Zajedničko svim strojevima i priključnoj mehanizaciji je potreba da budu očišćeni, podmazani i uskladišteni na suhom i tamnom prostoru za vrijeme zimskog perioda mirovanja. Međutim, svaki stroj i priključno sredstvo traži specifičan tretman.
Ovogodišnja poljoprivredna sezona gotovo da je završena, jesenska berba, oranje i gnojidba oranica su gotovi, a iznadprosječno toplo i sunčano vrijeme proteklih dana izmamilo je tek poneke farmere na polja sa svojim strojevima. Strojevi i mnogi poljoprivredni mehanizirana priključci poput plugova, prskalica, sijačica, kosačica i balirki, već su pospremljeni i čeka ih zimska pauza do ponovnog izlaska na polja i oranice u proljeće.
Također i ostala sredstva poput pumpi, dozatora, crijeva za navodnjavanje i spremnika za vodu, našli su svoje mjesto u podrumima, ispod nadstrešnica ili improviziranim garažama i šupama gdje će čekati svoju ponovnu upotrebu. Međutim, jesu li sva poljoprivredna sredstva, strojevi i priključna mehanizacija pravilno uskladišteni i zaštićeni?
U toku uobičajnih eksploatacijskih radova sa poljoprivrednim strojevima, konstantno se troše pojedini dijelovi izloženi trenju ili međusobnom dodiru. Tijekom sezone poljoprivrednici vode brigu o mehanizaciji i njenom održavanju te zamjeni dijelova nakon kvara, ali često zaboravljaju na jako bitno očuvanje i održavanje tijekom zimske pauze.
Vlaga, prljavština, direktno UV zračenje, samo su neki od bitnih elemenata na koje moraju obratiti pažnju tijekom zime, ukoliko žele izbjeći kvarove i neispravne uređaje u proljeće, kada počnu radovi. Nije dovoljno parkirati traktor, kombajn ili bilo koji priključni stroj pod nadstrešnicu ili u garažu, a mnogi poljoprivrednici, što je najgora varijanta, ih ostavljaju pod "vedrim nebom" do proljeća. Slika traktora u dvorištu, prekrivenih ceradom ili ostavljenih spreminka i tankova za vodu pod vedrim nebom je uobičajna slika kod naših farmera. Paradoks je u tome što su troškovi popravaka koji nastaju zbog nebrige puno veći od izdatka za izgradnju garaže, ili prostorije za ostavu pomoćnih poljoprivrednih sredstava. Očito da je problem u lošim navikama farmera, jer opravdanje da se nema novca za izgradnju, nakon što se za popravke uvijek "namaknu" sredstva, nema smisla.
Uloženi novac za izgradnju garaže ili šupe brzo i višestruko se vraća kroz trajnost i manje troškove održavanja strojeva i mehanizacije. Stoga je neophodno imati prostor kao spremište kompletne poljoprivredne opreme i strojeva. Prvi korak je svakako pranje strojeva i mašina, po mogućnosti mlazom vode pod jakim tlakom, a zatim sušenje istih i podmazivanje. Ove radnje osiguravaju zaštitu od vlage i korozije koja može stvoriti oštećenja na pojedinim vitalnim dijelovima strojeva. Tijekom cijele zime potrebno je osigurati suh prostor za strojeve i što je najbitnije, parkirane u garažu ili uskladištene priključke na suhom mjestu bez vlage i direktnog sunčevog svjetla.
Prethodno se podrazumijeva da su svi dozatori ispražnjeni, ispuštena voda iz svih sustava da ne bi došlo do smrzavanja i pucanja i da su spremnici za zrna ispražnjeni i očišćeni. Druga, manje osjetljiva sredstva, poput plužnih daski i uklopnih ležajeva, potrebno je premazati prerađenim uljem, a važnije sklopove premazati specijalnim namjenskim sredstvima. Zajedničko svim strojevima i priključnoj mehanizaciji je da budu očišćeni, podmazani i uskladišteni na suhom i tamnom mjestu. Međutim, svaki stroj i priključno sredstvo traži različit tretman i specifične radnje zimskog čuvanja.
