Pretraga tekstova
Predviđa se usporen globalni rast potrošnje i proizvodnje biogoriva, kažu iz FAO, Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a
U prognozi Organizacije za hranu i poljoprivredu UN-a (FAO) i Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) za razdoblje do 2033. godine predviđa se usporen globalni rast potrošnje i proizvodnje biogoriva, piše Top Agrar.
Očekuje se da će proizvodnja i potrošnja rasti po 1,5 posto godišnje, što je manje od polovice tempa zabilježenog u prethodnom desetljeću.
To je uglavnom posljedica smanjenja potpora za konvencionalna biogoriva u razvijenim zemljama te širenja upotrebe električnih vozila, prema izvješću Njemačke poljoprivredne udruge (DBV) o trenutnom stanju.
Budući da će gotovo dvije trećine rasta potražnje biti na tržištima u razvoju, poput Indije, Brazila i Indonezije, očekuju se promjene u tržišnim udjelima.
Proizvodnja biogoriva također uključuje proizvodnju stočne hrane. Do 2033. godine globalna proizvodnja etanola i biodizela trebala bi doseći 155, odnosno 79 milijardi litara.
"U 2023. godini, sirovina za etanol sastojala se od 59 posto kukuruza, 24 šećerne trske, 6 melase i 2 pšenice, dok su preostali udjeli činile različite žitarice, kasava i šećerna repa. Biodizel se sastojao od 65 posto biljnih ulja (30 palminog, 20 sojinog i 11 repičinog), 27 korištenog ulja za kuhanje te 8 nejestivih ulja i životinjskih masti", stoji u priopćenju FAO-a.
Važno je napomenuti da proizvodnja biogoriva stvara velike količine biljnih nusproizvoda kao što je sačma, koji se koriste kao stočna hrana, što smanjuje neto korištenje zemljišta za energetske svrhe.
Prema procjenama Međunarodnog vijeća za žitarice (IGC), oko 8 posto svjetske žetve, isključujući rižu, bit će upotrijebljeno za proizvodnju etanola u marketinškoj godini 2024./25.
Dodatnih 9 posto ide za druge industrijske svrhe, poput proizvodnje škroba. Gotovo polovica žitarica, njih oko 45 posto, koristi se za stočnu hranu, dok 33 posto ide za ljudsku prehranu. Preostali udjel čine sjemenke i gubici.
Tagovi
FAO OECD Međunarodno vijeće za žitarice
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Europskom poljoprivredom dominiraju stariji poljoprivrednici - udio žena među mlađim nositeljima gospodarstava tek 32 posto
Europska poljoprivreda suočava se s problemom starenja. Samo 6 % poljoprivrednika u EU-u mlađe je od 35 godina, dok je više od polovice starije od 55 godina. Otprilike tr...
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
To je normalan proces ! U Hrvatskoj je stanje još i gore ! Samo su u Hrvatskoj išli na umjetno osnivanje OPG od strane mlađih radi mogućih > potpora Više [+] > za mlade !U Hrvatskoj je zasnovan PREVELIK broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje sa malim bruto proizvodom po OPG ! Takvi mali u Slavoniji IZUMIRU od 1945 . U kućama ostaju stari dok ne umru ili ne budu smješteni u domove !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje