Pretraga tekstova
Na sastanku s radnicima održanom u srijedu, 8. siječnja, uprava je zaposlenike obavijestila da će proizvodnja u Hildenu biti obustavljena najkasnije do konca veljače
Njemačka mesna industrija suočava se s novim restrukturiranjem. Mesna grupacija Vion najavila je zatvaranje pogona za rasijecanje govedine u Hildenu, istočno od Düsseldorfa, čime je ugroženo oko 160 radnih mjesta. Proizvodnja će biti obustavljena najkasnije do 28. veljače, a razlog zatvaranja je dugogodišnji pad obujma rada i strukturne promjene na tržištu, piše Agrarheute.
"Suočavamo se s dugotrajnim strukturnim promjenama na tržištu koje zahtijevaju daljnju konsolidaciju proizvodnje", izjavila je Polina Witte, glasnogovornica Viona. Nekada je pogon u Hildenu prerađivao do 1.000 tona govedine tjedno, dok je taj broj posljednje vrijeme pao na 350–400 tona.
U tijeku su razgovori s radničkim vijećem o socijalnom planu i zbrinjavanju zaposlenika, a razmatra se i mogućnost zapošljavanja unutar drugih dijelova Vionove grupacije. Ipak, budućnost većine radnika ostaje neizvjesna.
Zatvaranje pogona u Hildenu dio je šireg restrukturiranja Viona u Njemačkoj. Već u lipnju 2024. kompanija je najavila fokus na tržišta Beneluksa i prodaju svog poslovanja u Njemačkoj.
U rujnu iste godine dogovoren je posao s tadašnjom Tönnies grupacijom (danas PFG), koji je trebao uključivati i pogon u Hildenu. PFG je trebao preuzeti Vionove aktivnosti u području govedine u nekoliko lokacija, uključujući Buchloe, Crailsheim (s preradom svinja) i Waldkraiburg, kao i pogone za preradu kože u Memmingenu i Eching-Weixerauu.
Međutim, Savezni ured za zaštitu tržišnog natjecanja (Bundeskartellamt) blokirao je transakciju zbog prevelike tržišne dominacije PFG-a u sektoru govedine. Time je planirano preuzimanje propalo, a Vion je morao ponovno tražiti kupce za svoje njemačke pogone.
Nakon propasti dogovora s Premium Food Groupom, Vion je, kako navodi Witte, ponovno procijenio stanje svih svojih lokacija u Njemačkoj. "Došli smo do zaključka da pogon u Hildenu, kao isključivo postrojenje za rasijecanje mesa, više nema dugoročnu perspektivu u postojećim tržišnim okolnostima", istaknula je.
Prema njezinim riječima, tvrtka nije uspjela pronaći kupca za pogon u Hildenu, što je u konačnici dovelo do odluke o zatvaranju. Iako Vion ponovno razgovara s potencijalnim investitorima o prodaji drugih njemačkih lokacija, detalje o trenutačnom stanju pregovora tvrtka ne želi otkrivati. Proces prodaje, kako navode, "pokreće se ispočetka", a razmatrat će se sve zaprimljene ponude.
JBS zatvara pogon za preradu govedine u Kaliforniji, bez posla ostaje 374 radnika
Zatvaranje pogona naglašava izazove njemačke mesne industrije - rastuće troškove, promjene potrošačkih navika i regulatorne pritiske. Za radnike u Hildenu i lokalnu zajednicu znači gubitak radnih mjesta i dodatnu nesigurnost. Iako se još traže rješenja za dio zaposlenih unutar koncerna, jasno je da zatvaranje pogona označava kraj jedne važne industrijske lokacije u regiji Düsseldorfa.
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Minimalistički prikaz baranjskog polja iz zraka. #RuralFoto #priroda
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Vau! Podsjetilo me na one stare šokačke ponjave, zelene prošarane zlatnim, kao nekakav karo uzorak. Vau! Podsjetilo me na one stare šokačke ponjave, zelene prošarane zlatnim, kao nekakav karo uzorak.