Iako su mnogi skeptični na prvi spomen ovog zanimljivog povrća, raznovrsna jela poput čipsa, ajvara, sirovih salata te slatkih i slanih delicija pokazuju njegov puni potencijal, kaže obitelj Vučemilović-Šimunović
Muškatna tikva, možda poznatija kao butternut, kraljica je među tikvama - mirisna, nutritivno bogata i ukusna. Obitelj Vučemilović-Šimunović iz Čepina već godinama uzgaja ovu "mirišljavu" sortu, a znaju je preobraziti u i raznovrsne kulinarske specijalitete.
Nerijetko su ljudi skeptični već na sam spomen ovog zanimljivog povrća. Ipak, priprema različitih delicija poput slatkih i slanih jela te čipsa, ajvara i sirovih salata pokazuje njegov puni potencijal.
Obitelj Vučemilović-Šimunović u potrazi za novim, zanimljivim kulturama odlučila se za ovu povrtnicu "S vremenom smo se specijalizirali za uzgoj, a već šest do sedam godina proizvodimo ovu izuzetnu tikvu", rekla je Ivana Vučemilović koja sa svojom obitelji od 2017. godine uzgaja ovu sortu.
Prije sedam godina kupili su hektar zemljišta, uz postojeće 2-3 tisuće kvadrata iza kuće, gdje su se već bavili poljoprivredom. Prve sezone ostvarili su odličan urod, što je privuklo otkupljivače s kojima su uspješno surađivali sve do početka pandemije 2020 godine.
Od samog početka, budući da je izrazito osjetljiva i ne podnosi tretiranje pesticidima, njihov način rada bio je, kako navode, praktički u skladu s principima ekološke proizvodnje, na koju su kasnije i službeno prešli.
"Otkako smo prešli na ekološku proizvodnju, koristimo pripravke na folijarnoj bazi te zaoravamo stajski gnoj i biljne ostatke. Prije dvije godine uveli smo zelenu gnojidbu kao međukulturu radi poboljšanja kvalitete tla", navodi Ivana.
Eko shema 31.04 Uporaba stajskog gnoja na oraničnim površinama je intervencija u okviru proizvodno nevezanih izravnih plaćanja, koja se isplaćuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza. Intervencija ima za cilj povećati sadržaj humusa smanjenjem uporabe sintetskih mineralnih gnojiva, čime se ujedno postiže poboljšanje fizikalnih i kemijskih svojstava tla.
Također, koriste vlastito sjeme za uzgoj te su nedavno dobili ekološki certifikat za prošlogodišnji urod.
Ove godine suočili su se s vremenskim nepogodama. "Prinos je bio oko 15 tona, ali smo se suočili s ledom kao elementarnom nepogodom, koji je uništio oko 30-40% uroda, a nakon toga je suša dodatno napravila štetu. Prve klase smo imali oko 9 do 10 tona, dok je ostatak druga klasa s oštećenjima od leda, koja će se, nažalost, pokvariti jer se takve tikve ne mogu dugo skladištiti", objašnjava.
Razmatraju prijavu na mjere za unapređenje proizvodnje, s posebnim naglaskom na preradu. Planiraju nabaviti strojeve za guljenje, usitnjavanje tikve i pasterizaciju, budući da se većina tih procesa trenutačno obavlja ručno.
Do sada su u proizvodnji sudjelovali članovi obitelji i prijatelji, njih šest do sedam, koji su zajedno obavljali veće poslove. Rad je uglavnom bio ručni – od kopanja i čišćenja do održavanja bez korištenja pesticida, dok su strojevi korišteni samo gdje je to bilo moguće.
Prvi put su iskoristili Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće, gdje su smjestili osam tona, dok su jednu do dvije tone zadržali kod kuće za lokalne potrebe.
"Eventualno, izgradili bi nekakav montažni objekt sa solarnim panelima, gdje bi onda i mogli i sami uskladištiti neku količinu, koju bi mogla grijati preko zime i hladiti preko ljeta", dodaje.
Svoje proizvode najviše plasiraju lokalnim kupcima poput vrhunskog restorana Crna Svinja u Čepinu, s kojima surađuju već 4-5 godina.
Također, manje količine prodaju čepinskom luksuznom hotelu Materra, trgovini Plodovi.hr i novootvorenom osječkom pizza baru Bocconcino. Ipak, najveći izazov ostaje ulazak u trgovačke lance i suradnja s velikim otkupljivačima.
"Često nam se javljaju internetske trgovine i portali s idejama za suradnju. Iako postoji interes, nekakvo posredništvo je tu, zapravo, nemoguće, zbog čega suradnja na kraju postaje neisplativa", rekla je Ivana Vučemilović-Šimunović.
Na području Zagreba i okolnih županija često se javlja problem s organizacijom dostave, što potencijalni kupci, iako zainteresirani, ne uspijevaju riješiti, dodaje.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/