Ukupna prodaja mliječnih proizvoda do sredine lipnja porasla je za 18,7% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Tržište pogođeno korona krizom se polako, nakon skoro pola godine, počinje stabilizirati. Nove brojke pokazuju kako je mljekarstvo najviše stradao, ali i da su mliječni proizvodi bili jedni od omiljenih za vrijeme lockdowna.
Prema istraživanju koje je provela agencija za ispitivanje tržišta, Kantar, stanovnici Velike Britanije su zatvorene kafiće zamijenili kućnim ambijentom, a u osam tjedana tj. do svibnja, popijeno je 2,9 milijardi šalica čaja i 1,7 milijarde šalica kave, što je 20% više u odnosu na isto razdoblje prošle godine, navodi Farmers Guardian.
U prvom tjednu zaključavanja, krajem ožujka, prodaja maslaca porasla je za dvije trećine jer su se kupci opskrbljivali osnovnim namirnicama. Maloprodaja sira također je zabilježila rast od gotovo 50%.
Podsjećamo, zbog poremećaja u opskrbnom lancu početkom izbijanja pandemije, engleski mljekari bili su prisiljeni prolijevati tisuće litara svojeg proizvoda u kanalizaciju.
Naime, mlijeko s njihovih farmi trebalo je biti plasirano u hotele, zračne luke i kafiće, no nakon njihova zatvaranja, zalihe su se samo nakupljale.
Prolijevaju mlijeko: Kriza prisiljava farmere na radikalne poteze
Kako bi se tome stalo na kraj, Britanski odbor za razvoj poljoprivrede i hortikulture (AHDB) i Industrijska organizacija Dairy UK pokrenuli su kampanju pod nazivom Milk Your Moments u koju je uloženo milijun funti (oko 8 milijuna kuna). Promocijom kroz društvene mreže gdje su se potrošači slikali kako piju mlijeko, rade s njim kolače i ostala jela, potaknula je na veću prodaju te tako spasila proizvođače.
Kampanju je djelomično financirala država, a 100.000 funti prikupljeno je kroz razne donacije.
Ukupna prodaja mliječnih proizvoda ondje je do sredine lipnja porasla za 18,7% u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Također, porasle su i cijene kod većine mlijeka i to za oko peni po litri (8 lipa), a trenutno se vrijednosti kreću od 25 do 29 p/l (2.07 do 2.40 kn/l).
Britansko Ministarstvo za zaštitu okoliša, hranu i ruralna područja (DEFRA) je izračunalo da je prosječna cijena u lipnju iznosila 26,89 p/l što je 0,8% više u odnosu na svibanj, ali 3,9% manje u odnosu na isti mjesec 2019. godine.
Istraživanje koje je provedeno putem web stranice World Coffe Portal na 211 kafića, njih čak 80% izrazilo je zabrinutost za svoje buduće poslovanje, a više od jedne trećine smatra kako će im trebati najmanje dvije godine da se vrate u stanje prije korone.
Prema procjenama UN-ove organizacije za hranu (FAO), da nije bilo pandemije, proizvodnja bi rasla za 1,6% godišnje, predvođena rastom zemljama u razvoju.
Tagovi
Autorica