Pretraga tekstova
Bilo je gnijezda većih od jednog metra u promjeru u kojima se smjesti i preko 1.000 jedinki stršljena, kaže Ivica Stojanović.
Gnijezda osa i stršljena mogu biti smještena u prirodnim šupljinama na drvetu, ali često i u objektima u neposrednoj blizini ljudi. Opasno je doći u kontakt s njima jer ubod ovih insekata može biti i fatalan, piše TopPress. Zbog toga, treba angažirati profesionalca, a jedan od njih je Ivica Stojanović iz sela Vučić kod Kragujevca u susjednoj Srbiji.
"Njihova gnijezda su napravljena od materijala sličnog papiru, a izgledom podsjećaju na saće pčela, uglavnom su na krovovima objekata, ali mogu biti i u starim bačvama, kacama, ali i betonskim blokovima. Nikada ne znate gdje se mogu zavući i zato treba paziti jer se slučajnim aktivnostima na imanju može njihovo leglo povrijediti i tada postaju izuzetno opasni", kazao je za ovaj medij Stojanović, koji je inače i upravitelj lovišta.
Svoje znanje uklanjanja ovih insekata stekao je certifikatom. Prvo gnijezdo skinuo je prije 15 godina i od tada ih je viđao na različitim mjestima i susreo se s nesvakidašnjim situacijama.
"Bilo je gnijezda većih od jednog metra u promjeru u kojima se smjesti i preko 1.000 jedinki stršljena", kaže ovaj Šumadinac koji je do sada uništio nekoliko stotina "kućica".
Mogu biti smještene i duboko u dimnjaku ili u stiroporu izolacije kuće, a najlakše mu je, kaže Stojanović, kad vidi gnijezdo i može mu lako prići. Na svaki zadatak ide u neophodnoj opremi; čizme, dvoslojni kombinezon, neprobojne rukavice, maska i naočale, otkrio je za Agroklub.
"Obično radim ujutro rano ili prije zalaska sunca, kada nisu aktivni. Prskam ih cipermetrinom, ali i koristim i talijanske sprejeve, radi sigurnosti. Samo skidanje je lako, leglo zatim stavim u vreću i spalim, da uništim ličinke", objašnjava Stojanović za naš medij i dodaje da pojedine kolege samo prskaju, ali se desi da matica i ličinke ostanu živi i nastave praviti problem.
"Ja radim kompletno uništavanje", napomenuo je naš sugovornik.
Nerijetko se događa da primijetimo stršljene oko kuće, a da je njihov "dom" na primjer u voćnjaku - udaljen i do 200 metara, dalje dodaje Ivica.
Preporuka je, kaže, budući da su aktivni do kasne jeseni da ljudi ne diraju sami gnijezda i da uvijek u blizini imaju tablete protiv alergije.
Tagovi
Ivica Stojanović Certifikat Ose Stršljeni Gnijezdo strešljenova
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka koja je svoju specijalnost pronašla u agro novinarstvu. U poslu i životu vodi se Nietzscheovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Jeste li ikada prerezali ili zagrizli jabuku i naišli na crva? Neki vjeruju da je to nepogrešiv znak prirodnog, ekološkog uzgoja. Međutim, je li doista tako? “Ako je u voću crv, znači da je prirodno!” tvrdnja je koju smo vjerojatno bar jeda... Više [+]
Jeste li ikada prerezali ili zagrizli jabuku i naišli na crva? Neki vjeruju da je to nepogrešiv znak prirodnog, ekološkog uzgoja. Međutim, je li doista tako? “Ako je u voću crv, znači da je prirodno!” tvrdnja je koju smo vjerojatno bar jedanput svi čuli. #FoodFacts
Crv i nepravilan izgled voća ne znači da su to ekološki proi...
Jeste li ikada prerezali ili zagrizli jabuku i naišli na crva? Neki vjeruju da je to...
Suzana Jović
prije 1 tjedan
Samo certifikat, ništa bez papira više...ili dobrog susjeda. 😀 Samo certifikat, ništa bez papira više...ili dobrog susjeda. 😀
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje