Pretraga tekstova
Hrvatskim ribarima dozvoljen je iskrcaj ribe u talijanskim lukama, ali zbog činjenice da hrvatski propisi o označavanju ribarskih plovila nisu usklađeni sa EU pravilima, ribari mogu biti sankcionirani
Hrvatski ribari nedavno su se interesirali o uvjetima prodaje ribe na veletržnicama u Italiji. Na tu temu u Hrvatsku obrtničku komoru stigao je odgovor iz Ministarstva poljoprivrede, u kojem se navodi kako je "Ulaskom u Europsku uniju Republika Hrvatska preuzela Uredbu Vijeća o uspostavi sustava kontrole Zajednice za osiguranje sukladnosti s pravilima zajedničke ribarstvene politike (EZ) br. 1224/2009.".
Kontaktirajući Ministarstvo poljoprivrede Republike Italije potvrđena je dozvola ulaska hrvatskih plovila i iskrcaja ribe u talijanskim lukama, ako se prethodno nadležnoj Lučkoj Kapetaniji putem VHS-a ili na drugi način četiri sata prije predviđenog ulaska u luku pošalje prethodna obavijest. Obavijest treba sadržavati sljedeće podatke:
S obzirom da nacionalni propisi o označavanju ribarskih plovila nisu u skladu s člankom 6. Uredbe Europske komisije br. 404/2011, nacionalna plovila koja ulaze u teritorijalno more druge države članice i nisu označena u skladu s Uredbom mogu biti sankcionirana. Međutim, navodno je u izradi Pravilnik o načinu, uvjetima i postupku određivanja, označavanja i vođenja evidencije imena i oznaka pomorskih objekata koji Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture planira objaviti tokom ovog mjeseca.
Također, ribarsko plovilo čija duljina preko svega iznosi 12 ili više metara, prema člansku 9. Uredbe Vijeća, treba imati instaliran uređaj (VMS) koji u redovitim vremenskim razmacima šalje podatke o poziciji plovila i tako omogućuje njegovo automatsko lociranje i identifikaciju. Za plovila preko 12 metara obaveza je i vođenje elektroničkog očevidnika te u slučaju kad se ulov iskrca u Italiji, nadležna tijela RH po primitku elektroničkog očevidnika u bazu dužna su podatke iz očevidnika proslijediti nadležnim tijelima Italije.
Prilikom prve prodaje, u skladu s čl. 62., stavkom 3. Uredbe Vijeća, nadležna tijela Republike Italije su dužna podatke iz prodajnog lista dostaviti Upravi ribarstva RH. S obzirom da je u ovom slučaju riječ o prodaji ribe na veletržnici u Italiji, ribar-obrtnik dužan je kontaktirati dotičnu veletržnicu, kako bi se upoznao sa pravilima, uvjetima i načinom registracije u Registru prodavatelja na veletržnici, na kojoj želi prodavati ribu, stoji u odgovoru Ministarstva poljoprivrede.
Dakle, da rezimiramo, hrvatski ribari imaju mogućnost vršiti iskrcaj ribe u talijanske luke, iako bi za to mogli biti sankcionirani zbog činjenice da Vlada RH nije na vrijeme uskladila propise o označavanju ribarskih plovila sa europskim pravilima. Nije li to još jedan u nizu od brojnih hrvatskih apsurda i hoće li Ministarstvo ispoštovati najave o izdavanju Pravilnika i usklađivanju propisa. Na ribarima je da pričekaju što će uslijediti u narednom periodu.
Foto: Pixsell
Tagovi
Talijanska veletržnica Prodaja ribe Iskrcaj ribe Ribarstvo Lučka Kapetanija Ribarsko plovilo EU Uredba VMS
Autorica
Više [+]
Nikolina je administratorica portala Agroklub. Ima 28 godina, a završila je diplomski studij marketing managementa na Ekonomskom fakultetu u Osijeku ... a moto joj je: „Život je puno lakši ako kroz njega ideš sa osmijehom“.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ? - Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca d... Više [+]
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ?
- Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca disanja.
- Božićna drvca nemojte držati blizu izvora topline kao što su peći i radijatori. Ne samo kako bi se zadržala njihova svježina, već i da se spriječi mogućnost zapaljenja.
- Ako je božićno drvce posađeno u tegli, treba ga samo redovito zalijevati. Većina drvaca u tegli se nakon sadnje ne primi, jer nisu bila zalijevana dok su bila u kući ili zbog toga što je prilikom kopanja oštećen glavni korijen i/ili odstranjena prevelika količina sitnih korjenčića koji dovode biljci hranu.
- Pripazite da drvca u tegli budu tamnih nijansi. Ako je božićno drvce u tegli svijetlih nijansi ili žućkasto, znači da je fiziološki oslabljeno i takvo će se teško primiti prilikom presađivanja.
- Ne preporučuje se kupnja drvaca u tegli većih od 1,5 metra jer se takva teško primaju nakon presađivanja.
By @UdrugaPlantaža
Foto: Autor
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje