeta mehanizacije.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Uskoro će ovaj prekrasan vrt na Vijencu Josipa Kozarca Osijek, postati parkiralište. Vrt je 50 godina obrađivala jedna baka, kojoj su rekli iz Grada da od ove godine više ne radi vrt. Tako će nestati šarene ruže, mirisi iz djetinstva i oaza... Više [+]