Naš zadatak nije učiti ljude ono što već znaju već napraviti analize tla te im reći: 'Na ovom dijelu zemljišta možeš baciti 150 kila manje gnojiva, čime ćeš uštedjeti novac ili ga preraspodijeliti, ističe agronom Peter Knaflič iz Agri Smart Technologies.
"Svaki hektar poljoprivrednog zemljišta zaslužuje pametnu poljoprivredu, baš svaki. Razina optimizirane poljoprivrede ovisi o tome koliko će upravitelja biti voljno primijeniti nove metode. Dobra vijest je da njihov broj raste“, ističe agronom Peter Knaflič iz Agri Smart Technologies, tvrtke koja mjesečno analizira i priprema preporuke gnojidbe za preko 1.000 hektara u Hrvatskoj i Sloveniji.
Naime, količina gnojiva je input koji je u proizvodnji varijabilan i na kojem se mogu ostvariti znatne uštede, ali i najbitnije doći do željenih prinosa. Mogućnosti optimizacije na farmama su ogromne, naglašava ovaj dobro znani stručnjak.
"Naš zadatak nije učiti ljude ono što već znaju. Svi poljoprivrednici, barem prema mom iskustvu, već imaju uvid u specifičnosti svojih parcela. Naš zadatak je napraviti analize te im reći: 'Na ovom dijelu zemljišta možeš baciti 150 kila manje gnojiva, čime ćeš uštedjeti novac ili ga preraspodijeliti“, napominje.
U ovoj tvrtki čiji je moto "od satelita do profita" i čini ju šest entuzijasta s dugogodišnjim iskustvom rada u sektoru (uključujući i vlastitu proizvodnju), ističu da analizirati ima smisla i male parcele, a rješenja imaju i za one koji nemaju pametni rasipač gnojiva.
"Pametna poljoprivreda je precizna primjena gnojiva – onoliko koliko je potrebno na svakom mjestu. Pametni rasipač samo automatizira i olakšava taj proces", ističe.
Ovakva preciznost nije samo ekološki opravdana već i ekonomski isplativa, što potvrđuju podaci iz prakse.
"Ljudi često misle da se ušteda može ostvariti na svakoj površini. Treba biti jasan: sve ovisi o tlu. Ako analize pokažu da je ono uništeno lošim tretmanima tijekom godina, proizvođači neće odmah uštedjeti. U takvim slučajevima potrebno je dodatno ulaganje u obnovu“, dodaje.
S druge strane, poljoprivrednici koji su pravilno brinuli o svom zemljištu mogu ostvariti značajnije uštede, a prema evidenciji koju Agri Smart Technologies vodi za svoje korisnike, prosječna ušteda je oko 80 eura po hektaru.
Osnovna metoda rada uključuje upotrebu satelita za analizu svakog polja, što omogućuje identifikaciju boljih i slabijih dijelova zemljišta. Ključan dio ovog procesa je pravilno uzimanje uzoraka, jer samo tada dobivamo realnu sliku stanja tla.
"Brzina je ključna u takvim situacijama, a naša velika prednost je vlastiti laboratorij koji koristi digitalnu tehnologiju. To omogućuje brzo izvođenje analize i donosi dvije ključne koristi: cijeli postupak traje samo nekoliko sati, a rezultati su precizni i brzo dostupni farmerima", ističe.
Analize su financijski povoljne, omogućuju učestalija testiranja i bržu obradu podataka, što omogućava da cijeli proces završi unutar nekoliko dana.
"Time se optimizira upotreba hranjiva i ostvaruju uštede, poput izbjegavanja nepotrebnog dodavanja kalija. Pametne tehnologije omogućuju precizno doziranje gnojiva, što dugoročno donosi uštede i bolji uvid u učinkovitost ulaganja. Investicija u optimizaciju proizvodnje se najprije vrati", dodaje.
Agri Smart Technologies nudi potpunu podršku, rekli bismo "ključ u ruke", odnosno pomoć u korištenju pametnih rasipača, izradu mapa, izračun potrebnih količina gnojiva te savjetovanje pri odabiru i kupnji. Uz to, pomažu u digitalizaciji OPG-a, vođenju evidencija, pronalaženju jeftinijeg repromaterijala i daju nezavisna mišljenja o mehanizaciji.
"Trudimo se omogućiti proizvođaču da jednostavno primijeni naše preporuke: ili ćemo uhodati pametni rasipač ili ćemo mu preporuke predstaviti na način koji mu omogućuje da ih iskoristi i s običnim rasipačem", kaže.
Za neka imanja vode evidenciju njihovih radova, što im omogućuje dodatne uvide.
"Tako sam otkrio da je jedan farmer mogao uštedjeti čak 300 eura na jednom od tri fungicida za žitarice. Kad uzmemo u obzir i ostale inpute mogućnosti optimizacije resursa su ogromne", dodaje.
"Našim korisnicima smo na raspolaganju 16 sati dnevno, sedam dana u tjednu, za sve upite i pomoć, jer zaista želimo da naše preporuke ne završe u ladici nego se primjene na njivi i daju rezultate", zaključuje Knaflič,
Želite li doznati više o analizi tla i izradi plana gnojidbe koju radi tvrtka Agri Smart Technologies, ispunite obrazac:
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Agri Smart Technologies d.o.o.
Savska cesta 32,
10 000 Zagreb,
Hrvatska
tel: +386 41 348 050,
e-mail: peter.knaflic@agrismarttech.com
web: https://www.agrismarttech.com/