Pretraga tekstova
Vrlo je bitno biti marljiv i strpljiv, jer nakon uloženog truda i rada ipak se na kraju sve zajedno isplati
Krumpir glasi kao jedna od najintenzivnijih poljoprivrednih kultura i ujedno ima visoke reproduktivne sposobnosti s prinosima od 25-50 t/ha. Krumpir je zahtjevna kultura koja zahtijeva puno ljudskog rada i poljoprivredne mehanizacije, uz veliko ulaganje u repromaterijal poput sjemena, gnojiva, zaštitnih sredstava i drugih inputa. Odlikuje ga visoka prehrambena vrijednost - sadrži obilje škroba, visokovrijednih bjelančevina, vitamina i minerala.
Vrijeme je proljetne sadnje krumpira. No, kiša i loši vremenski uvjeti ne idu na ruku poljoprivrednim proizvođačima. Posao se ipak obaviti mora, kako bi se kasnije ubirali plodovi rada. Tim ciljem se vodila i obitelj Hruškar iz Vidovca koja namjerava zasaditi površinu od 4 ha. Zasađenom površinom planiraju ostvariti oko 100 tona krumpira. Zdravko Huškar, gazda imanja, ističe svoje zadovoljstvo prošlogodišnjim pripremama, kada je krumpir u ovo vrijeme već bio zasađen, no napominje kako se protiv vremena ne može. Vremenu se treba prilagoditi i što učinkovitije izvršiti potrebne pripreme.
Pošto je riječ o zaista velikom imanju, posao ne bi bio moguć bez pomoći njegove obitelji, Marije i Andrije Hruškar. Posla zasigurno ne nedostaje, pošto se obitelj, osim proizvodnjom krumpira, bavi i uzgojem sadnica raznog voća, povrća i cvijeća koje uzgajaju pod površinom tri velika plastenika. Tu se mogu pronaći sadnice paprike, kupusa, rajćice, tikvica, lubenice, jagoda, raznog začinskog bilja, kelja te mnogih drugih vrsta koje prodaju na lokalnoj tržnici. Uz proizvodnju krumpira i sadnica, obitelj Hruškar ima i kokoši koje im osiguravaju svježa, domaća jaja.
Foto: rgbstock.com
Povezana biljna vrsta
Autorica
Dunja Kalember
Više [+]
Dunja je administratorica/urednica AgroKluba. Ima 28 godina i završila je diplomski studij na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, smjer marketing. Voli uživati u životu i istinski je hedonist :) Njezin moto je: "Svaki dan se smij jer život je lijep" :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu p... Više [+]
Nešto što sam Maji Celing u kometaru kometirao. Mrkva bez motike, posijana u kartone za jaja. Kakvo nam je trenutno vrijeme nije još kasno i još se može sijati pa će za Božić biti mlada mrkvica. Sada sam malo poslikao, pošto mi ovo sve tu pored kuće, na daljinu bi me strefio i drugi infark koliko je vruče i sparno. Malo ubacio jednu slikicu, inače kako cjepam jednu parcelu u dvije kulture ali kulture moraju obvezno biti dobri dusjedi. Sada po ovoj vručini nedem 2km dalje slikat polja to ćemo nekada kasnije kada zahčadi.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Majo nije bilo smrdljivih martina sve dok suncokret nije došao na veličinu oko 1m, a tada samodtalno bez prisile pristizali. Tako bilo i prošle Više [+] godine. Ali ovaj puta nešto brat povješao po vrtu, neznam što ja sam sa leđnom prskalico mjestično prošao sa fungicidom + koktel bio stimulator pa nestali. E sada koji im miris zasmetao nemam pojma.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Nisam znala da suncokret mami smrdljive martine. KOd mene u bašči se samozasijava više od 10 godina, haha. Ali neka, ima za sve - i za nas i za Više [+] martine, a društva suncokreta se nikad ne bih odrekla. Obožavam ga.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Maja Celin Prvo u katone za jaja nasipaš zemlju, ako ti se igra tada sa pincetom zrno po zrno u udubinu za jaje, ali to je malo zeznuto, rasipaš Više [+] sjeme i na sjeme staviš tanki sloj zemlje. Moraš svaki dan ili svaki drugi dan polagano zaljevati. Možeš jedno vrijeme i na balkonu to raditi nemora odmah na vrt. Kada nikne ako si rasijala tada višak razrijediš ( počupaš ) i staviš na vrt, karton do kartona. E tada je malo muka, ako je suša tada treba svaki dan zlijevati laganini da dno kartona bude mekano da korijen mrkve može probiti karton. Korijen mrkve će probiti samo onaj dio udubine za jaje a gornji dio kartona će ostati netsknut i dalje držati vlagu i štititi od korova. Može se i sada u ovo vrijeme tako posijati pa ćeš imati mrkve do zime ako ne padne snijeg. Može i peršin itd.. bit je nema motike a karton zadrži vlagu. 2024 to isprobali 30.7 i mrkve bilo do prolječa na vrtu. Ja sam sada malo zeznuo vrt jer sam stavio pored njega suncokret koji mami smrdljive martine, dobro da me nisu žena i brat objesili za 🙊🙊🙊😂.
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Ovo s mrkvom mi morate objasniti. Kako ti sijete u mije su prednosti? Nema kopanja, nema korova, raščupavanja...? Ovo s mrkvom mi morate objasniti. Kako ti sijete u mije su prednosti? Nema kopanja, nema korova, raščupavanja...?