• Ministar poljoprivrede
  • 18.07.2019. 12:00

Znate li tko je sve bio ministrom poljoprivrede od 1990. do danas?

Zavirili smo na stranicu Vlade i prisjetili se tko je sve dosad i koliko dugo bio na mjestu ministra poljoprivrede. Pretpostavljate li tko se na tom mjestu najduže zadržao?

Foto: Depositphotos/stevanovicigor
  • 2.531
  • 187
  • 0

Znate li tko je i koliko dugo bio na čelnom mjestu Ministarstva poljoprivrede od 1990. godine do danas? Zavirili smo na stranicu Vlade (i u prošlost), a prema dostupnim podacima, tri izmjene na čelnom mjestu poljoprivrede, imali smo tek za vrijeme Vlade premijera Zlatka Mateše, od 7. studenog 1995. do 27. siječnja 2000. Na uvijek vrućem stolcu mijenjali su se tad ministar poljoprivrede i šumarstva Matej Janković (do16.12.1996.), Zlatko Dominiković (od 16.12.1996. do 22.02.1999.) i Ivan Đurkić (od 22.02.1999.)

"Najdugovječniji" ministar poljoprivrede, tadašnjeg naziva Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, definitivno je bio i ostao Petar Čobanković, kojega je u razdoblju od 2003. do kraja 2011., tek od 2008. do 2009. godine, a za vrijeme Ive Sanadera, zamijenio Božidar Pankretić. Pankretić je, pak, bio ministrom poljoprivrede i šumarstva i za vrijeme premijera Ivica Račana. Čobanković je, baš kao i smijenjeni ministar Tomislav Tolušić, bio i potpredsjednikom Vlade. 

Kako ocjenjujete rad ministra Tolušića u protekle dvije godine?

Tko je sve bio na čelu Ministarstva poljoprivrede od 1990. pa do današnje Vlade Andreja Plenkovića: 

  • (​Izvršno vijeće Sabora): predsjednik Vlade Stjepan Mesić, 30. svibnja - 24. kolovoza 1990., ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivan Tarnaj
  • 2. Vlada; predsjednik Vlade Josip Manolić,  (24. kolovoza 1990.-17. srpnja 1991.), ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivan Tarnaj
  • 3. Vlada, predsjednik Vlade Franjo Gregurić, 17. srpnja 1991. - 12. kolovoza 1992., ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivan Tarnaj
  • 4. Vlada, predsjednik Vlade Hrvoje Šarinić, 12. kolovoza 1992. - 3. travnja 1993., ministar poljoprivrede i šumarstva Ivan Majdak
  • 5. Vlada, predsjednik Vlade Nikica Valentić, 3. travnja 1993. - 7. studenog 1995., ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivan Tarnaj (do 31.12.1994.), ministar poljoprivrede i šumarstva Ivica Gaži (od 27.01.1995.)
  • 6. Vlada, predsjednik Vlade Zlatko Mateša, 7. studenog 1995. - 27. siječnja 2000., ministar poljoprivrede i šumarstva Matej Janković (do16.12.1996.), ministar poljoprivrede i šumarstva Zlatko Dominiković (od 16.12.1996. do 22.02.1999.), ministar poljoprivrede i šumarstva Ivan Đurkić (od 22.02.1999.)
  • 7. Vlada, predsjednik Vlade Ivica Račan 27. siječnja 2000. - 30. srpnja 2002., ministar poljoprivrede i šumarstva Božidar Pankretić
  • 8. Vlada, predsjednik Vlade Ivica Račan 30. srpnja 2002. - 23. prosinca 2003., ministar poljoprivrede i šumarstva, Božidar Pankretić
  • 9. Vlada, predsjednik Vlade Ivo Sanader, 23. prosinca 2003. - 12. siječnja 2008., ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Petar Čobanković
  • 10. Vlada, od 2008. - 2009. godine, predsjednik Vlade Ivo Sanader​, ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Božidar Pankretić
  • 11. Vlada, predsjednica Vlade Jadranka Kosor, 1. srpnja 2009. do 23. prosinca 2011., ​potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Petar Čobanković
  • 12. Vlada, predsjednik Vlade Zoran Milanović, 23.12.2011. - 22.1.2016., ministar poljoprivrede, Tihomir Jakovina 
  • 13. Vlada, predsjednik Vlade Tihomir Orešković, 23. siječnja 2016. - 19. listopada 2016., ministar poljoprivrede, Davor Romić

Dakle, trenutno imamo 14. Vladu na čijem je čelu premijer Andrej Plenković, a na stranice pod ministrima poljoprivrede će biti upisana dva imena: Tomislav Tolušić i Marija Vučković koja je i prva žena na čelu tog ministra. 


Tagovi

Vlada Ministri poljoprivrede Povijest Vlade


Autorica

Željka Rački-Kristić

Željka je diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, zamjenica predsjednika Županijskog vijeća HND-a te članica Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ).

Izdvojeni tekstovi

Izdvojeni oglasi