Pretraga tekstova
Pretežno suho vrijeme proteklih dana omogućilo je brzi napredak u berbi u većini uzgojnih regija
Cijene krumpira bilježe drastičan pad, pokazuju izvješća iz Njemačke, Nizozemske i Belgije, a glavni razlog je zastoj u prodaji i relativno slaba potražnja. Istovremeno, prinosi su iznenađujuće visoki, navodi u svojoj analizi za Agrarheute, dr. Olaf Zinke.
Pretežno suho vrijeme proteklih dana omogućilo je brzi napredak u berbi u većini uzgojnih regija, te je ponuda nadmašila potražnju.
Poljoprivredna komora Donje Saske u svom izvještaju o tržištu navodi kako je došlo do značajnih sniženja cijena. Početkom ovog tjedna proizvođačke cijene iznosile su 33 do 34 eura za 100 kilograma. U istom tjednu 2023. godine, one su bile 56 do 57 eura za istu količinu. Međutim, ta cijena, zabilježena na početku ovog tjedna, vjerojatno je već zastarjela.
Belgijske organizacije za krumpir Viaverda i Fiwap navode da se danas za rani krumpir odgovarajuće veličine i kvalitete plaća između 10 i 15 eura po 100 kilograma. U većini slučajeva 12,50 eura.
Tri zemlje proizvele više od pola ukupne proizvodnje krumpira u EU
Cijena od 10 eura bila je najniža na tržištu prošle godine, izvještavaju nizozemski analitičari. Ekstremno loše vrijeme ometalo je berbu tijekom jeseni, što je dovelo do rasta cijena u studenom. Dio krumpira nije mogao biti izvađen, što je dovelo do ekstremno visokih cijena od preko 60 eura za 100 kilograma u posljednjim mjesecima prošle godine.
Tvornice čipsa opskrbljuju unaprijed ugovorenim količinama te ne moraju ništa dodatno kupovati.
"U najboljem slučaju, industrija otkupljuje i takozvane viškove", navode Viaverda i Fiwap.
Organizacije ističu da je teško isporučiti krumpir koji nije unaprijed ugovoren. Ukupno gledano, na tržištu ima malo kupaca.
Prije dva tjedna, krumpir za proizvodnju svježeg pomfrita vrijedio je 30 do 40 eura za 100 kilograma, dok je prošli cijena iznosila 28 eura.
Tagovi
Potražnja Tvornice čipsa Industrija krompira Tržište krumpira Cijene krumpira Industrija krumpira
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka i digitalna marketing menadžerica, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Makeba
prije 1 mjesec
Pa kad ga uvoze iz Egipta u Eu i Bog te pitaj otkuda sve ne. Očito žele uništiti OPG ove u cijeloj EU.Zato što to mogu, a sigurno im nije bitno da raja jede jeftino. Pokazat će vrijeme, ali koga briga.
Hdz zlocinacka organizacija
prije 1 mjesec
Ajde sad mi je malo lakše kad vidim da ne unistavaju samo nas mesetari haha. Za tih 10 centi po kili ga je bolje ostavit na polju
Damir Senj
prije 1 mjesec
U Njemačkoj su daleko manje i cijejene u trgovačkim lancima nego kod nas. A gledajuči ove naše što otišli u grad pa se sjetili svoje djedovine pa im se sada isplati putovati i do 100 km da zasadili vrtove otkako nam uvalili euro.
TinkiVinki
prije 1 mjesec
Nikad manje pšenice i loše kvalitete u Njemačkoj i Francuskoj i nikad niža cjena! Krumpira nikad više u Njemačkoj i pada cijena! Ja to tržište nekižim više! Jedino da uplatim 400 e gosp. Maliču za tečeaj valjda ce mi uspjet pojansit za 4 dana!