Pretraga tekstova
Posebno zabrinjava što su za 44,4 posto, na 26 tisuća hektara porasle površine na ugaru, stoji u analizi poljoprivrede u protekloj godini.
Privremeni podaci strukture poljoprivrednih gospodarstava u 2020. koje je objavio Državni zavod za statistiku kojima je obuhvaćeno 173.776 OPG-ova i oko 4.400 poslovnih subjekata, a uspoređeni s podacima posljednjeg istraživanja iz 2016., pokazali su da su koristila ukupno 863 tisuće hektara oranica i vrtova, što je za 2,2 posto manje nego u 2016.. U stočarstvu se, pak, bilježi porast broja svinja, ovaca i peradi, a pad broja goveda, navodi se u analizi tvrtke konzultantske tvrtke Smarter, specijalizirane za poljoprivredu i prehrambenu industriju.
"Smatramo negativnim korištenje 19 tisuća hektara manje nego je to bilo u 2016.", istaknuli su te dodali i kako ih posebno zabrinjava što su za 44,4 posto, na 26 tisuća hektara porasle površine na ugaru.
Ugar je, kako pojašnjavaju, obradivo zemljište na kojem se ne proizvodi poljoprivredna kultura niti vrši ispaša, ali se ono održava u stanju pogodnom za ispašu ili obradu te se može kositi, pri čemu se na ove površine dobivaju potpore.
U analizi se iznosi i kako je Agencija za plaćanja u poljoprivredi do kraja studenog prošle godine isplatila 6,8 milijardi kuna poticaja korisnicima svih mjera i programa, a očekuje se da će ukupno u 2020. biti isplaćeno 7 milijardi kuna.
Također se navodi da je Ministarstvo poljoprivrede najavilo kako i u 2021. nastavlja s dodjelom bespovratnih sredstava iz Programa ruralnog razvoja, čiji je glavni cilj povećanje konkurentnosti poljoprivrednih proizvođača i prerađivača, a korisnicima je na raspolaganju više od 2,4 milijarde kuna.
Indikativni plan 2021: Evo kad očekivati koji natječaj sljedeće godine
U analizi se ističe kako je iz planirane okvirne raspodjele opet vidljiva tendencija ulaganja u brojne mjere, od kojih se manje od polovine usmjerava na jačanje proizvodnje, a ostala sredstva su namijenjena socijalnim namjenama i jačanju ruralnih sredina (infrastrukture).
"Na žalost, dosadašnje trošenje na taj način nije pokazalo da se bitno utječe na jačanje poljoprivredne proizvodnje, a niti na očuvanje života na ruralnim prostorima. I dalje smo uvjereni da samo snažnim ulaganjem u proizvodnju i radna mjesta odnosno jačanje gospodarstva može zadržati stanovništvo na ruralnim područjima", ističu u Smarteru.
Osvrnuli su se i na pad deficita u robnoj razmjeni poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji je u devet mjeseci lani iznosio 758,8 milijuna kuna, što je pad od 26,6 posto.
Naime, izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u devet mjeseci lani iznosio je 1,7 milijardu eura, što je rast od 5 posto, a vrijednost uvoza bila je 2,5 milijardi eura, ili 7,3 posto manje.
U strukturi izvoza ništa se bitno nije promijenilo pa su i dalje najznačajniji proizvodi u izvozu žitarice, kažu.
Mišljenja su kako su pokazatelji trendova u vanjskotrgovinskoj razmjeni dobri, no treba uzeti u obzir da je pad uvoza prije svega rezultat otežanog međunarodnog protoka roba u prvom dijelu godine te smanjenja domaće, posebice turističke potražnje zbog pandemije.
Protekla godina pokazala - svaka kriza može biti i prilika za zaokret
Što se strukture vanjskotrgovinske razmjene tiče, naglašavaju kako ona pokazuje u kojim proizvodnjama nismo samodostatni, a čiji su proizvodi iznimno značajni u strukturi domaće i turističke potrošnje. Radi se o mesu, mlijeku, voću i povrću.
"Kriza nam je ove godine otvorila i priliku da razmislimo o načinu na koji proizvodimo i konzumiramo hranu te da se značajnije okrenemo domaćoj proizvodnji. Takav cilj trebao bi biti i sastavni dio Strateške vizije za poljoprivredu i jedan od strateških ciljeva u narednom desetogodišnjem razdoblju“, zaključuje se u analizi.
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Sretan vam svima Badnji dan ❤️
Damir Senj
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Pa tko bi mene probudio u 3 ili 4 ujutro da idem ispeči prasetinu. Ipak dolazim poslije ponoči tada uvjek ogladnim ali niti moja Više [+] Wumen nevoli da liježem na prazan želudac 🙊🙊😇😇. Malo se šalim, nesmijem na zimu zbog srca pa ovih dana ovako u zimsko doba prčkam dokasno u noč po računalu, isprobavajuči nove operativne sustave, Cromebooxs OS fleks i kako zaobiči na starim računalima onaj dio što će vas sve kočiti oko intalacije windows 11 zbog procesora. Tako da sam ovu noč instalirao windows 11 na računalo 9 god. staro a potrošio samo 56 eur da umetnem novi ssd disk a procesorski dio zaobišao u instalacijskome sustavu.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Leto, u Sopju je običaj od ranih jutarnjih sati peći pečenicu (od 3-4 ujutro) ☺️😘 jede se tek iza polnoćke Leto, u Sopju je običaj od ranih jutarnjih sati peći pečenicu (od 3-4 ujutro) ☺️😘 jede se tek iza polnoćke
Damir Senj
prije 2 tjedna
Auuuu 🫣🫣😋😋😋😋😋 odmah put Slavonija i to pješke na odojak, da se i ja malo zamastim 🙊 Auuuu 🫣🫣😋😋😋😋😋 odmah put Slavonija i to pješke na odojak, da se i ja malo zamastim 🙊
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Đuro Japaric
prije 4 godine
Zaposlene u Državnom zavodu za demagogiju ne brine što u Hrvatskoj postoji više stotina tisuća ha zašikarenog i zakorovljenog zemljišta ! Ne brine ih što ova kvazi državica zastupana po bagri zvanoj vlade , zastupnici , predsjednici rh od 1991 g prave cirkus sa podržavljenom zemljom ! Pa ako vam ugovor o zakupu istječe ove godine PRIJAVITE UGAR , jer nemate jamstvo da ćete dočekati natječaj ili dobiti obradu na 2 godine !
Marta Radić
prije 4 godine
Nažalost i dalje se smatra kako RH poljoprivreda malo proizvodi. Netko mora shvatiti da ZPP ide u smjeru , proizvodnje zdravije hrane , čišći okoliš , te održivi ruralni prostor. HR poljoprivrednici proizvode onoliko , koliko tržište može potrošiti , ne vrijedi proizvoditi i bacati , zaoravati , prodavati po nekonkuretnim cijenama i dr. Da bih smo imali Konkuratnu i održivu poljoprivreda nije bitno više proizvoditi , to najbolje pokazuje europska poljoprivreda , koja je uništila tlo , pesticidi , gnojiva , teški strojevi i dr. Konkuretnost HR poljoprivrede upravo je u tome da ponudi kvalitetniju hranu europskom tržištu , drugačiju .