Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sadnja krumpira
  • 04.05.2020. 13:30

Kažu posadili krumpir k'o i svake godine i gle čuda, nikla tek polovica! Evo i zašto

Djelomično nenicanje izazvat će sadnja u hladnu, mokru, neprozračnu zemlju, ali i obavi li se duboko, 20 i više centimetara, a osobito sadi li se svježe rezani ili nezaštićeni sjemenski krumpir, upozorava iskusni agronom Jure Kuvačić.

Foto: YouTube/PrintScreen
  • 8.688
  • 623
  • 1

Sigurno vam se nije jednom dogodilo, bilo da sadite veće količine krumpira za zimu ili tek toliko da imate ponešto mladog u proljeće, da dio posađenih gomolja ni ne iznikne. Je li kriva zemlja, je li dovoljno pognojeno, da ga nije što pojelo, možda nije dobro sjeme - sto je razloga koji vam padaju na pamet. 

Ne valja sime?

"Jedan komentira, posadio sam potpuno zdrav sjemenski krumpir, naklijan s debelom, modrom klicom. Prerezao ga na dva, čak i tri dijela. Posadio ga kao i svake godine u dobro preoranu i pognojenu zemlju. I gle čuda, nikla mi tek polovica", u priču nas uvodi agronom Jure Kuvačić, u video materijalu o sadnji sjemenskog krumpira. 

Kaže Kuvačić kako mnogi komentiraju da ne valja sime (sjeme, op.a.). "A ja govorim: Nije točno! Kako nije točno, svake godine sadim i svake je dobar, a ove nije. Čak sam na jednom dijelu posadio domaći koji nije za ništa, sitni, mali, zgrišpani, a sav je niknuo", nedoumice su uzgajivača koji traže savjet od iskusnog agronoma Kuvačića. 

Koji su razlozi koji utječu na nicanje?

"Djelomično nenicanje izazvat će sadnja u hladnu, mokru, neprozračnu zemlju, ali i obavi li se duboko, 20 i više centimetara, a osobito sadi li se svježe rezani ili nezaštićeni sjemenski krumpir", upozorava Kuvačić pojasnivši da struka ne priznaje rezanje sjemenskog krumpira. 

Komentira kako se u kontinentalnom dijelu gomolji sade cijeli dok je u priobalju zbog ekonomske računice gotovo pravilo rezati ih, a radi drukčije klime manji su rizici za uspješno nicanje i uzgoj. No, upozorava da rizika ipak ima.

Svježi rez dobro posušiti 

Ako krumpir već režemo, bilo bi dobro prerezane gomolje ostaviti barem pet dana da se svježi rez dobro osuši. Tada se na prerezu stvara prevlaka koja štiti gomolj od prodora bakterija. Tada teže dolazi do infekcije, truleži i klica uspješno dolazi na svjetlo dana. Kuvačić ima još jedan savjet: 

"Prerezani krumpir je poželjno dobro umočiti u pepeo, ne predebeli sloj. To je dobra dezinfekcija i vrlo dobar izolator.

Agronom, koji za sebe kaže da je "u krumpiru gotovo pedeset godina", u nastavku videa donosi preporuke o tome kako i čime prerezati gomolj, kako ga saditi, primjere dobre i loše prakse sjetve, pojašnjenje razlike između sitnijeg i krupnijeg krumpira i druge savjete koji će dobro doći kako povrćarima amaterima tako i onima koji se već smatraju profesionalcima.

Njegove prijedloge pogledajte u videomaterijalu ispod teksta: 


Tagovi

Sadnja krumpira Nicanje Rezanje gomolja Jure Kuvačić Savjeti Loše sjeme Hladna zemlja


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.