Faktori koji dovode do slabog plodonošenja se u najvećoj mjeri mogu otkloniti
Kada uzgajamo rajčicu prije ili kasnije susrećemo se s pojavom da biljka cvjeta, ali slabo zameće i formira plodove. Postoji nekoliko razloga ove pojave koje možemo otkloniti kako bi uživali u berbi.
Potrebno je obratiti pažnju kako se brinemo o usjevu, kakva je temperatura, osvijetljenost, vlažnost, oprašivanje, opskrbljenost biljnim hranivima.
U svom prirodnom staništu rajčica je višegodišnji grm. Međutim, uvjeti kod nas nisu povoljni i njezin razvoj traje samo nekoliko mjeseci. Mlade biljke teže formiranju grma i zbog toga većina sorti i hibrida stvara zaperke.
Osim što crpe vodu i hraniva, oni zagušuju grm unutar koga se povećava vlažnost, smanjuje ventilacija i osvijetljenost. Takvi uvjetii pogoduju pojavi bolesti i naseljavanju štetnika. Formira se manji broj sitnijih plodova. Kako bi to spriječili potrebno je redovno uklanjati zaperke dok su još mali.
Rajčica je osjetljiva na nedostatak svjetlosti i potrebno joj je oko 6 do 8 h sunčeve svjetlosti tijekom dana kako bi formirala cvjetove i plodove. Zahvaljujući Suncu odvija se proces fotosinteze i stvaraju tvari koje sudjeluju u formiranju cvjetova i plodova. Slaba svjetlost dovodi do stvaranja velike zelene mase s malim brojem cvjetova, dok izostaje plodonošenje.
Za rast i razvoj biljaka potrebno je tijekom dana obsigurati temperaturu koja je nešto viša. Tijekom noći treba biti nekoliko stupnjeva svježije. I pored tog što se radi o toploljubivoj kulturi temperatura iznad 29ºC dovodi do problema sa cvjetanjem, a pelud postaje sterilna na 30 do 32ºC.
Kako se često uzgaja u plastenicima gdje se temperatura u vrijeme cvjetanja penje i preko 40ºC. Zbog toga je neophodno da se plastenik redovno provjetrava i da ga zasjenimo.
Višak i manjak vode mogu biti jednako pogubni. Vlažnost ne treba prelaziti preko 70 posto. Zalijevanje treba biti rjeđe, ali obilno. Najbolje je obaviti ujutro. Dobro reagira na malčiranje koje u sušnom periodu smanjuje isparavanje. Suvišna vlaga ne samo da pogoduje razvoju bolesti, već vlažna pelud postaje teška, zrna se sljepljuju u grudice i nema oplodnje.
Manjak vode dovodi do opadanja cvjetova i mladih plodova, polen slabije klija. Ne odgovara im ni variranje vlažnosti, jer ako poslije suše naglo zalijemo usjev ili padne jača kiša dolazi do pucanja plodova.
Problem oprašivanja se javlja u zatvorenom prostoru gdje nema vjetra i insekata koji podržavaju ovaj proces. Zbog toga se koriste bumbari, zujalice ili hormoni.
Teško uočljivi trips "hara" plastenicima naročito na rajčici i paprici!
Limitirajući faktor može biti manjak bora koji stimulira cvjetanje, klijanje polena, formiranje plodova i sjemenki. Kako se ovaj element teško usvaja putem korijena, dodajemo ga folijarnim putem. Ne pretjerujte s prihranom dušičnim gnojivima, jer će intenzivirati formiranje zelene mase. Od početka cvjetanja dodaju se gnojiva s manje dušika i više kalija.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: paradajz, poma, pomidora, kavoda/kavada | Engleski naziv: Tomato | Latinski naziv: Lycopersicum esculentum
Rajčica je jednogodišnja biljka iz porodice Solonaceae. Uzgaja se u plastenicima, staklenicima i na polju. Dijeli se na srednje ranu i kasnu. Ima dobro razvijen vretenast korijen... Više [+]Tagovi
Autorica
Maja Celing Celić
prije 1 godinu
Sabina, kako trune? Napravite par fotki, izbliza, da se sve dobro vidi i postavite tu na KLUB.
Sabina Kamberovic
prije 1 godinu
Pozdrav,sta se dešava sa našim paradajzom,on trune na peteljki?Da li mu sta nedostaje,ili rasada ne valja?Paradajz je u plasteniku