Pretraga tekstova
Kampanja Green Britain Foundation objavila je video materijal snimljen u ožujku 2025. na uzgajalištu u zaljevu Loch Harport.
Uzgajalište lososa na škotskom otoku Skye, koje vodi tvrtka Mowi, suspendirano je iz programa dobrobiti životinja organizacije Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA) nakon što su aktivisti za prava životinja objavili uznemirujuće snimke koje, kako tvrde, prikazuju sustavno zlostavljanje riba, piše BBC.
Kampanja Green Britain Foundation objavila je video materijal snimljen u ožujku 2025. na uzgajalištu u zaljevu Loch Harport, koji navodno prikazuje kako se lososi tuku i ostavljaju da se uguše izvan vode.
Zbog objavljenih snimki, RSPCA je naredila da se Mowi proizvodi povuku s polica britanskih supermarketa, a slučaj je prijavljen i vladinoj Agenciji za zdravlje životinja i bilja (Animal and Plant Health Agency), koja može pokrenuti pravne postupke ako se utvrdi kršenje zakona.
U videu se, prema navodima aktivista, vidi više od 18 slučajeva okrutnosti nad ribama; od predugog zadržavanja izvan vode (nekoliko minuta), do višestrukih udaraca prije smrti, što je u suprotnosti sa standardima dobrobiti, koji propisuju da riba smije biti izvan vode najviše 15 sekundi te mora biti usmrćena trenutnim udarcem u glavu.
"Ovo nije izolirani incident, već kultura okrutnosti", rekao je osnivač Green Britain Foundationa Dale Vince. "RSPCA bi trebala odmah prekinuti suradnju s tvrtkom Mowi u cijelosti. Sve manje od toga bilo bi izdaja vlastitih standarda i životinja koje tvrde da štite".
Atlantski lososi pobjegli iz uzgojnog kaveza i raširili se od Istre do Privlake
Tvrtka Mowi je odgovorila tvrdnjom da su prikazane situacije pogrešno protumačene te da snimke prikazuju uklanjanje 12 slabijih lososa iz kaveza s više od 40.000 zdravih jedinki. Naglašavaju da se radi o standardnoj praksi te da je udarac u glavu najbrži i najučinkovitiji način humanog usmrćivanja riba.
"Snimka je napravljena na plutajućim kavezima tijekom vrlo vjetrovitog dana, a višestruki udarci korišteni su kako bi se osiguralo da ribe što brže uginu", poručili su iz Mowi Scotland, dodajući da će dodatno osposobiti zaposlenike kako bi se osiguralo poštivanje svih RSPCA standarda.
U međuvremenu, Mowi ostaje pod istragom, a organizacije za prava životinja traže širu odgovornost i prestanak certificiranja svih 54 farmi ove kompanije u Škotskoj.
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu p... Više [+]
Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu pored kuće, na daljinu bi me strefio i drugi infark koliko je vruče i sparno. Malo ubacio jednu slikicu, inače kako cjepam jednu parcelu u dvije kulture ali kulture moraju obvezno biti dobri dusjedi. Sada po ovoj vručini nedem 2km dalje slikat polja to ćemo nekada kasnije kada zahčadi.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Majo nije bilo smrdljivih martina sve dok suncokret nije došao na veličinu oko 1m, a tada samodtalno bez prisile pristizali. Tako bilo i prošle Više [+] godine. Ali ovaj puta nešto brat povješao po vrtu, neznam što ja sam sa leđnom prskalico mjestično prošao sa fungicidom + koktel bio stimulator pa nestali. E sada koji im miris zasmetao nemam pojma.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Nisam znala da suncokret mami smrdljive martine. KOd mene u bašči se samozasijava više od 10 godina, haha. Ali neka, ima za sve - i za nas i za Više [+] martine, a društva suncokreta se nikad ne bih odrekla. Obožavam ga.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Maja Celin Prvo u katone za jaja nasipaš zemlju, ako ti se igra tada sa pincetom zrno po zrno u udubinu za jaje, ali to je malo zeznuto, rasipaš Više [+] sjeme i na sjeme staviš tanki sloj zemlje. Moraš svaki dan ili svaki drugi dan polagano zaljevati. Možeš jedno vrijeme i na balkonu to raditi nemora odmah na vrt. Kada nikne ako si rasijala tada višak razrijediš ( počupaš ) i staviš na vrt, karton do kartona. E tada je malo muka, ako je suša tada treba svaki dan zlijevati laganini da dno kartona bude mekano da korijen mrkve može probiti karton. Korijen mrkve će probiti samo onaj dio udubine za jaje a gornji dio kartona će ostati netsknut i dalje držati vlagu i štititi od korova. Može se i sada u ovo vrijeme tako posijati pa ćeš imati mrkve do zime ako ne padne snijeg. Može i peršin itd.. bit je nema motike a karton zadrži vlagu. 2024 to isprobali 30.7 i mrkve bilo do prolječa na vrtu. Ja sam sada malo zeznuo vrt jer sam stavio pored njega suncokret koji mami smrdljive martine, dobro da me nisu žena i brat objesili za 🙊🙊🙊😂.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Ovo s mrkvom mi morate objasniti. Kako ti sijete u mije su prednosti? Nema kopanja, nema korova, raščupavanja...? Ovo s mrkvom mi morate objasniti. Kako ti sijete u mije su prednosti? Nema kopanja, nema korova, raščupavanja...?