Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kava i kakao
  • 13.12.2024. 18:00

Cijene kave od siječnja skočile za 75 posto, a kakao u godinu dana dvostruko skuplji

Glavni uzrok je ograničena opskrba, koja je rezultat godina nepovoljnih klimatskih uvjeta, poput nepredvidivih oborina i sve češćih suša u zemljama koje su glavni izvoznici ovih proizvoda

Foto: AK grafika*
  • 306
  • 16
  • 0

Brojke su zapanjujuće, cijene kakaa ove su godine porasle za 111 posto, dok su cijene kave od siječnja skočile za 75. Ova dramatična povećanja prvenstveno se pripisuju nepovoljnim vremenskim uvjetima, uz dodatne tržišne pritiske, uključujući strah od američkih carina i smanjene zalihe na globalnim tržištima, piše Ing Think.

Kakao, osnovni sastojak čokolade, suočava se s najvećim cjenovnim pritiscima u posljednjih nekoliko desetljeća. Tijekom 2024. godine cijene su dosegle gotovo 8,74 Eura po kilogram, što predstavlja povećanje od 50 posto u posljednja tri mjeseca i više nego dvostruko u odnosu na prethodnu godinu. 

Čokoladna kriza

Glavni uzrok je ograničena opskrba, koja dolazi nakon godina nepovoljnih klimatskih uvjeta, poput nepredvidivih oborina i sve češćih suša, osobito u zapadnoj Africi, regiji koja proizvodi oko 60 posto globalne ponude kakaovca. 

Proizvođači u Gani i Obali Bjelokosti, dvjema ključnim zemljama izvoznicama, bore se s niskim prinosima, dok su zalihe u skladištima u New Yorku i Londonu pale na povijesno niske razine. Konkretno, zalihe kakaovca u Londonu smanjene su za čak 80 posto, što je dodatno destabiliziralo ionako osjetljivo tržište.

"Kakao je tržište na kojem uzgajivač proizvodi robu vrlo visoke vrijednosti, ali dobiva vrlo mali udio u stvarnom lancu vrijednosti. Kao rezultat toga, stope ponovne sadnje oboljelog drveća su niske, a prinosi u zapadnoj Africi više su podložni vremenskim utjecajima", rekla je Tracey Allen, strateg za poljoprivredne proizvode u JP Morganu.  

Iako se očekuje povećanje proizvodnje za 11 posto ove godine, ono neće biti dovoljno da obnovi iscrpljene rezerve. Cijene kakaovca, koje su u proteklih 15 godina oscilirale između dva i četiri eura po kilogramu, sada je 10, što ukazuje na daljnji pritisak na tržište. Analitičari predviđaju da će visoke cijene potrajati najmanje do 2025. godine.

"Svjetska bilanca kakaovca za 2024./25. izgledala je neutralnije prije nekoliko mjeseci sve dok se broj mahuna nije počeo lagano smanjivati u zapadnoj Africi, a projekcije potražnje također su iznenadile“, dodala je Allen. 

Rast cijena kakaovca već se osjeća u čokoladnoj industriji. Tvrtke pribjegavaju različitim strategijama kako bi očuvale profitabilnost: smanjenjem veličine proizvoda, smanjenjem udjela kakaa u receptima ili prelaskom na alternativne sastojke. 

Potrošači su 2024. godine vidjeli samo blagi rast cijena čokolade od 1,5 posto, no predviđa se da će inflacija u industriji slastica doseći više od 10 posto u 2025. godini, što je nezabilježena razina u novijoj povijesti.

Povećanje od 80 posto 

Uz kakao, i tržište kave suočava se s povijesnim izazovima. Cijene arabice, najpopularnije vrste kave, premašile su 3,17 eura po kilogramu 2024. godine, što je povećanje od preko 80 posto. 

Posljednji put takve su cijene zabilježene 1977. godine, nakon što su snježne oborine uništile plantaže u Brazilu. Sorte robusta, koje se često koriste za instant kavu, poskupjele su više od 60 posto u isto vrijeme.

"Povijest sugerira da će cijene kave pasti samo kada se opskrba poboljša i zalihe popune. Ključno je da je ovo proces koji može trajati godinama, a ne mjesecima",  rekao je David Oxley, glavni ekonomist za klimu i robu u Capital Economicsu. 

Glavni razlozi za rast cijena uključuju ekstremne vremenske uvjete u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču arabice, i Vijetnamu, vodećem proizvođaču robuste. 

Brazil, koji proizvodi gotovo polovicu svjetske arabice ove je godine doživio jednu od najgorih zabilježenih suša, dok su plantaže u Vijetnamu pogođene kombinacijom suša i prekomjernih oborina, što je dodatno ograničilo globalnu ponudu.

"Cijene kave mogle bi i dalje rasti zbog slabljenja lokalne valute i smanjenih zaliha na plantažama. Naša procjena je da bi mogle porasti još za 10-15 posto u 2025. godini. Potražnja za tom robom ostaje visoka, dok su zalihe koje drže proizvođači i pržionice na niskim razinama", istaknuo je Gabriel Diniz, ekonomist iz brazilskog ministarstva poljoprivrede.  

Kava postaje luksuz

Veliki proizvođači kave, poput JDE Peet’s i Melitte, već su najavili povećanje cijena svojih proizvoda u Brazilu i Europi. 

Povećanja od 10 do 30 posto očekuju se u prvom kvartalu 2025. godine, čime će postati luksuz za mnoge potrošače. Kava, koja je druga najtrgovanija roba na svijetu nakon nafte, suočava se s rastućom potražnjom, osobito u zemljama poput Kine, gdje se potrošnja udvostručila u posljednjem desetljeću.

*Naslovna fotografija: Depositphotos/kaiskynet@gmail.com, Shutterstock/Volodymyr_Shtun, Depositphotos/seksan44


Tagovi

Cijena kave Tržište kakovca Brazil Vijetnam Gana Obala Bjelokosti


Autor

Nikola Kučar

Više [+]

Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Bliži se svetkovina sv. Vinka kojim vinari obilježavaju ulazak u novu vinogradarsku godinu. Mi smo malo uranili 😊🙏