Pretraga tekstova
Ondje je više od godinu dana zabilježena konstantno niska količina oborina. To je, u kombinaciji s iznimno suhom i toplom kasnom zimom i proljećem uzrokovalo jaku sušu u regiji. Ljeto donosi nove opasnosti
Velika suša pogodila je zapadno Sredozemlje, gdje je smanjena vlaga u tlu i tokovima rijeka zbog čega biljke i usjevi zaostaju u razvoju tijekom ključnih faza u vegetaciji, pokazalo je novo izvješće o suši JRC Globalnog opservatorija za sušu pri Službi za upravljanje izvanrednim situacijama Copernicus.
Ondje je više od godinu dana zabilježena konstantno niska količina oborina. To je, u kombinaciji s iznimno suhom i toplom kasnom zimom i proljećem uzrokovalo jaku sušu u regiji, a ljeti se može očekivati daljnji porast temperatura.
Između svibnja 2022. i travnja 2023. temperature u sjevernom Maroku, Alžiru, južnoj Španjolskoj, južnoj Francuskoj i sjevernoj Italiji bile su do 2,5°C, a ponekad i 4°C više od prosjeka. Dugotrajni i intenzivni toplinski valovi pridonijeli su ovim rekordima.
Uvjeti u kasno proljeće 2023. bili su gori od onih 2022., kada je u Europi bila prisutna teška do ekstremna suša koja je utjecala na vodne resurse, poljoprivredu i proizvodnju energije.
Osim toga, pokazatelji JRC-a ukazuju na široko rasprostranjene niske vodotoke rijeka uzrokovane nedostatkom oborina. Španjolska se suočava s nestašicom vode, osobito u Andaluziji gdje su rezervoari na oko 25% svog kapaciteta.
Veći dio zapadnog Sredozemlja sada je pod uvjetima upozorenja i pripravnosti, što su dvije najteže razine.
Nedostatak vode značajno je utjecao na vegetaciju i usjeve, što je dovelo do odgođene sjetve i niskih prognoza prinosa. Ozbiljan vegetacijski stres koji je doveo do propadanja usjeva i manjih plodova, zabilježen je na Pirenejskom poluotoku (osim sjevernog Portugala), sjevernoj Africi i jugu središnje Francuske.
Prognoze prinosa u Magrebu dodatno su se pogoršale i znatno su ispod prosječnih razina. U Maroku, Alžiru i Tunisu vjerojatno neće niti doći do cvatnje žitarica. Na Pirenejskom poluotoku uvjeti suše su se pojačali i prognoze prinosa znatno su ispod vrijednosti iz 2022., a površine zasijane jarinama značajno su smanjene. Prema izvorima citiranim u izvješću, proizvodnja žitarica i stočarstvo najviše su pogođeni sektori u Portugalu.
Istovremeno, kiša je poboljšala uvjete na Balkanu, u Italiji, Francuskoj i Turskoj, a što bi moglo djelomično uravnotežiti loše izglede zemalja zapadnog Mediterana.
Ovo izvješće, na temelju trenutne situacije prognozira da bi situacija mogla postati još kritičnija ako se nastave temperature više od prosjeka i nedostatak kiše.
Znanstvenici JRC-a također napominju da bi u nadolazećem ljetu vodni resursi mogli dosegnuti kritično stanje, zbog čega je važno pomno pratiti situaciju, planirati i provoditi mjere upravljanja vodama i prilagodbe suši u regiji.
Tagovi
Ozbiljna suša Zapadni Mediteran Nedostatak oborina Visoke temperature Upozorenje Pripravnost Ugroženi usjevi
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
"Kiša je poboljšala uvjete na Balkanu"... malo je previše poboljšala uvjete,tako da je mnogima i prisjela.