Pretraga tekstova
OPG-ovi dominiraju u strukturi poljoprivrede EU-a u pogledu broja gospodarstava, doprinosa zapošljavanju u poljoprivredi te u manjoj mjeri, površine zemlje i vrijednosti proizvodnje
U Europskoj uniji je 2020. godine zabilježen broj od 9,1 milijuna poljoprivrednih gospodarstava, od kojih se velika većina, procijenjenih 93 posto može klasificirati kao obiteljska. Kako navodi Eurostat, riječ je o gospodarstvima pod obiteljskim upravljanjem gdje 50 posto, a često čak i više, poljoprivredne radne snage osiguravaju članovi obitelji.
OPG-ovi dominiraju u strukturi poljoprivrede EU-a u pogledu broja gospodarstava, doprinosa zapošljavanju u poljoprivredi te u manjoj mjeri, površine zemlje koju obrađuju i vrijednosti proizvodnje koju ostvaruju.
Gotovo šest od deset gospodarstava (oko 57%) vodili su vlasnik imanja i članovi obitelji. Na 36 posto OPG-a obiteljski rad činio je najmanje 50 posto ukupnog rada.
Zauzimala su većinu korištene poljoprivredne površine u 2020. (oko 61 posto, odnosno 157,4 milijuna hektara), većinu ukupne poljoprivredne radne snage (gotovo 78 posto), većinu grla stoke (gotovo 55%) i standardni output (oko 56%).
Iako su gospodarstva koja nisu obiteljska činila samo oko 7% od ukupnog broja u EU-u 2020., činila su mnogo veće udjele u količini zemljišta koja se koriste za poljoprivrednu proizvodnju (oko 39%), ukupne radne snage (oko 22%), grla stoke (oko 45%) i otuputa (oko 44%).
OPG-ovi su predstavljali najmanje 80 posto svih poljoprivrednih gospodarstava u svim zemljama EU, osim u Estoniji (65%) i Francuskoj (58%).
Zemlje EU s njihovim najvećim udjelom bile su Grčka, Rumunjska i Poljska (sve s oko 99% udjela).
U Hrvatskoj je taj udio oko 96 posto.
Tagovi
Obiteljska poljoprivredna gospodarstva Statistika Eurostat EU poljoprivreda Zapošljavanje Poljoprivredno zemljište
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Sretan Dan žena!
Marta Radić
prije 1 godinu
Opg-ovi su samo za statistiku važni , sve drugo ide manjini...zemlja , fondovi , poticaji i dr.
SASA FRANIC
prije 1 godinu
lazni prikaz. prikazite koliko zemljista i stoke i ostaloga posjeduju OPGi sa samo clanovima, a koliko posjeduju ovi drugi. OPG otvaraju tko bilo i tako se dobiju brojevi i kolicina clanova. ali to nije da oni posjeduju poljoprivedni resurs, sto je zemljiste ili stoka...
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Većina hrvatskih OPG su za MUZEJ , mala površina , usitnjenost parcela , veličina okućnica i gospodarskih zgrada . Tu ima kvalitetnih proizvoda ,ali ne bitnih za šire tržište !
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Kako i navodi Slobodan,medalja uvijek ima dvije strane.
slobodan rajić
prije 1 godinu
Statistika je varljiva Kod nas "OPG-i" čine 95 % poljoprivrednih gospodarstava (plavo u tabeli), a 5% žutih iz tabele prima 95 % poticaja !? i to nikome nije problem