Prva je to prezentacija autonomnog robota na terenu koju su djelatnici tvrtke Poljo-nova odradili nakon jesenskog predstavljanja u njihovom prodajnom centru
Kako robot Oz sije ciklu i kukuruz šećerac, vidjelo se ovih dana na OPG-u Borisa Aleksića u Velikim Zdencima.
"Ja sam oduševljen. Glavna kultura nam je bila cikla, ali dodali smo i šećerac da dodatno vidimo kako on to radi. I ovo je sjajno", kaže nositelj OPG-a na čijem je polju održana prva prezentacija autonomnog robota koju su djelatnici tvrtke Poljo-nova odradili na terenu, nakon jesenskog predstavljanja u njihovom prodajnom centru u Đakovu.
Sastojala se od nekoliko koraka. Jedan od glavnih je dogovor i utvrđivanje sjetvenog sklopa koji se mora prilagoditi radu robota. Zatim je uslijedilo jednostavno mapiranje, postavljanje broja redova i način prohoda samog robota te podešavanje sijačice.
"Vrijeme je, kako se kaže - novac, a ljudi je sve manje i ovo je zbilja velika pomoć", rekao je Boris koji s dvojicom braće obrađuje 250 jutara zemlje.
Iako su im još uvijek na poljima većinom ratarske kulture, okrenuli su se i profitabilnijem povrćarstvu. Tako uzgajaju kupus, kelj, krumpir i na manjim površinama rajčicu, papriku, lubenice, dinje, ciklu, kukuruz šećerac, tikve, batat, poriluk i druge kulture.
"Imamo i nešto plasteničke proizvodnje i vjerujem da bi Oz i tamo mogao odlično raditi", oduševljen je nositelj OPG-a koji je pomno pratio kako robot obavlja posao koji ih je čekao.
Priznaje da je imao velika očekivanja, ali je smatrao također da će ga morati cijelo vrijeme držati pod nadzorom, ići za njim.
"Ispalo je da ne moram. Kad se podesi, posloži to sve - on radi, a ti nešto drugo sa strane. I sigurno će to odraditi kvalitetnije nego ja sam da sijem ručno sijačicama", opisuje vlasnik OPG-a.
Kaže da mu je sigurno u planu investirati u kupnju robota jer to znači dobivanje na vremenu u kvalitetnim usjevima.
"Gledajte, sigurno je da povrće ipak više donosi nego ratarstvo, ali je sve manje ruku za obradu, tako da će nam, ovakav stroj danas sutra na OPG-u svakako trebati", zaključuje Aleksšić.
Da ovakav potpuno autonomni način rada stroja pruža korisniku potpuno rasterećenje radnog vremena, ističu i iz Poljo-nove.
Dodatno, osim sjetve koja je bila prezentirana na gospodarstvu, Oz radi i mehaničko uklanjanje korova, operaciju koja doprinosi lakšem uzgoju povrća u ekološkoj proizvodnji, a ovaj ju robot može raditi bez nadzora.
Kako Oz sije, pogledajte u videu, a više o robotu doznajte na nekom od niže navedenih kontakata:
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Industrijska cesta 34,
10360 Sesvete,
Hrvatska
tel: +385 1 2040 280,
e-mail: info@poljonova.hr
web: http://poljonova.hr/