Komentatori izražavaju nepovjerenje u institucije i traže strože kontrole, odgovornost i promjene sustava kako bi se spriječile zlouporabe i osiguralo da potpore dobivaju stvarni poljoprivrednici.
Agroklubovi čitatelji u komentarima na portalu, ali i na Facebooku, vezanim uz tekst o tome da je u središtu istrage o potporama koju je pokrenuo Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) te uhićena 21 osoba diljem Hrvatske kao i zaposlenik APPRRR-a jasno su izrazili svoja stajališta.
U komentarima uglavnom tvrde da je sustav potpora i upravljanja poljoprivredom opterećen korupcijom, nepravednim kontrolama i birokracijom, zbog čega pošteni proizvođači teško opstaju dok dio sredstava odlazi onima koji ne proizvode stvarno.
U središtu istrage o potporama i bivši zamjenik ravnatelja APPRRR-a
Istodobno izražavaju nepovjerenje u institucije i traže strože kontrole, odgovornost i promjene sustava kako bi se spriječile zlouporabe i osiguralo da potpore dobivaju stvarni poljoprivrednici.
Damir smatra kako je krađa koja se događa danas nadmašila sve ono što se viđalo tijekom Domovinskog rata, naglašavajući da potpore često primaju ljudi koji uopće ne znaju što im raste na poljima.
Postavlja se pitanje postoji li uopće netko na vlasti tko ne krade, ističe Marta, naglašavajući kako novca za poticaje nema jer se on izvlači na sve strane dok branitelji gledaju pljačku države.
Jedan korisnik pita se zašto mali proizvođači koji ne koriste EU fondove moraju plaćati visoke doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, nazivajući takav sustav apsurdnim.
Mito i korupcija postali su "nacionalna imena", upozorava Đuro dok opisuje borbu s birokratskim "Berlinskim zidovima" i nedostatak natječaja za državnu zemlju unazad dva desetljeća.
Krave se ne muzu u AGRONET tablicama: Svaki formular više je jedan mljekar manje u sustavu
TinkiVinki oštro kritizira "stručnjake" iz ureda koji nikada nisu vidjeli kravu, a seljake proglašavaju nesposobnima, dodajući kako se ekološka poljoprivreda pretvorila u čisti kriminal.
David najavljuje prijave europskim istražiteljima (EPPO) zbog sumnje u korumpiranost kontrolora koji se poljoprivrednicima smiju u lice dok lažno prikazuju korov kao plemenite kulture.
Sličan ton prevladava i u komentarima na Facebooku. Mato tako primjećuje da dobar dio isplaćenih poticaja nikada nije bio povezan sa stvarnom poljoprivrednom proizvodnjom.
Mali proizvođači ne mogu preživjeti u sustavu gdje veliki kradu, naglašava Boki, dok stvarne proizvodnje gotovo i nema, dok Neven ističe nepravdu prema kojoj oni koji pošteno rade, sade i hrane stoku najteže dolaze do zasluženih sredstava.
Uhićeni poljoprivrednik u istrazi o potporama je četvrti najveći proizvođač soje u Hrvatskoj
Jasmin se žali da se male OPG-ove maltretira i kažnjava za svaku sitnicu, dok se onima koji kradu na veliko ne događa ništa, a Mato duhovito primjećuje da vjerojatno nije znao za sumnjive zarade jer ne provodi vrijeme po birtijama, pa mu sve to promiče.
"Postoji li u današnjoj državi ijedna stvar koja se obavlja na pošten način?", pita se Zoran, dok Denis smatra da u sustavu leži golemi kriminal koji proizlazi iz izravne sprege korisnika poticaja i onih koji bi trebali biti časni službenici.
A što vi mislite? Uključite se u raspravu komentarom ispod teksta
Sandy predlaže detaljno pročešljavanje općina jer se novcem iz fondova, kako kaže, gradi luksuz i kupuju strojevi bez veze s poljoprivredom.
Postoji jako puno onih koji primaju novčana sredstva, tvrdi Damir, a da pritom nisu zasadili niti jedno jedino zrno, dok Slađan poručuje da bi svi koji su sudjelovali u ovakvim mutnim radnjama trebali završiti u zatvoru.
Vesna predlaže da se iz dokumentacije izdvoje pošteni poljoprivrednici i da im se vrati sve što su nepravedno morali platiti, dok Valentina smatra da bi poticaje trebalo potpuno ukinuti jer ih ionako dobiva “lopovska banda” koja poljoprivredu nije ni vidjela.
Ogorčenje izražava i Dalibor jer unatoč tome što radi po pravilima dobiva samo stalne kontrole, ali nikada i subvencije.
Darko traži da se svima koji su se nezakonito okoristili odmah blokira imovina i da se sudi po zaslugama, a Drago pesimistično zaključuje kako će na kraju vjerojatno ispasti da za ovakvo stanje nitko nije kriv.
Danijel kratko i jasno rezimira cijelu situaciju kao djelovanje teške mafije.
