Povećani izvoz iz Kanade, Jordana i Laosa proširio je ponudu i snizio cijene, dok Rusija i Bjelorusija povećavaju isporuke u Aziju i Južnu Ameriku, stvarajući pritisak na smanjenje proizvodnje
Globalna opskrba potašom vraća se na razine prije rata u Ukrajini. Očekuje se da će globalna proizvodnja ove godine doseći 73 milijuna tona, uz ruski izvoz od 12-13 mil. t i bjeloruski od 10 mil. t.
Zaobilazeći zapadne sankcije, Rusija i Bjelorusija povećavaju isporuke prema Aziji i Južnoj Americi, što stvara pritisak na smanjenje proizvodnje, prenosi Reuters. "Ruski izvoz naglo je pao nakon početka rata u Ukrajini zbog financijskih i logističkih izazova, ali ti su problemi ublaženi", izjavila je Julija Campbell iz agenciji za cijene roba Argus.
Povećani izvoz iz Kanade, Jordana i Laosa dodatno je proširio globalnu ponudu i snizio cijene, te potaknuo strah od prekomjerne ponude. Iako proizvođači poput njemačkog K+S izražavaju optimizam zbog rasta potražnje i stabilizacije cijena analitičari upozoravaju da će ih obilna ponuda ograničiti te umanjiti zaradu. Kako kažu, blagi rast potražnje očekuje se tek 2025. godine.
"Mislim da ne možemo očekivati bilo kakve premijske cijene kao rezultat globalnog pomaka u opskrbi i trgovini", rekao je analitičar Morningstara, Seth Goldstein. Iako je kanadski udio u globalnoj trgovini potašom porastao 2022. godine, cijene su od tada pale ispod 300 dolara po toni, s vrhunca od 1000 dolara sredinom 2022.
"Vjerojatno smo blizu operativnih troškova proizvodnje, što bi moglo prisiliti neke kompanije da smanje proizvodnju", rekao je analitičar Rabobanka Paul Joules. Primjerice, kanadski Nutrien obustavio je planove za povećanje proizvodnje u kolovozu, pozivajući se na tržišne uvjete.
Nakon napuštanja Crnomorskog sporazuma o izvozu žitarica, Rusija je povećala isporuke potaše prema Kini i Indiji novim željezničkim rutama, što je potaknulo potražnju u jugoistočnoj Aziji i Južnoj Americi, izjavio je Seth Goldstein iz Morningstara.
U isto vrijeme, bjeloruski izvoznici preusmjerili su teret iz baltičkih luka na ruske, nudeći potašu po nižoj cijeni. U međuvremenu, švicarska grupa proizvođača gnojiva EuroChem proširuje svoje pogone u Rusiji.
Pad cijena poboljšao je dostupnost nekih žitarica i uljarica, izjavila je konzultantica za gnojiva iz Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO), Delphine Leconte-Demarsy.
"U SAD-u, potaša je još uvijek skuplja nego prije rasta cijena, ali to je nadoknađeno relativno višim vrijednostima usjeva", rekla je Leconte-Demarsy. Dodala je da su lokalni poljoprivrednici različito pogođeni ovisno o logističkim troškovima i tečajnim razlikama.
U Kini je dostupniji nego prije, ali slabo tržište riže ograničava njegovu upotrebu za taj usjev dok su u Brazilu cijene vraćene na razinu iz 2019. Očekuje se da će "zategnuto" tržište održavati vrijednosti ispod povijesnog prosjeka, izjavio je Joules.
Tagovi
Autor
151