Pretraga tekstova
Mehanizacija
Oprema i dijelovi
Poljoprivredna zemljišta
Poljoprivredni proizvodi
Radna mjesta
Sadni materijal
Usluge i ostalo
Zaštitna sredstva i gnojiva
Zaštitna sredstva
Gnojiva
Biljne vrste i sorte
Stočarstvo
Baza proizvođača
Isplaćene potpore
Tržište
Vremenska prognoza
Agencija za poljoprivredno zemljište priprema četiri pilot projekta za komasaciju na području četiri županije, a očekuje se da će se s njihovom implementacijom krenuti iduće godine.
Agencija za poljoprivredno zemljište priprema četiri pilot projekta za komasaciju na području četiri županije, a očekuje se da će se s njihovom implementacijom krenuti iduće godine, kazala je u srijedu ravnateljica te agencije Blaženka Mičević na međunarodnom stručnom skupu o komasaciji.
Riječ je o pilot projektima na području Ličko-senjske, Istarske, Međimurske i Virovitičko-podravske županije. "Plan je bio da se ove jeseni ide pred Vladu s programima za komasaciju, no to nije uspjelo jer Ministarstvo graditeljstva još nije Agenciji dostavilo granice građevinskog područja u digitalnom obliku i to se još čeka", kazala je Mičević.
Komasacija poljoprivrednog zemljišta nudi nove mogućnosti za poljoprivredu!
Komasacijom se male i usitnjene površine sjedinjuju u veće i uređenije, uređuju putne i kanalske mreže te sređuju stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu. Komasacija se provodi radi okrupnjavanja posjeda i katastarskih čestica u veće i pravilnije radi njihova ekonomičnijeg iskorištavanja, stvaranja povoljnijih uvjeta za razvoj poljoprivredne proizvodnje, izgradnje poljoprivrednih puteva, vodnih građevina za melioraciju.
Mičević je istaknula je da komasacija pruža nove mogućnosti za poljoprivredu, ali i napomenula da Hrvatska zaostaje po tome u odnosu na druge zemlje, jer se ona 24 godine nije provodila. "Ipak, pozitivno je što konačno imamo zakonski okvir na temelju kojeg se konačno može provoditi komasacija", navela je.
Cilj komasacije je pridonijeti razvoju poljoprivrednog sektora i održivog ruralnog razvoja. "Nema razvoja bez sređenog zemljišta, nema investicija bez sređenog zemljišta", kazala je Mičević napominjući kako komasacija nije otimanje zemljišta već integrirani proces koji stvara povoljnije uvjete za poljoprivrednu proizvodnju, povećava konkurentnost poljoprivrednika, poboljšava ruralni okoliš, stvara osnovne uvjete za navodnjavanje itd.
U Hrvatskoj, kako je rečeno, prevladavaju mali i usitnjeni poljoprivredni posjedi koji ne pružaju zadovoljavajuće uvjete za uspješnu i rentabilnu proizvodnju, a način na koji bi se takvi problemi smanjili i eliminirali je komasacija. Sredstva potrebna za izvršenje komasacije osigurana su u državnom proračunu (12 milijuna kuna godišnje) te u Programu ruralnog razvoja (32 milijuna eura do 2020.), kazala je Mičević napominjući da vlasnici i posjednici poljoprivrednog zemljišta neće snositi troškove postupka komasacije.
Foto: pixabay.com
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Blaženka Mičević Komasacija Poljoprivredno zemljište Pilot projekti Program Okrupnjavanje Ekonomično iskorištavanje Zakonski okvir Troškovi Investicije
Autorica
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Možda te još zanima
Izdvojeni tekstovi
Izdvojeni oglasi
KLUB
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje.
Stjepan Žunac
prije 4 godine
pagora23 upravo tako, meni osobno komesacija nije potrebna jer sam kupovao zemljište i sam se okrupnio tamo gdje sam JA htjeo, a sada će oni to doći i meni mijenjati jer nekome tipa "todorić" želi baš moju zemlju pa će mene izvlastiti sa moje djedovine te dodijeliti mi više puta lošiju zemlju ali "na jednom" mjestu.
Ja sam svoju okrupnio u 4 table i mene ne zanimaju nikakve malverzacije toga tipa komesacije.
Đuro Japarić
prije 4 godine
Pita se i vlasnike , ako su živi !
Režim u Zagrebu u 24 g RH nije izmijenio zakone koji omogućavaju USITNJAVANJE zemljišta ;
1. Zakon o nasljeđivanju ,
2. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima .
U Beogradsko - Zagrebačkom Zakonu o nasljeđivanju nije obvezujuće pokretanje ostavinskog postupka pa se puno zemlje vodi na umrlim vlasnicima u iseljeničkoj državi kao što je RH !
Isto smeće omogućava vlasniku da OPORUKOM za života površinski smanji imanje i usitni , pa ti tako pagora 23 mogu oporukom ostaviti 1 parcelu !
Nasljednici za života nasljeđivanjem mogu imanje nasljeđivanjem površinski smanjiti i usitniti !
Zakon o vlasništvu je isto smeće , nema maksimuma , a omogućava da ako gospođa Mičević ima 151 parcelu da po 1 proda svakom budućem zastupniku takozvanog Hrvatskog sabora .
Gospođi Mičević tupamarosi u Zakonu o poljoprivrednom zemljištu NISU osigurali mogućnost da OKRUPNI državne parcele koje se dodiruju ; RH 1 , RH 2 , RH 3 na način da njezina Agencija može predložiti da se napisane 3 parcele spoje u JEDNU !
Tako je to kada u Saboru i Vladi nemamo predstavnike koji poznaju probleme u poljoprivredi !
pagora23
prije 4 godine
Ako sam dobro razumio vlasnike zemlje se tu ništa ne pita i oni nemaju mogućnost odbiti ove potencijalne malverzacije jer agencija odlučuje samostalno?