Vrijednost svjetskog izvoza svježih jaja u 2018. godini iznosila je 2,3 milijarde dolara, što je oko 15 milijardi kuna. Iz godine u godinu vrijednost se izvoza postepeno povećava, a samo je od 2017. do 2018. godine njegov udio povećan za 4,2%.
Tržište jaja je složeno i ovisi o mnogo različitih faktora, bilo da se radio o konvencionalnoj ili integriranoj proizvodnji. Proizvođači svakako moraju paziti na kvalitetu jaja, kako unutrašnjosti tako i vanjskog izgleda. Označavanje mora sadržavati veličinu, težinu, vrstu i obavezno mora uključivati datum isteka.
S obzirom na njihovu ključnu ulogu u proizvodnji hrane, činjenica da su jedan od glavnih izvoznih proizvoda i ne iznenađuje.
Vrijednost svjetskog izvoza svježih jaja u 2018. godini iznosila je 2,3 milijarde dolara, što je oko 15 milijardi kuna. Iz godine u godinu vrijednost se izvoza postepeno povećava, a samo je od 2017. do 2018. godine njegov udio povećan za 4,2%.
Najviše se jaja plasiralo na europsko tržište, u vrijednosti od 1,4 milijarde dolara ili približno dvije trećine (62,9%) ukupnog globalnog iznosa. Na drugom su mjestu azijski izvoznici sa 31,1%, dok je 5,1% svjetskih pošiljki za svježa jaja podrijetlom iz Sjeverne Amerike. Manji udio dolazi iz Latinske Amerike (0,5%).
Na vrhu liste izvoza, prema Weltexportu nalazi se Nizozemska. Država godišnje izvozi jaja u iznosu od 786.193.000 dolara (oko 5 milijardi kuna). Izvozi se oko 66% jaja proizvedenih u zemlji i to ponajviše u Njemačku.
Podsjetimo kako je Nizozemska prije par godina imala veliku aferu oko jaja, nakon što je u njima pronađen fipronil. No izgleda kako im to nije nanijelo veliku štetu jer se još uvijek drže na samome tronu u izvozu.
Na drugom mjestu ljestvice našla se Sjedinjena Američka Država. Iowa, Ohio i Indiana su najveće zemlje proizvođači, a najviše američkih jaja se uvozi u Meksiko, Hong Kong, Trinidad i Tobago, te Kanadu.
Odmah iza SAD-a našla se Turska. Ova je država napredno radila na poboljšanju svoje industrije jaja, a napravila je veliki napredak u proizvodnji infrastrukture od 1970-ih. Ima jedinstvenu geografsku prednost što ju čini brzim izvoznikom svojim glavnim tržišnim partnerima, odnosno Iraku i Siriji, nakon kojih slijede države članice EU.
Najveći potrošači jaja, kako navodi Weltexporte su Japanci, koji u prosjeku potroše 19,15 kg jaja po glavi stanovnika godišnje. Slijedi ih Paragvaj, Kina, Meksiko i Ukrajina sa 18,01 kg po stanovniku.
U prvih devet mjeseci ove godine uvoz je iznosio 5,25 milijuna, a izvoz 5,62 milijuna komada, podaci su Hrvatske gospodarske komore.
Uvozi se sve više konzumnih jaja za koja domaći proizvođači kažu da su upitne kvalitete. Dok se u Hrvatskoj lani proizvelo oko 640 milijuna jaja, uvezeno ih je 91 milijun komada.
Uvozna jaja uglavnom dolaze iz farmi u Poljskoj od kojih mnoge imaju više od milijun koka nesilica. Ta su jaja osjetno jeftinija od domaćih i prodaju se uglavnom kao trgovačke marke u velikim supermarketima u Hrvatskoj.
Prema podacima iz Ministarstva poljoprivrede samodostatnost u proizvodnji jaja 2018. godine bila je oko 90%.
Tagovi
Autorica