Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Prosvjed poljoprivrednika
  • 28.07.2015. 15:00

Zbog neisplate potpora blokirali granični prijelaz!

Nezadovoljni poljoprivrednici blokirali su važnije cestovne pravce i pojedine granične prijelaze. Za sada najveći prosvjed vode poljoprivrednici Bosanske Posavine koji su blokirali granični prijelaz u Orašju, izlaz iz Odžaka prema Modriči i regionalnu cestu Orašje - Šamac kod mjesta Domaljevac.

Zbog neisplate potpora blokirali granični prijelaz!
Foto: depsoitphotos.com, werve

Nakon niza pozitivnih vijesti o dozvolama za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda na tržište EU, bh. farmeri su imali mnogo razloga za zadovoljstvo. Baš kao i ratari koji su sada u mogućnosti izvoziti neograničene količine krumpira, jer je BiH dobila dozvolu o izvozu krumpira na područje EU još krajem travnja.

Ipak poljoprivrednici još uvijek imaju razloga za nezadovoljstvo i ovaj put svoje su ogorčenje prosvjedima iskazali prema nadležnim institucijama, a glavni razlog je kašnjenje i neisplata ugovorenih potpora.

Prosvjede najavili prije dva tjedna

Predstavnici Saveza poljoprivrednih udruženja Federacije BiH (FBiH) najavili su još prije dva tjedna da bi u ponedjeljak, 20. srpnja, mogli blokirati rad Vlade FBiH ukoliko ne bude postignut sporazum o isplati zaostalih potpora iz 2014. godine i dinamici isplate za tekuću godinu. Tada je predsjednik Saveza, Avdo Muslimović rekao da će posljednji put pokušati stupiti u vezu sa federalnom ministricom financija Jelkom Miličević, ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Šemsudinom Dedićem i premijerom Fadilom Novalićem, kako bi postigli sporazum o ovom pitanju. No, očito u tom pokušaju nije uspio.

Neuspjeli sastanci

Kako od najavljenih sastanaka i dogovora predstavnika Saveza poljoprivrednika FBIH i odgovarajućih vladajućih struktura na razini Federacije BiH nije bilo ništa, pojedina udruženja i savezi su održali sastanke na nižim razinama vlasti, točnije, kantonima i kantonalnim vladama. Udruženje za poljoprivredu i prehrambenu industriju Kantonalne privredne komore Tuzla (KPKT) raspravljalo je na sjednici o izradi prijedloga programa novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2015. godini. Izraženo je nezadovoljstvo odnosom Vlade TK prema poljoprivrednicima, jer Vlada ne poštuje odluku kojom je predviđeno da se za potrebe poljoprivrede izdvaja 3.5% od poreznih primanja u budžetu.

Blokada ulica i graničnih prijelaza

Kao što se moglo i očekivati, nezadovoljstvo poljoprivrednika pretvorilo se u blokadu važnijih cestovnih pravaca i pojedinih graničnih prijelaza. Za sada najveći prosvjed vode poljoprivrednici Bosanske Posavine koji su 27.07.2015. blokirali granični prijelaz u Orašju, izlaz iz Odžaka prema Modriči i regionalnu cestu Orašje - Šamac kod mjesta Domaljevac. U Orašju je na ulici bilo blizu 100 traktora, na izlazu iz Odžaka 30-ak, dok je u Domaljevcu cestu blokiralo 10 traktora, potvrđeno je iz MUP-a Posavskog kantona.

Odluka o protestima donesena je na sastanku Upravnog odbora Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača, a glavni razlog je kašnjenje uplate potpora iz 2012. godine. Također, njihovi zahtjevi podrazumijevaju početak isplate podsticaja za prošlu godinu, 2014. te rješenje za podsticaje iz 2012., naknadu šteta od poplava i početak ispravljanja Programa potpora za tekuću godinu u dijelu potpora za ratarsku proizvodnju.

Foto: depsoitphotos.com, werve


Autor

Adi Pašalić

Više [+]

Magistar Poljoprivredno - prehrambenog fakulteta u Sarajevu sa specijalizacijom na odsjeku Tehnologija uzgoja životinja. Autor je dva samostalna razvojna projekta i jednog istraživačkog rada iz područja mljekarstva. Najviše ga zanimaju teme iz područja uzgojno selekcijskog rada i farmerskog poslovanja.

Izdvojen oglas

KLUB

Bajke još postoje? #RuralFoto #životinje