Pretraga tekstova
Rat u Ukrajini doveo je do naglog rasta cijena, a EU industrija uvelike ovisi o plinu ruskog podrijetla, ali i bjeloruskim sirovinama
Potrošnja mineralnih gnojiva (dušika i fosfora) u poljoprivrednoj proizvodnji u EU iznosila je 10,9 milijuna tona u 2021., što je u usporedbi s 2020. pad od 2,2 posto, a u odnosu na vrhunac 2017. pad od 6,4 posto, podaci su koje je objavio Eurostat.
Potrošnja onih na bazi dušika procijenjena je na 9,8 mil. t u 2021., što je u odnosu na 2020. smanjenje od 2,0%, i predstavlja stopu sličnu kratkoročnom trendu zabilježenom od 2017. Međutim, tijekom srednjeg razdoblja, ukupna potrošnja dušičnih gnojiva vratila se na razinu sličnu onoj od desetljeća prije.
Bila je najveća u zemljama koje su glavni EU poljoprivredni proizvođači. Francuska (2,0 mil. t), Njemačka (1,3 mil. t), Poljska (1,0 mil. t, podaci iz 2020.) i Španjolska (1,0 mil. t) su predstavljale polovicu ukupne potrošnje u EU-u.
Kada je riječ o fosfornim, ona je 2021. iznosila 1,1 mil. t što je pad od 3,8% u odnosu na razinu iz 2020.
Najviše su korištena u Francuskoj, Španjolskoj, Poljskoj, Rumunjskoj, Italiji i Njemačkoj, a ovih pet zemalja predstavljaju gotovo tri četvrtine ukupne potrošnje u EU.
Eurostat u svom priopćenju napominje da je, iako još uvijek nema dostupnih podataka za 2022., vojna agresija na Ukrajinu i primjena sankcija Rusiji dovela do naglog rasta cijena gnojiva, što će vjerojatno utjecati na njihovo korištenje u poljoprivredi EU.
Naime, industrija gnojiva na bazi dušika u EU-u uvelike je ovisila o plinu ruskog podrijetla. Osim toga, Rusija i Bjelorusija bile su ključni igrači u svjetskoj proizvodnji fosfata i kalija.
Tagovi
Umjetno gnojivo Potrošnja Pad potrošnje Cijena gnojiva Najveći potrošači Rat u Ukrajini
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Dudina
prije 1 godinu
Za sva poskupljenja je kriv rat u Ukraini?? Nije nama kriv rat u Ukraini nego sankcije koje smo sami sebi nametnuli