Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pro-eco
  • 04.12.2024. 10:30

Znate li koje su prednosti kvalitetne razgradnje žetvenih ostataka?

Iako žetveni ostaci asociraju na "otpad", oni to nikako nisu budući da imaju vrlo velik utjecaj na kvalitetu tla. Kako ih što brže razgraditi te smanjiti vrijeme pripreme tla za iduću kulturu, pojasnili su stručnjaci iz tvrtke Pro-eco

Foto: Shutterstock/J.J. Gouin
  • 2.516
  • 163
  • 0

Još jedna žetvena sezona je iza nas. Zima nam je pred vratima, ozimi usjevi posijani, no na mnogim su površinama ostale značajne količine žetvenih ostataka. To je, osim slame nakon žetve žitarica, i ostala biljna masa, a sadrži vrijedan izvor hraniva.

"Sam naziv 'ostaci' asocira na otpad, što žetveni ostaci nikako nisu jer zbog svog sastava imaju značajan utjecaj na fizikalna, kemijska i biološka svojstva tla", pojasnili su iz tvrtke Pro-eco.

Njihovim zaoravanjem unosimo u tlo hranjive tvari koje se nalaze na mjestu primjene te, kako ističu, nije potreban transport pa je samim time ekonomski učinkovito. No, zaoravanje i usitnjavanje velikih bioloških masa može predstavljati problem tehničke prirode - zagušenje pluga. Najbolji primjer toga je priprema tla za sjetvu pšenice nakon žetve kukuruza.

Smanjuje se vrijeme pripreme tla za iduću kulturu

Oni se vrlo lako mogu razgraditi pomoću mikroorganizama tla u koje se ubrajaju gljive i bakterije. Na taj se način, kažu stručnjaci iz Pro-eca, popravlja plodnost i produktivnost tla. "Taj proces djelomičnog razlaganja organske tvari naziva se humifikacija, odnosno stvaranje humusa."

Upravo proizvod BIOtero tvrtke Pro-eco, čiji sastav su bakterije i gljive, ubrzava razgradnju i doprinosi neutralizaciji otrovnih tvari i teških metala u tlu, razgrađuje šećer i škrob i ostale komponente žetvenih ostataka (celuloza, lignin i hemiceluloza). Ovim se postupkom, dodaju, smanjuje vrijeme pripreme tla za iduću kulturu.

"Proizvod je djelovao u različitim klimatskim uvjetima, a pokazalo se da je u konačnici utjecao na povećanje prinosa i kvalitete", tvrde te dodaju da se njegovom primjenom ubrzava mineralizacija odnosno poveća se količina hraniva dobivenih iz razgrađene slame u tlu. Smanjuje se natapanje tla, stvaranje plijesni i patogena na proljeće, pospješuje se humifikacija tla i poboljšava struktura tla, povećava se količina organske tvari u tlu, kao i kapacitet tla za zadržavanje vode. Nadalje, kažu kako se potiče mikrobiološka aktivnost, osigurava se pokrivenost tla što sprečava rast korova te se smanjuje rizik od širenja bolesti.

Primjenjuje se jednostavno, nakon žetve ili prije sjetve te ga je potrebno plitko zaorati.

Dva proizvoda, a cilj isti

Također, za istu namjenu preporučaju i proizvod EnzymesPower koji je na bazi enzima i aditiva koji potiču enzimatsku aktivnost. I on se primjenjuje nakon žetve ili berbe uz plitko zaoravanje.

Zajednička karakteristika oba proizvoda, a što uvelike pomaže poljoprivrednicima je da u konačnici olakšava obradu tla i samu sjetvu.

cd
Proizvodi koje možete koristiti za bržu razgradnju žetvenih ostataka

Ukoliko imate više pitanja u vezi ovih proizvoda, obratite se tvrtki Pro-eco na jedan od niže navedenih kontakata.


Tagovi

Pro-eco Razgradnja žetvenih ostataka BIOtera Mikrobiološki stimulator Žetveni ostaci EnzymesPower


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.


Partner

Pro-eco d.o.o.

Varaždinska 40c, 42220 Novi Marof, Hrvatska
tel: 042/408-560, e-mail: proeco@proeco.hr web: https://www.proeco.hr

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Mandićevac na blagdan sv. Vinka