Pretraga tekstova
Istovremeno, broj korisnik kukaca se u mješovitim kulturama povećao za 36 posto. Što je još pokazalo istraživanje?
Uzgoj mješovitih kultura ima prednost u odnosu na monokulturni jer je ondje manje štetnika, a time se postiže i veća bioraznolikost.
Tako su uzgoj uljane repice i pšenice u trakama ili pak mješovit uzgoj žitarica i mahunarki uobičajeni primjeri ovakvog načina ratarenja.
Nedavno objavljena studija Sveučilišta u Göttingenu pokazala je da na poljima gdje se uzgajaju različite kulture korisnih kukaca ima više nego u monokulturi. Također, zabilježili su i manji broj štetnika, piše agrarheute.
Naime, proveli su istraživanje kojim su htjeli kvantitativno procijeniti učinak međuusjeva na korisne kukce i populaciju štetnika. Koristili su podatke iz 18 zemalja koje su objavljene u 63 specijalizirana članka.
Uzgoj u trakama čuva plodnost zemljišta, bioraznolikost, a povećava i prinos
Prema rezultatima, broj korisnik kukaca se u mješovitim kulturama povećao za 36 posto, dok je broj štetnika opao za 38 posto. Korisnih je uočeno 36 posto više po biljci, a štetnih 41 posto manje.
Otkrili su da međuusjevi, u usporedbi s monokulturom, značajno utječu na povećanje ukupnog broja korisnih člankonožaca za 36, gustoću za 94, a bogatstvo vrsta za 27 posto.
Ističu da su mješoviti usjevi dosljedno pozitivno utjecali na bogatstvo vrsta oprašivača, parazita i predatora. Kombinacija žitarica i mahunarki nadmašila je kombinaciju žitarica i žitarica u brojnosti korisnih insekata dok je istovremeno smanjen broj štetnika.
Zaključak istraživanja je da su međuusjevi učinkovito rješenje za ublažavanje loših učinaka štetnika uz istovremeni rast korisnih kukaca u agroekosustavima.
Tagovi
Istraživanje Mješovit uzgoj Uzgoj u trakama Znanstvenici Štetnici Korisni kukci
Autorica
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 1 tjedan
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
REVOLT
prije 1 godinu
Zalosno je da za ovako nesto treba istrazivanje, evo smijeh me hvata! Na kraju ce neizbjezno doci do zakljucka da se nismo niti trebali petljati u prirodne procese i zakone vec samo skupljati plodove i loviti kao sto rade pojedina nomadska plemena koja super zive bez (puno) kontakta sa nama naprednima, koji smo i njima i sami sebi najveca pretnja. Zivio napredak!!!