Traktori, kombajni, kosačice, samohodne prskalice i sl. mnogo su zahtjevniji u pogledu zaštite i spremanja tokom zime u odnosu na oruđa i mehanizaciju koja nema vlastiti pogonski motor. Nakon pranja i čišćenja potrebno je izvršiti sve popravke, zamijeniti pokvarene dijelove i izvršiti potrebna podešavanja po preporuci proizvođača. Prije dodavanja novog ulja u sistem, pregledati sve filtere (zraka, ulja, goriva) i rashladnu tekućinu motora koja je otporna na niske temperature te po potrebi dodati antifriz sredstvo protiv smrzavanja. Provjeriti ima li mehaničkih oštećenja na cjevčicama pumpi, remenima i remenicama. Posebna pažnja treba se posvetiti akumulatoru, skinuti kleme i napuniti ga strujom pomoću punjača, a preporučljivo je i izmjestiti akumulator iz stroja i osigurati da temperatura na tom mjestu ne ide ispod 0°C.
Prije spremanja stroja potrebno je napuniti spremnik za gorivo tako da se zaštiti unutrašnjost spremnika od naleta hladnog vlažnog zraka i stvaranja kapljica vlage koje mogu biti štetne po sistem napajanja motora gorivom. Na novijim modelima strojeva ima jako puno sistema elektronike, tako da je poželjno skinuti komponente elektronike i ostaviti ih na suhom i tamnom mjestu te zaštititi od prašine. Zbog dugotrajnog stajanja svaki četvrti tjedan provjeravati tlak na gumama.
Ovo su samo neke od osnovnih radnji predostrožnosti i smanjenja rizika nastajanja kvarova tokom zimske pauze. Svaki farmer najbolje poznaje svoj stroj ili pomoćno priključno sredstvo, a ako se pridržava svih pravila zimskog skladištenja i zaštite, uz gore navedene savjete, ne bi trebao imati tehničkih problema kada u proljeće započne sezona.
Prskalice, sijačice, rasipači mineralnih gnojiva, balirke i slična sredstva koja nemaju vlastiti motorni pogon u pogledu održavanja tijekom zime su puno jednostavniji. Princip zaštite i konzervacije tijekom zime zasniva se na osiguranju suhog prostora bez pojave vlage te detaljno očišćeni i ispražnjeni spremnici. Uklopne gležajeve i plužne daske poželjno je premazati prerađenim uljem. Posebnu pažnju treba posvetiti diznama i ispustivačima koji mogu zbog uvjeta rada i trenja biti oštećeni. Potrebno ih je odmah zamijeniti jer neispravni ispustivači sjemna ili oštećene dizne za propust vode, mogu napraviti ogromne i nepotrebne troškove u vidu rasipanja sjemena ili pesticida kojima se tretira biljka.
Farmer ima koristi iz pravilne zimske zaštite strojeva u pogledu manjih troškova održavanja, manje popravaka, nema nepotrebnog rasipanja sjemena koji vode do većeg troška nabavke istog i slično. Međutim, o ispravnosti i pravilnoj upotrebi strojeva i prilključne mehanizacije sve se više vodi računa i u zakonskim okvirima, o tome najbolje govori zakonska regulativa EU, točnije Direktiva 2009/127 koja se odnosi na strojeve koji se koriste za primjenu pesticida. Države članice u skladu sa ovom Direktivom preduzimaju odgovarajuće mjere kako bi osigurale da se strojevi za primjenu fitofarmaceutskih sredstava (FFS) mogu stavljati na tržište i/ili u upotrebu samo ako zadovoljavaju odgovarajuće odredbe ove Direktive i ne ugrožavaju zdravlje i sigurnost korisnika pesticida.
Foto: depositphotos.com; Goodluz
Tagovi
Autor