Naslovna fotografija: Shutterstock/sima/printscreen
Tagovi
Autor
Damir Senjan
prije 1 mjesec
Đuro Nemoj me vuči za jezik oko satelita🤣🤣🤣🤣, imamo maglu od satelita koji sve vidi a ništa nevidi pa ti trebaju gtf slike. Ima i avion koji leti i snima, ali pitanje koju Tusku apprrr sapunicu po poljima snima ili snima gdje ko kaki u kukuruzu. Pa nije bez veze nastala pjesma POLJOPRIVREDNIK 😂😂😂
Stari S
prije 1 mjesec
Ruralni razvoj je uništio selo i malog poljoprivrednika, budite iskreni svi koji komentirate pa odgovorite, koliko je obitelji obrađivalo zemlju prije EU i ruralnog razvoja, kod nas skoro cijelo selo a danas dva, tri velika poljoprivrednika i nekolicina onih koje će ti veliki za par godina " pojesti za doručak"!?
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
U čemu je problem ? Imamo satelitski nadzor , kontrolu na terenu , dodatne fotografije i ja tu NE MOGU NIŠTA MULJATI I DA HOĆU ? Drugi je problem o čemu govori Sandy ! Pa PLENKOVIĆ iz EU BACA NOVCE U MRTVE KAPITALE koje bi mogao opisati JOSIP KOZARAC , koje neće imati ni tko održavati ! A taj Plenković je od 2018 dopustio dvije izmje Zakona za državnu zemlju , kojega uz LOKALNE vlasti KRŠI i ministar , članak 55 , stavk 9 IZMJENA 2022 !
TinkiVinki
prije 1 mjesec
🤭🤭🫣🫣🫣 uvjek je tako bilo !
Damir Senjan
prije 1 mjesec
TinkiVinki Starost mi pojele ležajeve, e da sam žensko što bi podmazivao, to bi vječno trajali ležajevi. Kako jednom reče jedna žena u autobusu kad ja još išao u školu. Stara jesam ali nisam još za baciti, stara koka masna juha🙊🙊😂 e takvi nama ležajevi trebaju kad se na polju ovoliko praši a nije krumpirova zlatica, da je Tinki praši a ona svira harmoniku 🤣🤣🤣🤣🤣
I l
prije 1 mjesec
za nas koji nemogu do eu , zupanijskih natjecaja treba ukinut opg placajne mirovins.zdrastveno da si ljudi mogu s tim novcima kupit rabljenu opremu ovako smo ljudi drugog reda
TinkiVinki
prije 1 mjesec
Damire totmas ti pojela ležaje,previše tjeraš a malo mažeš!🤣🤣🤣
Damir Senjan
prije 1 mjesec
SASA Poslije svega ovoga, što ovih dana izlazi u javnost više neznam. Umoran ko konj, na sutra ponovo na put po djelove. Neko nam korumpirao strojeve ove godine da se svaki čas nešto trga😂, novci samo odlaze na popravke, najviše na ležajeve.
SASA FRANIC
prije 1 mjesec
Damir Senjan, podobni prsti imaju u Ruralnom razvoju, kako sam i ja i rekao. a u sutavi potpora nema nikakvih stranackih ili drugih prstiju. tu je sve jasno i sve se kontrolira. i po meni sutav je jako dobar. samo sto bi moglo biti malo vise da prati inflaciju.
Damir Senjan
prije 1 mjesec
SASA Ma isplatili su maxsimum po potpori, ovisi kako kome. Ali da bi potpore trebale biti veče to bi trebalo ali ne mogu biti veče jer su razdjeljene kud netreba. Dok smo se mi mnogi dobro oprašili na poljima prašinom pomješanom sa umjetnim mnogo njih je otišlo na tuđu muku samo podnjeti zahtjev, na ni traktori nam se od prašine nevide koje su boje. Da ih pitaš čime su naprimjer oprskali suncokret prije nicanja ni to nebi znali, ili koja doza Kobana 600 ide na hektar a piše na uputi. Da bi moglo bolje može samo agencije nezmiju imati stranačke prste. Evo proči će 15.5 uskoro pa neka zaposlenici u podružnicama idu malo na zasluženi odmor u prirodu, ako može Ministar ili Niko obilaziti opg-eove i pitati bar kako ste, dali uspjeli sve odraditi, dali što trebate. Da se i oni malo odmaknu od računala koja su štetna za zdravlje i prošetaju prirodom. Pa to je jedne godine napravila Selekcijska, nisu došli u kontrolu i čačkati po papirima več da porazgovaraju sljudima na terenu i maknu iz zatvorenoga prostora jer i njima bilo papirologije preko glave. Baci računalo i papire, druži se sa onim koji te hrani.
SASA FRANIC
prije 1 mjesec
sustav potpora je dobar jer je prepiska od nekih pametnijih sustava, iz perioda dok EU jos nije postala ljevicarska kaljuza. jedino je u HR problem sustav Ruralnog razvoja, jer se natjecaji postave da zakonito pogoduju odredjenima. iance sustav je jako dobar, ali problem je jos sto bi potpore trebalo povecati. inflacija je svugdje samo se u poljoprivredi ne povecavaju davanja.