Pretraga tekstova
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, više od 50 posto Europljana je prekomjerne tjelesne težine, a 20 posto ih je pretilo.
Hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan organizirala je u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), u Europskom parlamentu konferenciju pod nazivom Bolja hrana za bolje zdravlje. Tema je bila borba protiv debljine te povezanih kroničnih bolesti putem smanjenja udjela soli, šećera i masti u proizvodnji hrane.
"Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, više od 50% građana u europskoj regiji ima prekomjernu tjelesnu težinu, a čak 20% ih je pretilo. Europa je najgora u svijetu po stopi smrtnih ishoda od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i raka. Glavni razlog za to su prehrambene navike i nezdrav sastav hrane. Vlasti EU i država članica, predstavnici prehrambene industrije i svi ostali dionici moraju djelovati zajedno, jer cijena koju plaćamo u vidu troškova liječenja, bolovanja i ljudskih života je prevelika", kazala prilikom otvaranja konferencije Biljana Borzan.
Između ostalih, na konferenciji su govorili glavni predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije pri EU prof. Roberto Bertollini, zamjenik generalnog direktora Europske komisije za zdravlje i sigurnost hrane dr. Martin Seychell, zamjenik direktora europskog Udruženja proizvođača hrane i pića Dirk Jacobs, predstavnica udruženja trgovaca EuroCommerce Marina Valverde Lopez te potpredsjednica Europskog parlamenta Mairead Mcguinness.
Predstavnik Europske komisije dr. Martin Seychell istaknuo je, kako prema su, prema nedavno objavljenom radnom dokumentu, trans masne kiseline, inače, vrsta nezasićenih masnih kiselina, izuzetno štetne za zdravlje, pogotovo krvožilnog sustava. Najčešće se nalaze u margarinu, polugotovoj hrani i prženoj brzoj hrani.
"Pozdravljam najave da bi Europska komisija mogla zakonom propisati dopuštene granice trans masnih kiselina. Računa se da od bolesti srca i krvožilnog sustava godišnje u EU umre 660 tisuća ljudi, a te masti su identificirane kao sastojak koji je pojedinačno najštetniji. Prije nekoliko mjeseci su čak i veliki proizvođači hrane kao što su Nestle, Mars, Kellogs i Mondelez, otvorenim pismom tražili od komisije da gornju granicu za trans masti u hrani postavi na 2 grama u 100 grama masti", zaključila je zastupnica Borzan, dodavši kako su to već učinile neke zemlje poput Danske i Austrije.
Tagovi
Biljana Borzan Debljina Kronične bolesti SZO Tjelesna težina Trans masne kiseline Europska komisija Bolesti srca Mairead Mcguinness
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje