Pretraga tekstova
Američka Agencija za sigurnost hrane i lijekova (FDA) odobrila je konzumaciju svinja koje su, pomoću tehnologije uređivanja gena CRISPR, učinjene otpornima na PRRS, bolest koja svake godine uzrokuje ogromne gubitke u svinjogojstvu
U Sjedinjenim Američkim Državama napravljen je značajan korak prema komercijalizaciji genetski modificiranog svinjskog mesa, piše Agrarheute.
Američka Agencija za sigurnost hrane i lijekova (FDA) odobrila je konzumaciju svinja koje su, pomoću tehnologije uređivanja gena CRISPR, učinjene otpornima na reproduktivno respiratorni sindrom (PRRS), bolest koja svake godine uzrokuje ogromne gubitke u svinjogojstvu.
Riječ je o projektu koji je razvio Roslin Institut Sveučilišta u Edinburghu u suradnji s biotehnološkom tvrtkom Genus, specijaliziranom za genetiku domaćih životinja. Prema riječima profesora Brucea Whitelawa iz Roslina, odobrenje FDA predstavlja "prekretnicu u genetskom inženjeringu domaćih životinja".
PRRS, iako nije opasan za ljude, jedan je od najučestalijih i najštetnijih virusa u svinjogojstvu. Prema procjenama sveučilišta u Edinburghu, ta bolest godišnje nanosi štetu u iznosu od oko 2,2 milijarde eura u Europi i SAD-u.
Genetskim editiranjem uklonjen je specifičan receptor na svinjskim stanicama na koji se virus veže, čime su životinje postale otporne na čak 99 posto poznatih sojeva PRRS-a. Osim jednog vrlo rijetkog podtipa, virus više ne može napasti te svinje.
Stručnjaci tvrde da izmjena nije imala negativan utjecaj na druge dijelove genoma, niti na zdravlje ili dobrobit životinja.
Tehnologija uređivanja gena CRISPR sve se više koristi i u istraživanjima vezanim uz druge bolesti poput afričke svinjske kuge i ptičje gripe. Budu li se stada mogla genetski zaštititi od takvih virusa, to bi moglo značajno smanjiti rizik prijenosa na ljude i pojavu novih pandemija.
Unatoč regulatornom odobrenju u SAD-u, genetski modificirana svinjetina još se ne nalazi u maloprodaji. Tvrtka Genus ističe da je potrebno dobiti odobrenja i u ključnim izvoznim zemljama poput Kanade, Meksika, Japana i Kine. Prvi proizvodi mogli bi se pojaviti na američkom tržištu tijekom sljedeće godine.
Zanimljivo je da, prema sadašnjim pravilima, meso takvih životinja vjerojatno neće morati imati posebnu oznaku o genetskoj modifikaciji.
Tagovi
Genetika Svinjetina SAD Sveučilište u Edinburghu Uređivanje gena
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku. Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu... Više [+]
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato
Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku.
Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu na najvažnijem svjetskom natjecanju maslinovih ulja – NYIOOC World Olive Oil Competition u New Yorku – osvojivši zlatnu medalju za svoj brend Cultus.
Riječ je o najprestižnijem i najutjecajnijem međunarodnom natjecanju ekstra djevičanskih maslinovih ulja, koje svake godine okuplja najbolje proizvođače iz više od 30 zemalja sa šest kontinenata. U tako snažnoj konkurenciji, hrvatski Cultus – srednje intenzivno monosortno ulje sorte Oblica – zaslužio je najviše priznanje za kvalitetu, aromu i autentičnost.
“Ovo je potvrda da se tradicija, održivost i suvremena tehnologija mogu uspješno spojiti, a aroma naše najstarije dalmatinske sorte, Oblice, sačuvati i dodatno istaknuti.” izjavio je vlasnik Zoran Trkulja, koji je već pri svom prvom sudjelovanju na natjecanju osvojio zlato.
Brend Cultus, što se s latinskog, među ostalim, prevodi kao “briga za Zemlju”, odražava filozofiju održive i prirodne proizvodnje. Ulje se proizvodi u obiteljskom masliniku u blizini Šibenika, s naglaskom na ranu berbu koja počinje već 1. listopada i hladnu preradu unutar samo dva sata od branja. Takav pristup osigurava visok sadržaj polifenola, snažnu antioksidativnu aktivnost i prepoznatljive arome.
Cultus je ulje koje se odlikuje oštrijim, pikantnijim okusom, što ga čini idealnim za svakodnevnu upotrebu, ali i za gurmanske prilike. Za proizvodnju jedne litre ovog visokokvalitetnog ulja potrebno je čak 15 kg maslina, što dodatno potvrđuje njegovu vrijednost i koncentriranu kvalitetu. Arome podsjećaju na svježe pokošenu travu, zelene bademe i artičoke, s pikantnim završetkom.
U izazovnoj 2024. godini, obilježenoj dugotrajnim vrućinama i sušom, Trkulja je očuvao nasade korištenjem ekoloških metoda – poput prihrane morskim algama – bez primjene štetnih kemikalija. Time je proizvedeno ne samo vrhunsko gastronomsko ulje, već i funkcionalna prehrambena namirnica s dokazanom zdravstvenom vrijednošću.
Uz osvajanje zlatne medalje, ulje Cultus je uvršteno i na službenu listu najboljih maslinovih ulja svijeta za 2025. godinu, čime dodatno potvrđuje svoje mjesto među samim vrhom svjetske produkcije ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Ovaj uspjeh ne predstavlja samo osobno postignuće, već i važan korak za jačanje međunarodne prepoznatljivosti hrvatskih maslinara i kvalitete domaće proizvodnje.
Pripremio: Tomislav Radić