Pretraga tekstova
Trgovinski odnosi između dviju sila dodatno su se zakomplicirali nakon što je Peking odbio obnoviti izvozne dozvole za više od sto američkih klaonica i mesnih postrojenja, a uvozne carine na govedinu iz SAD-a dosežu čak 147%
Odluka Kine da odbije uvoz američke govedine mogla bi Sjedinjene Američke Države stajati čak 4 milijarde dolara godišnje, upozorava Američka federacija izvoznika mesa (MEF), piše Farmer.
Trgovinski odnosi između dviju sila dodatno su se zakomplicirali nakon što je Peking odbio obnoviti izvozne dozvole za više od sto američkih klaonica i mesnih postrojenja, a uvozne carine na govedinu iz SAD-a dosežu čak 147%.
Američki proizvođači i izvoznici suočeni su s velikim izazovima u traženju alternativnih tržišta, jer kineski potrošači traže vrhunske proizvode koje druga tržišta ne traže u tolikoj mjeri ili nisu voljna platiti toliku cijenu.
S obzirom na to da Australija ima bescarinski pristup kineskom tržištu zahvaljujući bilateralnom trgovinskom sporazumu, očekuje se da će upravo ona imati najviše koristi od američkog povlačenja.
Također, novozelandska govedina, koja također nije podložna carinama, mogla bi dodatno ojačati svoju poziciju u Kini. Većina ostalih zemalja izvoznica govedine u Kinu suočava se s carinama od oko 12%.
Statistika pokazuje da je izvoz američke govedine u veljači 2025. iznosio 98,2 tisuće tona, što je 5,5% manje nego u istom razdoblju prošle godine. U prva dva mjeseca ove godine ukupno je izvezeno 201 tisuća tona, što je pad od 1% u odnosu na lani, iako je vrijednost izvoza porasla za 1%, na 1,6 milijardi dolara.
Kada je riječ o izvozu u Kinu i Hong Kong, u veljači je on pao za 15%, a vrijednost se smanjila za 19%, na 135,5 milijuna dolara. Unatoč tom padu, zahvaljujući snažnim isporukama u siječnju, ukupni izvoz prema kineskom tržištu od siječnja do kraja veljače bio je 5% veći nego prethodne godine, dosegnuvši 34,2 tisuće tona, dok je vrijednost blago pala na 298,5 milijuna dolara.
Tagovi
Uvoz govedine Kina SAD Carine Australija
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Polje prekriveno papirnatim štaniclima. Ne znam kako bih ovo objasnila. Možda na Poljoprivrednom institutu eksperimentiraju s novom vrstom malča ;)
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Ma Đuro nema,.u tome i je stvar. Samo jedna vrsta papirnatih vrećica, jednakomjerno raspoređena po polju. Ma Đuro nema,.u tome i je stvar. Samo jedna vrsta papirnatih vrećica, jednakomjerno raspoređena po polju.
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Vjerovatno u blizini ima deponija smeća pa je vjetar to raširio ! U Dalmaciji vjetar raširi plastične vrećice , a to je još puno gore za okoliš ! Vjerovatno u blizini ima deponija smeća pa je vjetar to raširio ! U Dalmaciji vjetar raširi plastične vrećice , a to je još puno gore za okoliš !
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Đuro, ali ovo je samo na jednom polju. Đuro, ali ovo je samo na jednom polju.
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Jučer je bio jaki vjetar u Slavoniji pa je raznašao i papir na fotografijama , a moja božićna drvca zasipao je sa lišćem koje je nosio sa šumskih Više [+] stabala , pa imam dodatni posao istresti lišće sa drvaca koja će ići na prodaju !