Nećete nužno primijetiti učinak na usjev sve dok ne počnete vidjeti polijeganje ili povećanu osjetljivost na gljivične bolesti. Nedostatak uzrokuje slab razvoj korijena i smanjenu apsorpciju hranjivih tvari, poručuju iz tvrtke Industrochem
Kalcij je vitalni nutrijent za visoke prinose žitarica, stoga budite sigurni da ga vaš program ishrane usjeva sadrži u dovoljnoj količini, savjetuje dr.sc. Katharina Kötting, direktorica odjela za inovacije i tehnički marketing za Omyu, proizvođača industrijskih minerala.
Naime, usjevi moraju biti u stanju podnijeti vlastitu težinu, posebno tijekom punjenja zrna kada glavice postanu teške, a ovaj mineral ključna je komponenta staničnih stijenki i membrana biljaka.
Njegov nedostatak, kaže, ogleda se u slabljenju stabljike biljaka povećavajući rizik od polijeganja, što otežava žetvu i pridonosi nižim prinosima. Kalcij poboljšava napunjenost zrna i razvoj sjemena što rezultira većim prinosima i boljom kvalitetom zrna. Stalna opskrba tijekom vegetacijske sezone pomaže biljkama da izdrže nepovoljne vremenske uvjete i čini ih otpornijima na štetočine i bolesti.
"Igra ključnu ulogu u rastu, razvoju i cjelokupnom zdravlju žitarica", pojašnjava Kötting dodavši da, kako se uzgajivači usredotočuju na maksimiziranje prinosa i poboljšanje kvalitete usjeva, razumijevanje važnosti ovog minerala u uzgoju žitarica može pružiti značajnu prednost.
On kontrolira produljenje stanica, što je neophodno za razvoj dugog korijenja kako bi se osiguralo da biljke mogu dobiti dovoljno hranjivih tvari. Također, pojašnjava ova stručnjakinja, uravnotežuje negativne naboje u stanici i djeluje kao molekula glasnika, olakšavajući komunikaciju između biljnih stanica. Njegov nedostatak obično se prvo primijeti u novom rastu i mladim tkivima, koja su osjetljivija na nedostatak hranjivih tvari.
Igra važnu ulogu i u reakciji biljke na stres te brži oporavak od oštećenja budući da abiotski stres predstavlja značajan izazov uzgajivačima, bilo zbog vrućine, suše ili viška vode. Stoga je njegova uloga u otpornosti biljke nemjerljiva.
"Nećete nužno primijetiti učinak na usjev sve dok ne počnete vidjeti polijeganje ili povećanu osjetljivost na gljivične bolesti", upozorila je te dodala kako nedostatak uzrokuje slab razvoj korijena i stoga smanjenu apsorpciju hranjivih tvari, što ima značajan utjecaj na prinose tijekom žetve.
Sposobnost tla da zadrži kalcij ovisi o vrsti tla i kapacitetu kationske izmjene (CEC) pa tako pješčana tla, koja su grube teksture i imaju malo organske tvari, s niskim CEC-om, vjerojatnije će ispirati kalcij, smanjujući opskrbu usjeva.
Nasuprot tome, tvrdi Kötting, glinena tla, koja su fine teksture, zadržavaju više ovog minerala, ali ga mogu sporije otpuštati. Manje je vjerojatno da će ga tla bogata organskom tvari s visokim CEC ispirati zbog većeg kapaciteta zadržavanja vode.
Drugi faktor koji značajno utječe na dostupnost kalcija je pH tla. U kiselim tlima, tlima s niskim pH, ioni kalcija se lako ispiru zbog kiše ili navodnjavanja, ostavljajući biljke manjkom ovog hranjiva. U slučaju alkalnih tala, kalcija ima u izobilju, ali je manje dostupan usjevima jer je netopljiv, što ograničava njegovo usvajanje u biljkama. Ispravljanje i upravljanje pH vrijednosti tla je važno i uzgajivačima se savjetuje da održavaju pH vrijednost tla na optimalnoj razini.
Ovaj je element, slažu se stručnjaci, neophodan i za održavanje zdrave strukture tla jer pomaže poboljšati flokulaciju tla, promiče bolju aeraciju, infiltraciju vode i prodiranje korijena te smanjiti zbijanje tla.
Iako postoji nekoliko opcija za uzgajivače koji žele dodati kalcij u svoje programe ishrane usjeva, Koetting kaže da izbor izvora ovisi o specifičnim potrebama tla, usjeva i uvjetima uzgoja.
"Prije primjene preporuča se provesti analiza tla kako bi se utvrdio pH tla i trenutne razine kalcija. To će pomoći u određivanju vrste dodataka i/ili gnojiva koje je potrebno koristiti za ishranu kalcijem."
Ako je pH tla nizak, objašnjava, potrebno je korigirati kiselost kako bi se omogućilo usjevima da na najbolji način iskoriste hranjive tvari, uključujući ishranu kalcijem. U ovom bi slučaju kalcijev karbonat bio najprikladnija preporuka. Međutim, ako vaše tlo ne treba podešavanje pH, tada bi kalcijev sulfat ili gips bili prikladnije rješenje za ishranu kalcijem.
Tvrtka Omya je razvila niz granuliranih proizvoda koji su idealni za uzgajivače žitarica koji žele povećati svoju prehranu kalcijem. "Tamo gdje je potrebna promjena pH vrijednosti tla zajedno s prihranom kalcijem, primjena Omya Calciprill je idealna", ističu stručnjaci iz tvrtke Industrochem.
To su granule izrađene od mikroniziranog kalcijevog karbonata, koje se brzo otapaju i raspršuju u tlu kada su izložene vlazi. Karbonat reagira s kiselošću tla kako bi poboljšao pH u kratkom vremenu, dok se ioni kalcija vežu na CEC kako bi osigurali lako dostupan kalcij za usjeve.
Kažu da u situacijama kada nije potrebno podešavanje pH vrijednosti tla, može se primijeniti Omya Sulfoprill, mikronizirani materijal kalcijevog sulfata koji je izvor kalcija, a osim toga sadrži sumpor koji je također važan za zdravlje usjeva i podupire unos dušika u biljke.
"Kalcij je ključna, ali često podcijenjena hranjiva tvar", zaključila je Kötting te poručila svima da bi on s drugim hranjivim tvarima trebao biti dio svakog programa usjeva kako bi se povećala produktivnost žitarica.
Za više informacija obratite se nacionalnim distributerima: istok Hrvatske - Poljoprivredni Centar d.o.o., Veliškovci (kontakt: Josip Koprivnjak,tel. 098/437-369) te zapad Hrvatske - Cipro d.o.o., Lepajci (kontakt: Tomislav Petričec, tel. 099/5828-200)
Tagovi
Autorica
Partner
Buzinski prilaz 10,
10010 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 99 317 0056,
e-mail: damir.zibrin@omya.com
web: http://www.omya.com/