Pretraga tekstova
Uz rajčicu, pozitivan trend rasta u skupini povrća zabilježen je kod bijelog i crvenog kupusa koji bilježe rast od 9.708 tona, paprike s povećanjem od 2.717 tona te cikle čija je proizvodnja narasla za 1.646 tona, napominju iz DZS-a.
Hrvatska poljoprivredna proizvodnja zabilježila je u 2025 godini mješovite rezultate s izrazitim oscilacijama u prinosima povrća i voća, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.
Najveći pobjednik ovogodišnje sezone je rajčica, čija se proizvodnja u usporedbi s prethodnom godinom povećala za čak 28.451 tonu, dosegnuvši ukupno 75.135 tona.
"Uz rajčicu, pozitivan trend rasta u skupini povrća zabilježen je kod bijelog i crvenog kupusa koji bilježe rast od 9.708 tona, paprike s povećanjem od 2.717 tona te cikle čija je proizvodnja narasla za 1.646 tona“, napominju iz DZS-a.
Poljoprivrednici su također ubrali više salate, cvjetače i brokule te poriluka u odnosu na 2024. godinu.
S druge strane, sektor povrća suočio se i s osjetnim padovima, pri čemu je najviše podbacio grašak za svježe zrno i mahune s manjkom od 4.065 tona. Smanjena je i proizvodnja mrkve za 1.831 tonu, lubenica za 1.528 tonu, te dinja za 1.503 tone. Negativne rezultate bilježe i grah, luk, češnjak te krastavci i kornišoni.
"Ovi podaci ukazuju na izazovnu godinu za uzgajivače korjenastog i mahunastog povrća, dok su kulture poput rajčice i kupusa dominirale tržištem“, ističu iz DZS-a.
U voćarstvu je situacija podjednako dinamična, a najviše zabrinjava pad proizvodnje jabuka za 8.745 tona. Ništa bolja situacija nije ni kod koštičavog voća; šljive su zabilježile pad od 4 825 tona, višnje 3 837 tona, dok su breskve i nektarine pale za 975 tona.
Gotovo 10 posto više površine pod ozimom pšenicom - kako stoje druge ratarske kulture?
Manji urodi zabilježeni su i kod krušaka, lješnjaka, trešanja, marelica, smokava i oraha. Kontrast ovim negativnim brojkama čine mandarine koje su ostvarile ogroman skok u proizvodnji od 15.976 tona, čime je njihova ukupna proizvodnja u 2025. dosegla 46.651 tonu. Jagode su također zabilježile blagi oporavak s rastom od 211 tona.
Proizvodnja maslina pretrpjela je značajan udarac, pavši s 54 414 tona u 2024. na svega 33 732 tone u 2025. godini. Nasuprot tome, vinogradari imaju razloga za slavlje jer je proizvodnja grožđa porasla za 23.237 tona.
Ukupno je proizvedeno 121.499 tona grožđa, uz prosječni prirod od 1,4 kilograma po trsu, što je značajno više u odnosu na lanjskih 1,1 kilogram po trsu.
Autor
Više [+]
Novinar i urednik s više od dvadeset godina iskustva u tiskanim i digitalnim medijima, na radiju i televiziji.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Eto Maja Celing rezultata hladno prešanoga suncokretovoga ulja Sorte Lidea Armonica. Malo me i sram ovo objaviti pošto ga nismo stigli izfiltrirati da bude čisto, POJELI ga na brzinu. Hladno prešano suncokretovo ulje je uuhhuuu daleko masni... Više [+]
Eto Maja Celing rezultata hladno prešanoga suncokretovoga ulja Sorte Lidea Armonica. Malo me i sram ovo objaviti pošto ga nismo stigli izfiltrirati da bude čisto, POJELI ga na brzinu. Hladno prešano suncokretovo ulje je uuhhuuu daleko masnije od kupovnoga. Može se i pržiti ali za salate daje poseban okus, ali ponovo ga moraš razrijediti sa kupovnim nismo naučeni na nešto tako masno. Ja sam bio pokusni kunić da se vidi zdravstvena ispravnost ali kad ti jezičinu zamasti to se sa ničim cijeli dan ne može odmasti iz usta. Za alkoholom neznam jer nepijem. Može se reči prava delikatesa DOMAČE JE DOMAČE zbog toga i jesam svaki dan u obilasku suncokretovih polja nešto predivno za vidjeti, pomirisati a kasnije čemo vidjeti koliko će se cijediti kod kuče.
Damir Senjan
prije 4 dana
Vedrane Ono kada ideš u nešto bar za ovaj tu moj malo hladniji kraj, vegetacijski kasniji, pa i zemlje drugačije tada treba ići na ono sjeme gdje Više [+] sunce prži a kod mene to bolje podnosi, Osječki institut oni imaju to što nama ovdje treba. U principu morao bih zvati, nekada su imali odličan tvrdunac fao 303 i polutvrdunac fao 505 kataloški to sjeme nevidim ali ga sigurno imaju na institutu. Bili su odlični za kukuruzno brašno i paletu, a ja sačuvao kameni mlin, nisam ga nikome htio prodati poslije kako me udario srčani, samo ga treba dobro očistiti i poklepati, pa ponovo u biznis + i integralno brašno.
Damir Senjan
prije 4 dana
Vedran Stapić Tada nije valjda bilo toliko sorti, danas ono što pišu kad prodaju sjeme, piše i koji je postotak ulja. Naprimjer kod Lidea Armonika je Više [+] pisalo 51-55% ulja, mjerili smo 3 kg treba za litru. Vidjet čemo kako će biti kod Surimi CL ipak je to Slavonac sjeme, to bi trebalo mastiti😂. Prijatel jedan ima LG, drugi ima Pionir, valja isprobati posebno svaku sortu, a tada i mix da se vidi i boja ulja, da se vidi i koja je razlika. Ali po mom ako je domače tu masnoča nebi trebala biti upitna možda jedino koliko kg u jednu litru. Ali ponovo mnogo islativije i bolje nego kupovno. Ono što gledao u recenzijama pokusna polja Rusija, Ukraina, Rumunjska na youtubu Lidea ima veliku različitu paletu sjemena. Onaj veliki problem za moj kraj previliki cvjetovi, i ako predjesen udari velika vlaga zraka tada ga napadne bolest bjela trulež, trune glava cvijeta od sredine prema rubovima latica i moraš ga prijevremeno skidati sa polja a vlaga mu još i oko 30%, pa tada ako nemaš sušaru, lopata i na betonu mješaj da se posuši prirodno. Ja sam se opekao na tome prošle godine. Nezaboravno😂
Vedran Stapić
prije 5 dana
Prije 20-ak godina uljara Čepin proizvodila je Olisan, hladno prešano ulje suncokreta. Vrhunski proizvod, salatno ulje kako Maja sugrerira, ali čini Više [+] se prije vremena. Tržište tada nije bilo spremno. Ostalo mi je u glavi da je za litru trebalo cca 9 kila sjemenki.
Damir Senjan
prije 5 dana
Maja Celing to mi napisala isto jedna žena da kupuje negdje kod Vinkovaca. Ovo je tek učenje o prešanju 😂 prvu turu smo malo zeznuli, nešto probali Više [+] pa imalo okus na karamel ulje. Učiš dok si živ. Šteta kikiriki mi nije niknuo da i njega isprobam.
Maja Celing Celić
prije 5 dana
Bravo! Mi koristimo Vinkovačko hladno peešano. Ima taj poseban miris i okus, ali vec nam je par godina normalno i u slatama i kod dinstanja, Više [+] prženja... s tim da mi koristimo i puno maslinovog pa kombiniramo.