Pretraga tekstova
Trudimo se pomoći našim malim poljoprivrednicima u pronalaženju odgovarajućih distribucijskih kanala, kazala je ministrica.
Ministarstvo poljoprivrede trudi se pomoći malim poljoprivrednicima u pronalaženju odgovarajućih distribucijskih kanala za njihove proizvode, a zaprima se i velik broj zahtjeva za propusnice za poljoprivrednike, istaknula je u četvrtak ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
"Trudimo se pomoći našim malim poljoprivrednicima u pronalaženju odgovarajućih distribucijskih kanala", kazala je Vučković odgovarajući nakon sjednice Vlade na pitanja novinara kako komentira zatvaranje tržnica, čime je malim proizvođačima onemogućeno da prodaju svoje proizvode te kako osigurati da se njihovi proizvodi pojave na tržištu.
Poručila je kako u Ministarstvu razumiju taj problem te dva dana razgovaraju s Nacionalnim stožerom civilne zaštite.
"Pripremili smo prijedlog protokola koji u ovom trenutku mi u Ministarstvu poljoprivrede smatramo mogućim. No, puna je odgovornost i puno znanja na Nacionalnom stožeru pa ćemo pričekati još nekoliko sati da vidimo kakva će biti konačna odluka", istaknula je Vučković.
Pozvala je hrvatske građane da služeći se svim kanalima, čuvajući svoje zdravlje i sigurnost, obrate pažnju na domaće proizvode "kojih ima, koji su kvalitetni, koji su certificirani i standardizirani i u koje je proteklih godina, uz pomoć EU sredstva, ali i uz nacionalne potpore uložen značajan novac".
Vezano uz propusnice za poljoprivrednike, jer je nedavnom odlukom o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka u pitanje dovedeno i nesmetano obavljanje poljoprivredne proizvodnje, rekla je kako su prije par dana uskladili protokol za izdavanje propusnica OPG-ovima kao fizičkim osobama.
Poljoprivrednici, propusnice će izdavati Ministarstvo u suradnji s Nacionalnim stožerom
Za propusnice su nadležni županijski civilni stožeri, no dogovoreno je da u tome sudjeluje i pomažu službe na terenu Ministarstva poljoprivrede u više od 100 ureda, kazala je Vučković.
Istaknula je kako je Ministarstvo objavilo kontakt telefone, obrazac i formu, a zahtjevi za propusnice zaprimaju se putem e-maila, telefonom ili web forme, ali i u uredima. Dolaske u urede nismo zabranili, ali poštujemo upute epidemiologa i Nacionalnog stožera civilne zaštite, rekla je Vučković.
"Situacija se prilično uhodava i primamo velik broj zahtjeva", naglasila je.
Poljoprivrednih gospodarstava u Hrvatskoj je oko 170 tisuća, od čega 97,5 posto čine obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG), rekla je.
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Ministrica poljoprivrede Marija Vučković Mali poljoprivrednici Zatvaranje tržnica
593
Damir Senjan
prije 12 sati
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 12 sati
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 12 sati
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.
Marijan Pavliša
prije 5 godina
Poštovanje gospodo seljaci! Pomoć za gospodarstvenike evo kreće prvi dio a priprema se i drugi dio. Od 170 000 malih opg -a malo tko je u sustavu PDV. Na sav repromaterijal plaćamo PDV a pošto nismo u sustavu ni na koji način ne možemo povratiti makar mali dio, dok veliki putem prijeboja povrate sav pdv. Dakle jakom gospodarstvu daje se još više. Tržnice, restorani su zatvoreni, naša roba propada jer ne možeš preko noći naći kome ćeš prodati i još teže naplatiti svoj teškom mukom uložen trud, ali kamione krcate strane robe prati Hrvatska policija pod plavim svjetlima, da ne bi netko stao pred kamion i pitao za kojeg političara vozi. Kažu priprema se interventni otkup poljoprivrednih proizvoda. Kako pobogu interventni otkup naših Hrvatskih proizvoda kad nemamo dovoljno svoje hrane!? Po meni bi prvo trebalo otkupiti svu domaću robu a onda interventno uvesti pod plavim rotirkama! Da ne zaboravim, hoće li biti interventne pomoći malim mahom starijim poljoprivrednicima opg da lakše prebrode ove nedaće koje su nas snašle po tko zna koji put?
Đuro Japaric
prije 5 godina
Poslao sam zahtjev za propusnicu za rad na opg , odgovora nema ! U subotu idem na OPG , bez propusnice , ako ju ne dobijem , a ministar policije neka to objasni svojoj kolegici !